MojAndroid

Boli časy, keď používanie alternatívnych launcherov pôsobilo ako praktika tých najskúsenejších používateľov a ak sa niekto chcel pred kamarátmi vytiahnuť, nový launcher bol tým správnym odrazovým mostíkom. Launchery v sebe jednoducho ukrývali bežne nevídané možnosti, ktoré hneď chceli všetci vyskúšať. Dnes je ale situácia iná – podpora alternatívnych launcherov je zakorenená priamo v systéme Android, ktorý vám umožní “vypnúť” predinštalovaný launcher a natívne používať niektorý z alternatívnych bez toho, aby ten pôvodný zbytočne bežal na pozadí. Aj toto prispelo k obrovskému rozvoju alternatívnych launcherov, no ani to nezmenilo postavenie toho najznámejšieho a možno aj najužitočnejšieho. Nova Launcher patrí medzi to najlepšie, čo si na Android môžeme nainštalovať a je pre to niekoľko dôvodov.

Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Nova Launcher (11.časť)

Aktuálny a moderný vzhľad

Nova Launcher sa nehrá na niečo, čím nie je. Jednoducho chce používateľom sprostredkovať vzhľad čistého Androidu a v posledných niekoľkých verziách to robí skutočne skvelo. Ak chcete mať pocit, že máte na svojom zariadení čistý Android, jednoducho si môžete nainštalovať Nova Launcher a máte po probléme. Samozrejme, ani launcher nezmení všetky prvky systému, no je to výborný začiatok.

Nova Launcher 9 Nova Launcher 10 Nova Launcher 11

Tu ale výhody Nova Launcheru ani náhodou nekončia. Ak by jeho prínos spočíval iba vo vzhľade, prečo by si ho potom inštalovali mnohí majitelia na svoje Nexus zariadenia? Odpoveď je jednoduchá – prispôsobenie.

Prispôsobenie animácií, prechodov a ďalších častí systému

Ihneď po nainštalovaní launcheru zistíte, že sa niečo zmenilo. Tým niečím je obrovské množstvo nastavení, ktoré máte k dispozícii. Nastaviť si môžete všetky rôzne prechody, vzhľady a animácie na domovských obrazovkách. Jednoducho si môžete prispôsobiť systém podľa vlastných predstáv aj v takých rozmeroch, aké vám možno nikdy neprišli na um. Dalo by sa povedať, že tieto nastavenia sú trochu zákerné – ak sa totiž rozhodnete, že Nova Launcher už viac používať nechcete, je veľmi pravdepodobné, že táto voľnosť vám bude veľmi chýbať.

Nova Launcher 1 Nova Launcher 2 Nova Launcher 3

Prispôsobenie balíčkami ikon

Tak, ako boli alternatívne launchery považované za výstrelky najväčších “geekov”, boli ešte donedávna brané alternatívne balíčky s ikonami. Ide o takmer rovnako výraznú zmenu v systéme, ktorá pomáha prispôsobeniu zariadenia do najmenších detailov. Nova Launcher balíčky ikon podporuje už veľmi dlho a umožňuje vám nainštalovať si akýkoľvek kompatibilný balíček. Práve kompatibilita bola kedysi pri alternatívnych ikonách problémom, no dnes sú už nové balíčky ikon často kompatibilné s väčšinou najpopulárnejších launcherov a Nova Launcher medzi ne, samozrejme, patrí.

nova-launcher-18 nova-launcher-17

Pridávanie gest a skratiek

Nova Launcher ale siaha aj za bežné nastavenia na domovskej obrazovke. Ovládanie gestami využijete aj v iných častiach systému a aj tu máte otvorené dvere k predstavivosti. Jednoducho si môžete vytvoriť vlastné gestá a priradiť k nim konkrétnu akciu. Od základov tak môžete prekopať spôsob, akým ovládate svoj smartfón. Na takéto ovládanie si síce budete musieť možno trochu zvykať, no je možné, že potom už bez neho nebudete vedieť existovať.

