MojAndroid

Taxi služby v značnej miere podliehajú zákonom našej krajiny. Po roku 2012 začala vláda zisťovať, že niektoré stanovené podmienky je potrebné upraviť. Preto teraz prišla s novelou zákona, ktorá by sa o to mala postarať.

Zlepšenie kontroly nie je jediným zameraním

Ministerstvo dopravy sa ku zmene zákona vyjadrila takto: “Rámec podmienok, ktoré je potrebné splniť na prevádzkovanie taxislužby, bol stanovený v roku 2012. Aplikačná prax od roku 2012 však ukázala, že niektoré podmienky je potrebné revidovať.”

Jednou z podmienok hodných revidácie je aj kontrolný mechanizmus. Nelegálne taxislužby boli totiž na základe zákona kontrolované len málo. “Cieľom návrhu zákona je revidovať a zjednodušiť podmienky v taxislužbe na základe aplikačnej praxe a nastaviť vhodnejšie princípy tak, aby sa v čo najväčšej miere zamedzilo nelegálnemu spôsobu podnikania v taxislužbe,” dodal rezort.

Taxislužby budú podliehať novému zákonu už od 1. apríla 2019
Taxislužby budú podliehať novému zákonu už od 1. apríla 2019

Zjednodušenie prevádzkovania taktiež padne vhod

V súčasnosti je pomerne komplikované prevádzkovať legálnu taxislužbu. Potrebujete nielen auto a taxameter, ale aj skúšku odbornej spôsobilosti, musíte preukázať finančnú spoľahlivosť a zaplatiť dodatočnú poistku. Nová forma zákona bude vyžadovať vodičský preukaz, auto (vlastné, alebo cudzie s povolením na používanie) a koncesiu. Poslednou podmienkou je označenie auta označením taxislužby. Vďaka zjednodušeniu a jasnému definovaniu podmienok tak už nič nebráni ani návratu služby Uber na Slovensko..

Nová definícia slova “dispečing”

Vrámci novely zákona ministerstva dopravy bolo aj redefinované slovo dispečing. Najnovšie sa tak pod ním rozumie sprostredkovanie prepravných služieb vozidlom s maximálnym počtom miest 9 vrátane vodiča. Môže ísť pritom aj o elektronické sprostredkovanie. “Ide o prispôsobenie podmienok s ohľadom na trend, pretože budúcnosť spočíva v elektronizácii služieb a je potrebné sa prispôsobiť nielen súčasným podmienkam, ale aj trendom,” vysvetlil rezort dopravy.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Služba Taxify prináša vo svojej aplikácii vopred stanovenú cenu jázd
Náš tip
Uber v Čechách vyvesil bielu zástavu. Ide sa do licencie a evidovania tržieb
8.12.2018
Zdroj: TA3

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+