MojAndroid

Denník New York Times informoval, že prezident Spojených štátov, Barack Obama, pripravuje legislatívny návrh, ktorý by mal NSA zamedziť hromadné nahrávanie a uchovávanie telefonických hovorov.

Namiesto tejto bezpečnostnej agentúry, ktorá v nedávnej minulosti čelila viacerým škandalóznym obvineniam z nadmerného odpočúvania a špehovania, by po novom telefónne hovory zaznamenávali a uchovávali operátori. NSA by sa k nim mohla dostať jedine v špecifických prípadoch a výhradne so súhlasom sudcu, pričom celý proces by bol regulovaný novým súdnym poriadkom. Nové súdne príkazy na sledovanie by podľa návrhu zákona mali operátorov zaviazať promptne poskytnúť nahrávky v technologicky kompatibilnom dátovom formáte a zároveň bez meškania dodať aj ďalšie hovory, ktoré budú zo sledovaného telefónneho čísla uskutočnené od vydania príkazu.

NSA momentálne uchováva dáta s nahranými hovormi až 5 rokov, podľa návrhu nového zákona by však telefónne spoločnosti mali archivovať hovory len po dobu 18 mesiacov. Reformu NSA prezident Obama naznačil už vo svojom januárovom prejave, vo februári sa objavili správy, že zvažuje štyri rôzne alternatívy, ktoré by mohli nahradiť súčasný model, kedy NSA disponuje obrovským množstvom nahrávok.

NSA doteraz v rámci svojho špionážneho programu nahrávala a uchovávala milióny telefonátov uskutočnených v USA. Okrem toho však špehovala aj svojich európskych spojencov, odpočúvaný bol napríklad telefón nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. S odhalením a dôkazmi o praktikách tejto bezpečnostnej agentúry prišiel známy whistleblower Edward Snowden.

Zdroj: gizmodo.com

25.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+