Spoločnosť Nucleus Scientific na TechCrunch Disrupt predstavila nové riešenie, vďaka ktorému je nabitie smartfónu nie otázkou hodín, ale minút. Nová technológia nazývaná Intelligent Energy System však neumožňuje len rýchle nabíjanie, ale oproti iným riešeniam ponúka aj dlhú životnosť batérií, ktorá je pre použitie v mobilných zariadeniach, či automobiloch rozhodujúca.
Spoločnosť na vývoji technológie pracuje už nejaký ten rok. Založená bola v roku 2007 vedcom Ian Hunterom, ktorý pôsobil ako profesor mechanického inžinierstva na MIT. Zvyšok tímu tvoria experti z oboru chémie, fyziky a inžinierstva. Po ôsmich rokoch vyšli na verejnosť so svojím vlastným riešením v podobe záložnej batérie, aby demonštrovali jej výhody.
Power Banka od Nucleus Scientific sa však od klasických záložných batérií, ktorých na našom trhu nájdete desiatky či stovky typov, radikálne odlišuje. Prototyp batérie s kapacitou až 10-tisíc mAh sa totižto namiesto niekoľkých hodín nabíja len 15 minút. Ak by sme namiesto nej použili smartfón s batériou 2000 mAh, nabila by sa doplna len za 3 minúty.
Spoločnosť tiež vytvorila fungujúci systém pre elektrické skútre, ktoré bežne na nabitie potrebujú niekoľko hodín – na 12 km jazdu uvádza Nucleus dĺžku nabíjania 280 minút. S ich technológiou by to trvalo len 10 minút. ICh technológia Intelligent Energy System je založená na efektívnom spojení hardvéru a softvéru, vlastných batérií, senzorov, spätnej kontroly a algoritmov, ktoré nielenže zrýchľujú nabíjanie, ale aj predlžujú životnosť batérie. Spoločnosť pritom dokázala nabíjanie ešte viac zrýchliť. Batériu s kapacitou 14000 mAh nabila v priebehu ani nie 100 sekúnd, predĺžením nabíjacieho času na niekoľko minúty sa však výrazne zvýši jej životnosť.
Nucleus Scientific tvrdí, že ich technológia je pripravená na nasadenie do lithium-iontových a lithium-polymérových batérií, ktorých veľkosť nie je limitovaná len na malé kapacity. Spoločnosť chce technológiu adaptovať tak, aby ju bolo možné použiť nielen na batérie smartfónov, ale napríklad aj v elektrických automobiloch a iných zariadeniach bežiacich na batériu.
Zdroj: techncrunch