MojAndroid

Málokto si to všíma. No obaly telefónov obsahujú v mnohých prípadoch európsku certifikáciu CE už dnes. Týka sa to samozrejme aj tých, ktoré do EÚ prúdia z Číny. Táto krajina je totiž domovom hráčov, ako je Xiaomi. Tí už dnes zaujímajú popredné miesta medzi značkami ako je Samsung, Apple a spolu s Huawei sa im predpovedá skvelá budúcnosť. EÚ im však trochu berie vietor z plachiet a núti vytvárať posudzovanie zhody priamo v továrni.

EÚ a jej zásah

Tá základná definícia, ktorá limituje a určuje nové pravidlá pre uvádzanie výrobkov na trh EÚ z krajín mimo tejto zóny, pozná nasledovnú predstavu o emisiách: EÚ s cieľom zaručiť, aby rádiové zariadenie efektívne využívalo rádiové frekvenčné spektrum a podporovalo účinné využívanie rádiového frekvenčného spektra, rádiové zariadenie by malo byť skonštruované tak, aby vysielač pri správnej inštalácii a údržbe, ako aj používaní na zamýšľané účely, vytváral emisie rádiových vĺn, ktoré nespôsobujú škodlivé rušenie.

Aj z tohto dôvodu, aby platilo pravidlo pre všetkých rovnako, sa od 13. júna 2017 (Smernica EP a Rady 2014/53/EÚ) zavádzajú nové pravidlá pre certifikáciu CE, ktoré budú výrobcov z krajín mimo EÚ nútiť, aby všetky potrebné úkony realizovali u seba doma, teda priamo v továrni pri výrobe telefónu. Pravidlo, ktoré sa zaviedlo je veľmi jednoduché. Každý výrobca, ktorý bude chcieť svoj telefón umiestniť na našom trhu, bude musieť už počas výroby splniť certifikáciu pre označenie CE a takto aj telefón priamo vo výrobe označiť. Ak by to neučinil, jeho produkt sa nesmie do EÚ dostať a pri kontrole bude colnou správou zadržaný a zabavený. Doterajší model bol však pre predajcov aj na Slovensku jednoduchý.

Nové pravidlá od 13. júna 2017

V prípade, že chcel pred 13. júnom 2017 predávať čínske telefóny slovenský predajca, mohol to urobiť. Dokonca mohol doviesť do EÚ aj telefóny, ktoré síce nemali príslušnú CE certifikáciu, no táto sa dala získať priamo na Slovensku. A to cez autorizačné subjekty, ktoré pri konkrétnom modeli overili, že je z pohľadu bezpečnosti, zdravia, emisií a ďalších noriem EÚ v poriadku a vydali o tom potvrdenie. Na základe tohto potvrdenia potom mnohé obchody aj u nás mali v ponuke modely, ktoré síce neboli určené pre náš trh, no následne sa ich určenie alebo skôr legalizácia dala zabezpečiť. Tento postup však už nie je možný a preto by telefóny, ktoré nemajú CE štítok priamo od svojho výrobcu mali naši predajcovia vyraďovať. Mnohí, najmä čínski producenti sa nikdy CE normami netrápili. Preto sa ako príklad uvádza Xiaomi, kde je až 75% ich produkcie určené na domáci alebo indický trh. A výrobca vie, že o jeho produkty je aj napriek tomu záujem a bežne sa dovážajú do EÚ a následne predávajú. Preto sa neobťažujú s nákladmi na prispôsobenie svojich výrobkov európskym normám, pretože to za nich spravia predajcovia alebo dovozcovia. A všetci sú spokojní.

Pre každého výrobcu tak platí, že: „musí zabezpečiť, aby bolo na rádiovom zariadení, ktoré uviedol na trh, umiestnené typové alebo sériové číslo, prípadne číslo šarže alebo akýkoľvek iný prvok, ktorý umožní jeho identifikáciu, alebo ak to rozmer či povaha rádiového zariadenia neumožňujú, aby sa požadované informácie uviedli na obale alebo v sprievodnej dokumentácii rádiového zariadenia. Táto povinnosť má uľahčiť overenie, či sa jedná o výrobok, ktorý získal CE posúdenie a je teda určený na uvedenie na európske trhy.

Zároveň to definuje, že každý distribútor, teda subjekt, ktorý chce dovážať telefóny na Slovensko, ešte pred sprístupnením rádiového zariadenia na trhu overí, či je na rádiovom zariadení umiestnené označenie CE, či sú spolu s rádiovým zariadením dodané dokumenty požadované touto smernicou a návod a bezpečnostné pokyny v jazyku, ktorý je ľahko zrozumiteľný pre spotrebiteľov a iných koncových užívateľov v členskom štáte, v ktorom sa rádiové zariadenie sprístupňuje na trhu. U nás to znamená, že musia byť teda dostupné v slovenskom jazyku.

Ešte dôležitá poznámka, prechodné obdobie umožňovalo doviesť a nechať certifikovať telefóny na CE normy ešte do 12. júna 2017. Preto je možné, že to predajcovia využili a majú na sklade a v ponuke takéto modely, aj keď od 13. júna 2017 už takýto postup nie je možný. Je však stále platné, že zákazník by si mal overiť, aký model kupuje a ako jeho predajca zabezpečil alebo preukázal, že je určený alebo certifikovaný pre náš trh. Pozor treba dávať aj pri nákupe z e-bay a podobných portálov, pretože ak tam nakúpite telefón bez CE normy, colníci vám ho do voľného obehu nepustia a nedokážete ho už certifikovať iným spôsobom a teda používať. Bude navyše colníkmi zabavený.

Ako sa nové pravidlá dotknú zákazníka ukáže až nasledujúcie obdobie. Či niektoré modely zmiznú úplne alebo sa výrobcovia odhodľajú na ich CE certifikáciu, bude záležať od nich samotných a ich prepočtov výnosnosti tohto kroku.

6.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+