MojAndroid

Škandály spojené so špionážou naberajú stále na nových obrátkach. Informácie, ktoré poskytol Edward Snowden, ukázali NSA (National Security Agency) v úplne novom svetle a znepokojivé správy o porušovaní súkromia obyvateľov nielen v USA sa šíria svetom veľmi rýchlo. Najnovšie vám do pozornosti chceme dať informáciu, ktorá sa, ako inak, týka aj používania smartfónov a aplikácií. Tie údajne NSA používa na sledovanie a získavanie informácií o používateľoch. Špionážnym praktikám NSA sa podľa všetkého nevyhli ani populárni Angry Birds, či aplikácie ako Twitter, Facebook alebo Google mapy.

NSA špehuje aplikácie

Zdroj/foto: guardianlv.com

Tieto a ďalšie aplikácie sa na sledovaní používateľov aktívne nezúčastňujú, no pre NSA vraj nie je ťažké dostať sa k údajom, ktoré môžu od používateľa získať. Záleží od toho, o aký typ aplikácie ide. Podľa uniknutej správy je to napríklad vek, pohlavie, rodinný stav, či sexuálna orientácia. NSA a Government Communications Headquarters (GCHQ) vo Veľkej Británii sú tak technicky schopní poskladať kúsky informácií z rôznych aplikácií a zostaviť tak kompletný profil používateľa. Ako aktívne však NSA tieto metódy využíva, ostáva neznáme. NSA a GCHQ ale podobné praktiky údajne začali používať už v počiatkoch boomu so smartfónmi v roku 2007.

NSA k vyššie spomínaným obvineniam vydala stanovisko, ktoré schopnosť sledovať dáta z aplikácie priamo nepopiera, no ubezpečuje, že informácie nepoužíva na špionáž proti “každodenným Američanom”. Všetky získané informácie sú podľa vyjadrenia NSA v medziach zákona. Po pribúdajúcich škandáloch s NSA im však v podobných tvrdeniach možno už len ťažko veriť.

Zdroj: androidauthority

28.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+