MojAndroid

Výmena batérie v smartfóne bola donedávna samozrejmosťou. Stačilo jednoducho odstrániť zadný kryt a batériu vymeniť za novú. S pokrokom výrobných procesov a neustálou snahou výrobcov znížiť hrúbku smartfónu sa batérie stali používateľsky nevymeniteľnými, prípadne sú na ich výmenu potrebné špeciálne nástroje. Vo väčšine prípadov, práve kvôli tomuto zásahu vykonanému svojpomocne alebo neautorizovaným servisom, záruka na smartfón padá.

Krok späť alebo krok vpred?

Len pár týždňov po tom, ako EÚ hlasovala za to, aby výrobcovia smartfónov používali USB-C ako štandardný konektor na všetkých zariadeniach, sa na portáli XDA-developers objavila správa, že EÚ plánuje hlasovať o ďalšom návrhu. Podľa nedávnej správy z holandskej finančnej publikácie Het Financieele Dagblad chce EÚ hlasovať o návrhu, aby výrobcovia elektroniky opäť používali vo svojich zariadeniach vymeniteľné batérie. Týmto chce docieliť, aby používatelia mohli používať smartfóny dlhšie. Toto riešenie je predovšetkým zamerané na zníženie elektronického odpadu.

Kedy bude návrh schválený?

Frans Timmermans, podpredseda “Green Deal” v Európskej komisii, by mal údajne tento návrh predstaviť už v polovici marca. EÚ vraj pridáva záverečné prvky návrhu, ktoré by mali presadzovať širšiu recykláciu výrobkov, opätovné použitie surovín a udržateľnejšiu výrobu. Timmermans okrem toho navrhol zákaz likvidácie nepredaných položiek v celej EÚ. Ten by mal podporiť opätovné použitie surovín a znížiť vývoz odpadu do iných krajín.

Tento návrh ovplyvní aj výrobcov, ktorí budú nútení prispôsobiť dizajn svojich smartfónov tak, aby sa batéria dala užívateľsky vymeniť. Taktiež bude potreba vyrobiť viac náhradných dielov, aby výrobcovia dokázali zásobovať menšie autorizované servisy.

Náš tip
Londýnska polícia nasadzuje kamery na rozpoznávanie tváre. Zásah EÚ ju netrápi
26.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+