MojAndroid

Aj keď u nás je zatiaľ okolo tejto témy ticho, hodinky odpočítavajúce čas do povinnej výmeny občianskych preukazov vybavených odtlačkom prstu bežia. Termín je stanovený na 2. august 2021.

Nové Nariadenie a výmena občianskych

Celý princíp, prečo vlastne má prísť za dva roky výmena občianskych preukazov, a to povinná vo všetkých členských štátoch je jednoduchý. Nové technológie, praktickosť a lepšia bezpečnosť. Aj keď na Slovensku zápasíme a stále nemáme plne funkčné terajšie riešenie, už dnes je jasné, ako budú vyzerať nové občianky od 2. augusta 2021.

Nariadenie o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie je vo finálnej podobe známe už nejaký ten týždeň a tak vieme presne čo nás čaká za dva roky. Nový preukaz totožnosti sa inšpiruje tým, čo je dnes už zaužívané v oblasti mobilných technológií a snáď každý výrobca smartfónov dané možnosti už ponúka. Pôjde o odtlačok prstu (hneď dvoch prstov) a tiež bezdrôtovú technológiu (NFC), ktorá umožní aby sa dáta z občianskeho preukazu vedeli načítať do požadovanej aplikácie alebo služby.

Dnes je situácia podľa mnohých celkom zložitá, okrem toho, že potrebujete občiansky preukaz s čipom, ten vždy komunikuje iba cez konkrétnu čítačku a pre prihlásenie musíte zadávať osobný kód (BOK), ktorý pozostáva so šiestich čísiel.

To je však iba jedna z foriem, ako sa dá so štátom komunikovať a napríklad živnostníci môžu s daňovým úradom používať generované meno a heslo, bez použitia občianskeho preukazu. Ak teda je viacero foriem verifikácie, tá základná (teda cez eObčiansky preukaz) sa v praxi ťažšie presadzuje a ťažšie sa stáva štandardom. Ako dnes pracuje občiansky preukaz s čipom informuje aj stránka slovensko.sk.

Každopádne prepojenie so štátnymi službami, aplikáciami alebo podobnými udalosťami, ktoré vyžadujú presnú verifikáciu klienta dnes nedokážu poskytnúť. A to je ich hlavná nevýhoda, ktorá by mala práve s novými prvkami bezpečnosti a novými občianskymi preukazmi doraziť za dva roky aj k nám.

Zatiaľ je však na škodu veci, že slovenské ministerstvo sa nejak k téme nevyjadruje, informácie tak v podstate neexistujú. Vytvorením novej verzie občianskeho preukazu sa situácia zosúladí s pasom, kde takáto identifikácia už existuje, rozsah použitia bude oveľa širší, najmä cez bezdrôtovú komunikáciu a verifikáciu údajov.

Tento krok samotný samozrejme postačovať nebude, pretože bude musieť aj štát vyvinúť platformy a služby, ktoré novú formu občianskeho preukazu dokážu využiť, čítať z nej dáta, verifikovať jej majiteľa a teda pracovať na diaľku, čo je vlastne hlavný cieľ.

Nové občianske preukazy sa budú vydávať na desať rokov. Ak však štát nedokáže vytvoriť vhodné služby, aby s nimi pracovali za najbližšie dva roky, potom ich uvedenie do obehu nebude dávať vlastne žiadny zmysel. Aspoň nie u nás.

zdroj foto: MV SR

12.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+