MojAndroid

Aj keď u nás je zatiaľ okolo tejto témy ticho, hodinky odpočítavajúce čas do povinnej výmeny občianskych preukazov vybavených odtlačkom prstu bežia. Termín je stanovený na 2. august 2021.

Nové Nariadenie a výmena občianskych

Celý princíp, prečo vlastne má prísť za dva roky výmena občianskych preukazov, a to povinná vo všetkých členských štátoch je jednoduchý. Nové technológie, praktickosť a lepšia bezpečnosť. Aj keď na Slovensku zápasíme a stále nemáme plne funkčné terajšie riešenie, už dnes je jasné, ako budú vyzerať nové občianky od 2. augusta 2021.

Nariadenie o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie je vo finálnej podobe známe už nejaký ten týždeň a tak vieme presne čo nás čaká za dva roky. Nový preukaz totožnosti sa inšpiruje tým, čo je dnes už zaužívané v oblasti mobilných technológií a snáď každý výrobca smartfónov dané možnosti už ponúka. Pôjde o odtlačok prstu (hneď dvoch prstov) a tiež bezdrôtovú technológiu (NFC), ktorá umožní aby sa dáta z občianskeho preukazu vedeli načítať do požadovanej aplikácie alebo služby.

Dnes je situácia podľa mnohých celkom zložitá, okrem toho, že potrebujete občiansky preukaz s čipom, ten vždy komunikuje iba cez konkrétnu čítačku a pre prihlásenie musíte zadávať osobný kód (BOK), ktorý pozostáva so šiestich čísiel.

To je však iba jedna z foriem, ako sa dá so štátom komunikovať a napríklad živnostníci môžu s daňovým úradom používať generované meno a heslo, bez použitia občianskeho preukazu. Ak teda je viacero foriem verifikácie, tá základná (teda cez eObčiansky preukaz) sa v praxi ťažšie presadzuje a ťažšie sa stáva štandardom. Ako dnes pracuje občiansky preukaz s čipom informuje aj stránka slovensko.sk.

Každopádne prepojenie so štátnymi službami, aplikáciami alebo podobnými udalosťami, ktoré vyžadujú presnú verifikáciu klienta dnes nedokážu poskytnúť. A to je ich hlavná nevýhoda, ktorá by mala práve s novými prvkami bezpečnosti a novými občianskymi preukazmi doraziť za dva roky aj k nám.

Zatiaľ je však na škodu veci, že slovenské ministerstvo sa nejak k téme nevyjadruje, informácie tak v podstate neexistujú. Vytvorením novej verzie občianskeho preukazu sa situácia zosúladí s pasom, kde takáto identifikácia už existuje, rozsah použitia bude oveľa širší, najmä cez bezdrôtovú komunikáciu a verifikáciu údajov.

Tento krok samotný samozrejme postačovať nebude, pretože bude musieť aj štát vyvinúť platformy a služby, ktoré novú formu občianskeho preukazu dokážu využiť, čítať z nej dáta, verifikovať jej majiteľa a teda pracovať na diaľku, čo je vlastne hlavný cieľ.

Nové občianske preukazy sa budú vydávať na desať rokov. Ak však štát nedokáže vytvoriť vhodné služby, aby s nimi pracovali za najbližšie dva roky, potom ich uvedenie do obehu nebude dávať vlastne žiadny zmysel. Aspoň nie u nás.

zdroj foto: MV SR

12.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Kubo S

  ale zmysel to predsa má..preperú a peniažky, niekto sa na tom dobre nabalí a čo na tom, že to nemá využitie, na to kašlať

  • Maňooo

   Prečo by to nemalo využitie? Vyvolený ľudia si budú môcť zistiť skoro všetko, čo budú chcieť o ktorejkoľvek osobe. Napadá má príklad obchodníkov s bielym mäsom už nebudú musieť zhánať údaje o potencionálnych obetiach niekde po známostiach stačí ak si sadnú niekde do auta a nejakou šikovnou hračkou budú skenovať ľudí z diaľky a áno určite by sa ozvali ľudia, ktorý by tvrdili, že je to nemožné a bude to určite nejako chránené. Ja by som im zasa odpovedal možno spočiatku to bude ťažké ale nie nemožné a čo sa týka ochrany každý softvér na celom svete, ktorý vymyslel nejaký človek nech je akokoľvek bezpečný sa dokáže prelomiť len sa musí zas nájsť ďalší človek, ktorý to dokáže :)

   • Marlboroman

    Milujem konšpirácie, ale nie odtrhnuté od reality. Dnes nosí občiansky preukaz/ID kartu 99% ľudí v peňaženke. A tých je 99% predávaných práve s ochranou pred takýmto skenovaním. Takže obchodníci si musia kúpiť vápno, aby ten bôčik z obchodu premaľovali na bielo…

    • Maňooo

     Ja netvrdím, netvrdím že to nie je chránené ja len tvrdím, že ochrana nie je 100%. Dnešná doba skenovanie duhoviek odtlačky prstov, mikrofóny, web kamery ak čo i len jednu z týchto vyššie spomenutých veci využívaš a myslíš si, že tvoje osobné údaje sú len tvoje tak by som to moc nenazíval konspiráciami. Netvrdím, že sledujú práve teba alebo obyčajných ľudí ale keby si začal troška vyčnievať z davu a robiť niečo čo by sa dakomu vysoko postaveného nepáčilo tak vtedy by sa karta obrátila :) žiadne konšpirácie iba relalita :)

   • Kubo S

    niekedy stačí mať len známosti a peniaze a netreba nič prelamovať :D

 • revertron

  Čítanie dát na diaľku? Môj vnútorný paranoik už trochu ľaká.

+