Prispôsobenie menu s aplikáciami

Pre niekoho možno tieto možnosti nie sú veľmi dôležité, no pre niekoho iného sú úplne vitálne. Kedysi bolo menu s aplikáciami miestom, kde ste jednoducho našli všetky svoje aplikácie. Niektorí výrobcovia dnes už zašli ďalej a umožňujú používateľom trochu si prispôsobiť menu s aplikáciami, no alternatívne launchery stále vyhrávajú. Nova Launcher vám umožní vytvárať si priečinky a skupiny aplikácií a dokonca si môžete vytvoriť vlastné záložky v menu, vďaka ktorým môžete aplikácie ešte lepšie rozdeliť. Jednoducho toto menu bude fungovať presne podľa vašich predstáv a zrýchli a uľahčí vám prácu s vašim zariadením. A presne tak by toto menu fungovať malo, no nie?

Nova Launcher 7 Nova Launcher 8

Počítadlo upozornení

Nova Launcher má v sebe zabudovanú aj podporu pre počítanie upozornení. Ide o skvelú funkciu, ktorá vám pri každej aplikácii zobrazí počet zmeškaných udalostí tak, ako to robia niektoré nadstavby systému Android. Pre aktiváciu tejto funkcie si ale budete musieť stiahnuť samostatnú aplikáciu TeslaUnread, no spolupráca týchto dvoch aplikácií je skvelá a znovu ide o jednu z tých funkcií, ktorá by vám v budúcnosti mohla chýbať, ak by ste sa rozhodli prestať používať Nova Launcher.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Spoľahlivosť

Dnes už alternatívne launchery podporuje aj Google a keď si nejaký nainštalujete, väčšinou máte istotu, že bude fungovať správne a bez problémov. Nie vždy to tak ale bolo a vtedy Nova Launcher vynikal aj svojou spoľahlivosťou. Ak ste chceli dobrý launcher, ktorý by vám nežral veľa batérie a fungoval by v 99,99 % prípadov, nemali ste veľa možností. Aj dnes patrí Nova Launcher medzi tie najspoľahlivejšie a jednoducho viete, že vám bude fungovať. To je vlastnosť, ktorú od takejto dôležitej aplikácie potrebujete a ide o prvok, ktorým si tento launcher získal veľké množstvo fanúšikov.

Čistý Android na všetkých telefónoch

Ak patríte medzi fanúšikov Androidu, zrejme viete, že systém na väčšine moderných zariadení nie je tým Androidom, ktorý Google týmto výrobcom dáva. Výrazné grafické nadstavby menia Android v mnohých prípadoch na nepoznanie a je pravdepodobné, že väčšina používateľov systému ani netuší, ako čistý Android vyzerá. Mnohí z nich ale vedia, ako vyzerá Nova Launcher a tu sa tieto dve veci prelínajú. Nova Launcher už dlho prináša možnosť vyskúšať si čistý Android pre všetkých používateľov a mnohí zo súčasných používateľov preferujú Nova Launcher aj preto, že sa im nadstavba od výrobcu nepáči a chcú mať pocit, že používajú čistý Android. Toto plní Nova Launcher na výbornú a okrem toho je aj stelesnením všetkého, čo Android znamená – voľnosť, prispôsobenie a nekonečný výber možností.

Samozrejme, tu sa výpočet funkcií a vlastností aplikácie nekončí. Zabudnúť nesmieme ani na fantastickú podporu vývojárov, ktorí sa vzorne starajú o milióny svojich zákazníkov a neustále prinášajú nové a nové funkcie. Nova Launcher je na trhu už skutočne dlho a vďačí za to aj tejto skvelej podpore, ktorá nenechá fanúšikov čakať na novú funkciu v systéme ani o deň dlhšie, ako je absolútne nutné. Aj napriek tejto obrovskej porcii možností je Nova Launcher k dispozícii vo verzii zadarmo, kde môžete vyskúšať potenciál aplikácie a zistiť, čo všetko vám umožní. Ak uvidíte nejaké funkcie, ktoré dostupné nie sú a zatúžili by ste po nich, k dispozícii je aj platená verzia aplikácie, ktorá stojí 5,45 EUR, no ponúka ešte väčšie množstvo možností.

Aké máte vy skúsenosti s týmto launcherom? Používali ste ho, resp. používate ho do dnes? Ktoré alternatívy ste vyskúšali? Dajte nám vedieť v diskusii, aké sú vaše skúsenosti.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 2017
Aktuálna cena: 5,25 €
Verzia: 2017
Aktuálna cena: 5,25 €

Zdroj: Android Central

21.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+