MojAndroid

Elon Musk je osoba, o ktorej už počul asi každý. Pre tých, ktorí nevedia o kom je reč, Elon Musk je napríklad CEO spoločnosti Tesla a už aj novopečeným majiteľom sociálnej siete Twitter. Je toho však oveľa viac. Portál Android Authority uvádza, že práve Elon bude nútený vytvoriť svoj vlastný operačný systém.

Prečo sa takto Musk rozhodol?

Odpoveď je jednoduchá. V poslednej dobe sa totiž špekuluje o tom, že sa spoločnosť Apple rozhodla zrušiť dostupnosť aplikácie Twitter na platforme App Store. K nim sa pripája aj spoločnosť Google. Toto rozhodnutie prišlo po tom, čo sa marketingový riaditeľ spoločnosti Apple, Phil Shiller, rozhodol deaktivovať svoj účet na sociálnej sieti. Nikto však nevie presný dôvod tohto rozhodnutia. Môže to však súvisieť s novým kontroverzným majiteľom platformy, ktorým sa stal práve Elon Musk.

Prívlastok “kontroverzný” mu prirástol práve z viacerých dôvodov, ktoré sa týkajú platformy Twitter. Najznámejším dôvodom je bezdôvodné prepúšťanie zamestnancov a tiež aj rozhodnutie obnoviť účet Donalda Trumpa a s ním aj iné zablokované účty. Nesmieme zabudnúť ani na jeho osobný profil, kde pridáva množstvo konšpiračných príspevkov.

Elon však dúfa, že k spomínanej situácii nedôjde, no v prípade, že áno, bude nútený si vytvoriť svoj vlastný smartfón s novým operačným systémom. To uviedol v príspevku na svojom Twitter profile, ktorý získal mnoho pozitívnych reakcií od fanúšikov, no samozrejme sa objavili aj negatívne, výsmešné komentáre od ľudí, ktorí sa v technológiách vyznajú.

Čo viedlo spoločnosti k takémuto rozhodnutiu?

Rozhodnutie Philla Shillera je akýmsi upozornením pre Elona. Možno je v tom aj niečo osobné, no hlavným dôvodom je pravdepodobne jeho plán zmeniť Twitter na predplatiteľskú službu. Tým pádom by si spoločnosť podľa podmienok mala nárok na 15 %30 % zo všetkých transakcií, ktoré v aplikácii Twitter prebehnú. Pre Apple by to predstavovalo zopár dolárov, no pre Elona by sa z toho mohol stať veľký škrt cez rozpočet.

Ďalším dôvodom sú aj podmienky spoločností, ktoré nedovoľujú žiadny extrémizmus ani prejavy nenávisti. Elon však na svojom profile zdieľa príspevky rôzneho druhu, a práve preto by mohol Twitter spoločnostiam Google a Apple zhoršiť celkový dojem. Aby sme to zhrnuli, dôvodom vojny medzi Muskom a spoločnosťami sú práve peniaze a reputácia.

Údajne by Elon s vytvorením smartfónu nemal mať problém. Nie je to až tak náročné ako to vyzerá. Veľa spoločností je totiž ochotných vám za poplatok vytvoriť smartfón úplne od základov. To, že je riaditeľom troch spoločností, by mu túto snahu mohlo ešte o niečo uľahčiť. Problémom sa však stáva platforma. Vytvoriť operačný systém, obchod s aplikáciami a používateľské rozhranie už však nie je až také ľahké. Celkovo by teda realizácia jeho nápadu zabrala veľa času a tiež aj financií. A v konečnom dôsledku, aj keby bol schopný vytvoriť plnohodnotný systém so všetkým, čo k tomu patrí, musel by nejako presvedčiť používateľov konkurenčných platforiem, aby používali práve jeho riešenie.

Náš tip
SmartThings: Vstupná brána do sveta technológií od Samsungu. Ako funguje a čo všetko dokáže?

29.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+