Komunikačná aplikácia Threema, ktorú na Slovensku preslávi hlavne odsúdený podnikateľ Marián Kočner, vydala stanovisko kritizujúce novú legislatíve EU Control Chat. Odpor spolu s ňou vyjadrili aj ďalšie komunikačné aplikácie. Aký je dôvod?
Legislatíva si pri šifrovaní odporuje
Zákon, ktorý bol prvýkrát oznámený v roku 2022, implementuje systém „moderovania chatu“, ktorý skenuje všetky vaše správy vrátane zdieľaných obrázkov, videí a odkazov. Každá služba, ktorá implementuje tento systém, vás musí požiadať o povolenie na skenovanie vašich správ. Ak nesúhlasíte, nebudete môcť zdieľať obrázky, videá a URL adresy.

Dôvodom je samozrejme ochrana deti. Problém je, že navrhovaná legislatíva zároveň podporuje a odmieta šifrovanie typu end-to-end. Zdôrazňuje, ako je šifrovanie "nevyhnutným prostriedkom na ochranu základných práv“, ale potom pokračuje tvrdením, že zašifrované správy by sa „neúmyselne mohli stať bezpečnými zónami, kde je možné zdieľať alebo šíriť materiál so sexuálnym zneužívaním detí“.
Chce ponechať správy otvorené na skenovanie, ale bez ohrozenia úrovne súkromia, ktorú ponúka šifrovanie typu end-to-end. A to sa dá dosiahnuť len skenovaním obsahu vašich správ predtým, ako ich aplikácie ako Signal, WhatsApp a Messenger zašifrujú. Pod zámienkou ochrany detí by tým občania EÚ už nemohli bezpečne a súkromne komunikovať na internete. Právnici, novinári a lekári by napríklad už nemohli dodržiavať svoju povinnosť zachovávať dôvernosť pri komunikácií s klientom alebo svojim zdrojom.
Aplikácie radšej v EU skončia, ako by pristúpili na legislatívu
Komunikačná aplikácia Signal tvrdí, že by takto nemohla v EU fungovať. Tvorcovia Threemy zase v stanovisku tvrdia, že nikdy nevydajú verziu aplikácie, ktoré by takéto skenovanie umožňovala. Dokonca tvrdia, že legislatíva chce vytvoriť bezprecedentný masový sledovací aparát orwellovských rozmerov v narážke na román 1984 od Georga Orwella.