Nová verzia aplikácie Tatra banka posúva zelené bankovníctvo ešte ďalej. Toto sú novinky, ktoré prináša
MojAndroid

Uhlíková stopa je slovné spojenie, ktoré sa v posledných rokoch vyskytuje takmer všade. Vyjadruje množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré sú uvoľňované do atmosféry činnosťou človeka. Chceli by ste vedieť, koľko skleníkových plynov vyprodukujete nákupom zaplateným vašou platobnou kartou? Tatra banka s príchodom aplikácie vo verzii 3.9 prináša okrem iných noviniek aj prehľad o vašej uhlíkovej stope.

Účet pre modrú planétu vám ukáže, aká je vaša uhlíková stopa

Práve aplikácia je jedným z hlavných nástrojov, ktoré denno-denne používame na správu financií. Účet pre modrú planétu vám umožní jednoducho sledovať to, akým spôsobom vplývate na životné prostredie ako jednotlivec. Pre prístup k týmto informáciám stačí aktualizovať vašu aplikáciu Tatra banka na najnovšiu verziu 3.9, ktorá je dostupná pre operačný systém Android aj iOS.

Práve táto verzia aplikácie získala nové funkcionality, ktoré vám pomôžu spoznať a sledovať váš vplyv na životné prostredie, čiže koľko uhlíkovej stopy ste vytvorili nákupmi, za ktoré ste platili debetnou kartou.

Ako to celé funguje? Základom je prepracovaný algoritmus

Umožnil to nový, špeciálne navrhnutý algoritmus, ktorý zohľadňuje kategorizáciu obchodov, v ktorých zákazník platí. 

Samotný výpočet vychádza zo zadefinovaných štandardov a vedeckých výskumov. Tatra banka pri zavedení novej funkcionality spolupracovala so spoločnosťou ecolytiq GmbH, ktorá je lídrom v oblasti poskytovania udržateľných riešení.

Uhlíková stopa, ktorú klient v aplikácii uvidí, predstavuje odhadovanú hodnotu CO2e (ekvivalent), ktorú nákupom mohol vyprodukovať. Výpočet nevychádza z konkrétneho obsahu nákupného košíka, ale z jeho kategórie. Napríklad nákup v potravinách, účet v reštaurácii, platba za pohonné hmoty a podobne.

Foto: Michal Chabada

My Benefit #premodruplanetu: Odmena za zodpovednejšie rozhodnutia

Život každého jednotlivca je extrémne pestrý a každý deň robí tisíce rozhodnutí. Každá, aj malá zmena správania, môže mať pozitívny vplyv na životné prostredie. A čo je najdôležitejšie, môže motivovať ľudí okolo nás. Pretože len spoločne môžeme dosiahnuť ciele, ktoré sú dôležité nielen pre nás, no najmä pre budúce generácie.

Aby sme ochránili našu planétu, musíme jej pomôcť. Napríklad aj znižovaním našej uhlíkovej stopy. Spotrebitelia sú podľa výskumu univerzity v Yale zodpovední za viac ako 60 percent celosvetových emisií skleníkových plynov. A to rozhodne nie je zanedbateľné číslo.

„Udržateľné“ nákupy sa oplatia

Za nakupovanie udržateľných produktov a služieb môžete získať odmeny vo forme cashbacku. Ak budete udržateľné produkty nakupovať častejšie, odmena bude vyššia. Aj takto sa snaží Tatra banka motivovať svojich klientov k tomu, aby nakupovali zodpovednejšie. 

Vydanie náhradnej karty cez apku

Do mobilnej aplikácie Tatra banka prichádzajú aj ďalšie novinky. V prípade straty alebo poškodenia vašej platobnej karty môžete o novú požiadať bezplatne priamo v aplikácii. Banka eviduje takmer 5 000 žiadostí o vydanie náhradnej karty mesačne, odteraz kvôli tomu nemusíte chodiť osobne do pobočky. Novú kartu máte digitálne k dispozícii ihneď a bez čakania na tú fyzickú. Viete si ju rovno pridať do Google Pay alebo Apple pay a platiť ňou.

Foto: Michal Chabada

Vylepšený chatbot Adam

Vylepšovaniu sa nevyhol ani chatbot Adam. Získal nové vedomosti v oblasti výpisov k bežnému účtu, kreditnej karte, ale aj doplnkového dôchodkového sporenia. Najnovšia verzia aplikácie vám poskytne informácie o nastavených výpisoch k bežnému účtu. Pokiaľ ste zabudli heslo k výpisom, ktoré vám prichádzajú e-mailom, po novom si ho môžete nechať zobraziť priamo v aplikácii.

Koľko stojí vedenie účtu? Môže byť úplne zadarmo

V aplikácii môžete taktiež veľmi rýchlo zistiť, koľko za účet platíte. Priamo v detaile uvidíte, aký je poplatok za jeho vedenie. Do pozornosti dávame Program odmeňovania, ktorý funguje veľmi jednoducho. Čim viac produktov používate, tým menej za účet platíte.

Ak nevyužijete žiadny produkt, cena účtu bude 7 eur. Ak sa rozhodnete mať jeden ďalší produkt okrem účtu, cena sa zníži na 5 eur, ak budete mať dva produkty, poplatok bude len 3 eurá. Ak budete mať tri produkty, účet je bez poplatku za vedenie.

Účet pre modrú planétu | Tatra banka

18.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+