MojAndroid

Používateľov mobilných zariadení, okrem malej kapacity batérie resp. výdrže na jedno nabitie, trápi aj ich degradácia. Batérie totižto každým nabitím udržia čoraz menej energie. Vedcom sa však podarilo vytvoriť materiál, ktorý by mal vydržať až tridsaťnásobne väčší počet nabíjacích cyklov, než aktuálne batérie.

Nový materiál vyrobený z lítium-železo-fosfátovej zlúčeniny vznikol vďaka spolupráci Kyotskej univerzity a spoločnosti Sharp, pričom jej využitie je cielené na katódu. Vedci vedeli, že táto zlúčenina je sľubná pre využitie v batériách, no neskôr zistili, že by mohla byť neuveriteľne odolná pridaním ďalších prvkov. Namiesto toho, aby ručne testovali všetky možnosti, použili počítačové simulácie a modelovanie, vďaka čomu videli, ako jednotlivé prvky menia vlastnosť materiálu.

Vedci uvádzajú, že neexistuje žiadny presný spôsob, ako priamo predpovedať životnosť batérie vyrobenej z týchto materiálov pomocou výpočtu. Je však možné odhadnúť, ako sa zmení ich objem pri nabíjaní a vybíjaní. Bežné batérie v notebookoch dnes vydržia v priemere 300 nabíjacích cyklov a potom prejdú do stavu, kedy udržia len 80% svojej pôvodnej kapacity.

Simulácia na počítači pridala v teoretickej báze kremík alebo hliník k spomínanej zlúčenine, čo sa prejavilo na lepších vlastnostiach batérie. Výskumníci pri testovaní materiálu v laboratóriu zistili, že takáto batéria vydrží až 10 000 nabíjacích cyklov, kým jej kapacita neklesne na 80% a 70% až po 25 000 cykloch. Zatiaľ však nie je možné určiť, kedy by sa nové typy batérii mohli objaviť na trhu v reálnych zariadeniach.

Zdroj: gizmodonature

 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+