MojAndroid

Gogole Hangouts má za sebou už poriadne dlhú históriu, počas ktorej prešiel viacerými funkčnými aj dizajnovými zmenami. Od verzie 2.3 na súčasný Hangouts 3.3 sa Google snažil priblížiť vzhľad svojmu Material dizajnu, čo sa mu aj podarilo. Používatelia sa však aj napriek zmenám sťažujú na viacero nedostatkov v štruktúre aplikácie a jej funkciách. Google však podľa informácií získaných portálom androidpolice pripravuje ďalší update na verziu 4.0, ktorá by mala priniesť hneď niekoľko opráv. Kedy sa objaví v zariadeniach momentálne nevieme, mohlo by to ale byť ale už v nasledovných týždňoch.

Prvou novinkou, ktorú postrehnete už po prvom spustení aplikácie je prepracované používateľské prostredie. Na úvodnej obrazovke zmizli záložky s kontaktami a konverzáciami, zmizol tiež avatar s menom a e-mailom aktuálne prihláseného používateľa. Pribudlo ale nové tlačidlo, ktoré svojim vzhľadom korešponduje napríklad s aplikáciou Gmail. Jeho stlačením sa vyvolá menu s prístupom k 3 rýchlym kontaktom, ako aj k funkciám videohovorov, SMS-kám, vytvoreniu skupiny alebo len obyčajnej konverzácie.

Naľavo starý Hangouts, v strede a napravo Hangouts 4.0

Menšími zmenami prešli kontakty, ktoré je možné zobraziť pomocou nového plávajúceho tlačidla. Obrazovka pre skupinové rozhovory prešla tiež dizajnovými úpravami, pričom kontakty vyberáte ešte pred začiatkom samotnej konverzácie. Tú môžete po novom vymazať zo zoznamu konverzácií po dlhšom podržaní prsta pomocou nového vyskakovacieho menu, ktoré ponúka na výber vymazanie konverzácie alebo jej označenie za neprečítanú.

Novinkou v Hangouts 4.0 bude možnosť zdieľať aktuálny status, pomocou ktorého môžu ostatné kontakty vidieť, krátky text alebo emotikony. O tom pod akým účtom ste prihlásení budete informovaní vždy po návrate na úvodnú obrazovku prostredníctvom krátkej správy v spodnej časti obrazovky.

Obrazovka s konverzáciou prešla tiež úpravami a vyzerá usporiadanejšie a prehľadnejšie. Odchádzajúce správy majú biele pozadie so zaoblenými rohmi, tie prichádzajúce sú zvýraznené zelenou farbou. V chate už nenájdete váš vlastný avatar a zmizli aj časové pečiatky pri správach. Tie sa objavujú len sporadicky.

Posielanie emotikonov, nálepiek a iných príloh sa realizuje priamo v okne konverzácie. Kliknutím na pridanie prílohy sa v spodnej časti urobí miesto pre zobrazenie ponuky, z ktorej môže používateľ vyberať. Správu je možné následne poslať po stlačení na veľké tlačidlo odoslať, ktoré sa objaví priamo v poli pre zadávanie textu správy. Smutnou správou je, že Google nespravil nič pre optimalizáciu aplikácie pre použitie na tabletoch. To znamená, že na vás čaká rovnaké prostredie ako z predchádzajúcich verzií.

hangouts40-15

 

 

11.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+