MojAndroid

Známa spoločnosť Nvidia neexceluje iba na poli grafických čipov. Teraz predstavila umelú inteligenciu pre autonómne autá, ktorá sa ale líši napríklad od tej, ktorú nájdeme v automobiloch Tesla. Nvidia totiž tvrdí, že jej umelá inteligencia zvládne bezproblémovú navigáciu na vedľajších cestách a dokonca aj na poľných cestičkách, kde ani náhodou nie sú nakreslené čiary.

Ako je to možné? Jednoducho tak, že táto umelá inteligencia sa učila od reálnych šoférov. Kým pri iných podobných projektoch je auto naprogramované tak, že pozná mnohé miesta a prekážky na ceste a dokáže ich automaticky rozoznať, umelá inteligencia od Nvidie sa jednoducho učila z toho, ako šoférovali ľudia. Výsledkom je, že auto s touto umelou inteligenciou zvládne náročný terén mimo hlavných ciest a aj hlavné cesty bez nakreslených čiar.

Testovacie auto od Nvidie so symbolickým označením BB8 sa najskôr začalo učiť na parkoviskách a postupne sa dostávalo do náročnejších terénov. Výhodou je, že takéto auto sa dokáže neustále zdokonaľovať, a to bez toho, aby mu boli zadané špecifické algoritmy pre tieto konkrétne scenáre na ceste. Samozrejme, väčšou prekážkou bolo určite klasifikovanie toho, ako sa na ceste správali šoféri a ako sa s danými situáciami vysporiadali oni. Výsledok ale skutočne stojí za to.

Zdroj: Nvidia (YouTube) via TechCrunch

29.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+