MojAndroid

Až doposiaľ nebolo veľa dôvodov na pochybovanie o bezpečnosti USB zariadení. USB flash-disky síce môžu byť zdrojom nákazy pre počítače a iné zariadenia, ale tento problém je spôsobený ich samotným účelom. Podľa najnovších zistení sú ale USB zariadenia potenciálnou hrozbou pre ich majiteľov a nejedná sa pritom iba o flash disky či externé hard disky.

Karsten Nohl a Jakob Lell prišli s funkčným konceptom malwareu, ktorý môže byť nainštalovaný na akékoľvek USB zariadenie. V tomto zariadení potom môže existovať nespozorovaný a môže narobiť obrovské množstvo škody. Tretej strane môže odoslať akékoľvek informácie o počítači, ku ktorému je toto zariadenie pripojené, prípadne môže aj zablokovať prístup používateľom. Takýto malware pritom môže existovať aj vo vašej USB klávesnici či myši, čo je ešte väčšia hrozba.

Ak by ste aj zistili, že vlastníte takéto infikované zariadenie, jednoduché preformátovanie zariadenia nestačí. Dvojica, ktorá stojí za vytvorením tohto škodlivého kódu tvrdí, že dôverovať by sme mali iba tým zariadeniam, o ktorých máme neustály prehľad. Akékoľvek iné zariadenie môže byť potenciálne infikované a napáchať tak môže obrovské množstvo škody. Zatiaľ ide iba o umelo vytvorený vírus, ktorého účelom bolo najmä poukázať na nedostatočnú bezpečnosť USB zariadení. Zatiaľ nie sú známe žiadne prípady infikovania na verejnosti, no už len potenciálna hrozba môže byť pre niektorých užívateľov veľmi nepríjemnou predstavou.

Zdroj: Wired via engadget

1.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+