MojAndroid

Americká národná bezpečnostná agentúra NSA (National Security Agency) je spájaná s kontroverznými správami o sledovaní prakticky všetkého, čo robíme na internete a mobilných zariadeniach. V minulosti sa na verejnosť dostali utajované dokumenty, podľa ktorých má NSA otvorené dvere do 9 popredných internetových spoločností a tiež informácie o možnosti agentúry pristupovať do väčšiny mobilných zariadení. Dnes sa objavila nová správa zverejnená bezpečnostnými expertmi z Kaspersky Labs, ktorí odhalili malvér schopný infikovať firmvér pevných diskov popredných firiem Seagate, Toshiba alebo Western Digital. Ten umožňuje odchytávať dáta alebo mapovať inak nedostupné siete.

Malvér je podľa informácií schopný preprogramovať firmvér pevného disku a vytvoriť neviditeľné a odolné miesto, odkiaľ môže fungovať. Takýto nebezpečný softvér je schopný zabrániť zmazaniu konkrétneho sektoru alebo zameniť ho za iný pri bootovaní systému. Týmto spôsobom dokáže prežiť preinštalovanie systému a dokonca aj formátovanie disku.

Experti z Kaspersky Lab nemenujú priamo vinníkov, no zároveň sa neboja ukazovať prstom smerom k americkej vláde a kyberútoku Stuxnet. Zaujímavosťou, ktorá aj ďalej podporuje tieto tvrdenia je, že k väčšiny infekcii došlo v krajinách, ktoré sú cielené Spojenými štátmi, ide o Čínu, Irán, Pakistan a Rusko. Ciele útoku zahŕňajú vládne a vojenské inštitúcie, telekomunikačné spoločnosti, banky, energetické spoločnosti, nukleárnych výskumníkov, médiá alebo islamských aktivistov.

Keďže sa jedná o sledovanie vládnych cieľov, bežní používatelia sa zrejme nemusia báť o svoje údaje a tajomstvá uložené na pevných diskoch. Tieto, ale aj ďalšie správy o sledovaní však začínajú vytvárať predstavy, že sa ľudstvo dostalo do bodu, kedy každé slovo alebo fotografia zaznamenaná v našom počítači alebo mobilnom zariadení bude kontrolovaná úradmi.

Zdroj: kaspersky, reuters

17.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+