MojAndroid

Aj vás ratolesti presvedčili, aby ste im pod stromček darovali najnovší smartfón? Chytrý telefón so svojimi nekonečnými možnosťami v súčasnosti predstavuje zdroj zábavy číslo jeden pre väčšinu detí. Nezabúdajte však na to, že ste im zverili do rúk plnohodnotný počítač, ktorý v prípade neopatrného používania dokáže narobiť viac škody ako osohu.

Ochráňte dieťa pred hrozbami

V online svete sa to len tak hemží hrozbami od výmyslu sveta. Čeliť všetkým nástrahám dá poriadne zabrať aj dospelým, nie to ešte deťom, ktoré sú v digitálnom priestore mimoriadne zraniteľné. Väčšina hrozieb, s ktorými sa môžu deti stretnúť, pochádza práve z mobilu.

Napríklad si do zariadenia môžu stiahnuť vírus skrytý za falošnú fasádu hry, v horšom prípade sa môžu stať obeťou kyberšikany či sexuálnych predátorov. Spoločným menovateľom všetkých hrozieb je manipulácia, ktorá zneužíva nevedomosť a nepoškvrnenú dušu detí.

Najlepšia ochrana je prevencia

Tak ako pri hrozbách vo fyzickom svete, aj tu platí zlaté pravidlo, že najlepšou ochranou je prevencia. Ak ste darovali ratolesti prvý smartfón, je dôležité, aby ste si od začiatku stanovili jasné pravidlá používania a dbali na ich dodržiavanie. Vaše deti by mali pochopiť, že čas za obrazovkou je privilégium a nie právo.

Aby ste nástrahám dokázali predchádzať, musíte ich v prvom rade poznať a hovoriť o nich s deťmi. Nehanbite sa preto v tejto oblasti dovzdelať. Aj keď ste vyrastali s technológiami a myslíte si, že viete o všetkých nebezpečenstvách, doba sa už posunula a dnešné deti čelia iným problémom. Začať môžete na edukačnom portáli Bezpečne na nete, kde je pre rodičov venovaná celá sekcia.

ESET Parental Control | Foto: Miroslav Schwambgerg

Ochranu dokáže zabezpečiť technológia

Ak vám nedajú spávať obavy o tom, čo vaše deti robia na internete, nezúfajte. S ochranou vám viac ako ochotne pomôže šikovná aplikácia rodičovskej kontroly ESET Parental Control pre Android. Pomocou tohto nástroja dokážete deťom nastaviť pravidlá používania smartfónov alebo tabletov.

Aplikácia navyše deti uchráni pred nevhodným obsahom a obmedzí čas, ktorý môže dieťa na mobile stráviť. Vďaka technológii získate dokonalý prehľad o tom, čomu sa vaše dieťa v online svete venuje. Keď mu obmedzíte nejaký druh obsahu, môže vás požiadať o prístup.

Ak sa obávate, či sa dieťa nezatúla niekam cestou zo školy, rodičovský pomocník má taktiež praktickú funkciu na zisťovanie polohy. Aplikácia vám dá vedieť, kde sa dieťa aktuálne nachádza. Taktiež si môžete vytvoriť virtuálne geografické zóny a nastaviť si upozornenia, keď dieťa hranicu danej oblasti prekročí.

Prémiovú verziu aplikácie ESET Parental Control pre Android môžete získať výhodne aj v balíku ESET Family Security Pack, ktorý dokáže ochrániť až 4 zariadenia a postará sa o digitálnu bezpečnosť celej rodiny.

Kľúčová je komunikácia

Nemenej dôležitá ako kontrola je otvorená komunikácia s vašimi ratolesťami. Aby nemalo dieťa pocit, že ho sledujete, nastavte si ešte na samom začiatku pravidlá, ktoré vzídu zo spoločnej diskusie. Uistite sa, že rozumie tomu, prečo je potrebná takáto forma ochrany. Budujte s vašim dieťaťom zdravý vzťah založený na dôvere a otvorenej komunikácii. Iba vtedy sa ratolesti dokážu obrátiť na rodičov v prípade problémov.

A nezabudli ste svojim blízkym poslať vianočné prianie? Ak áno, ihneď to napravte.

Náš tip
Sexuálny predátor v online priestore: Ako chrániť naše deti?
12.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+