MojAndroid

Avast vatuje pred ďalšou aplikáciou, ktorá sa navonok tvári ako populárne riešenie na identifikáciu neznámych volajúcich. Podľa Avastu je aplikácia s názvom Number Finder len pascou, ktorú si predplatíte a nefunguje. Aplikácia bola z Google Play stiahnutá už viac, ako milión krát.

Po stiahnutí ponúka aplikácia dve možnosti. Používateľ buď zadá svoje fakturačné údaje a súhlasí s mesačným predplatným alebo zavrie okno a vyberie si číslo, ktoré bude akože testovacie. Nezáleží na tom, aké číslo používateľ zadá, vždy to skončí hláškou o tom, že už je zaregistrované.

Nikolas Chrysaidos, Avast

Aplikácia sa takýmto spôsobom snaží používateľa presvedčiť, aby sa prihlásil na odber služby a zaplatil mesačný poplatok. Samozrejme, robí to sofistikovaným spôsobom. Používateľ si túto aplikáciu väčšinou inštaluje kvôli tomu, aby v tú chvíľu zistil totožnosť neznámeho volajúceho. Tá mu zobrazí informáciu o tom, že volajúci je identifikovaný, no najskôr si ju musí predplatiť.

Čítajte recenzie aplikácií

Obchod Google Play aktuálne udáva informáciu o tom, že aplikácia bola stiahnutá už viac, ako 5 miliónov krát. Avšak dôležité je pozrieť si aj jej hodnotenia. Väčšina používateľov ju ohodnotila jednou hviezdičkou. Už toto je prvým signálom, že s aplikáciou nebude niečo v poriadku.

Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť oklamaniu, je prečítanie si niekoľkých recenzií priamo pod aplikáciou. Z nich je úplne jasné, o čo jej ide. Pre príklad pridávame jednu z nich:

Aplikácia sľubuje službu, ktorú nemôže poskytnúť. Pokiaľ používateľ zadá testovacie číslo či platné alebo falošné, aplikácia zobrazí vždy rovnakú správu v snahe presvedčiť používateľa, aby platil predplatné.

Na záver už len dodáme, že inštalovať každú neoverenú aplikáciu sa vám nemusí vyplatiť. Vždy si radšej nechajte pár minút na to, aby ste si prečítali hodnotenia používateľov, ktorí si ju stiahli a nainštalovali. To platí aj v tomto prípade.

Náš tip
Updates for Samsung si neinštalujte, je to podvod. Naletelo už 10 miliónov ľudí

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+