MojAndroid

Nórsko je jednou z najbohatších krajín Európy, ktorá sa počtom obyvateľov môže porovnávať so Slovenskom. Napriek svojej veľkosti však má čo ukazovať aj zvyšku európskeho spoločenstva, či sveta. Nórsko, totižto ako jedna z mála krajín plánuje úplne zastaviť predaj automobilov poháňaných fosílnymi palivami, a to už do roku 2025. Už teraz, v tejto 4,9 miliónovej krajine, premáva viac ako 100-tisíc elektromobilov, čo je vzhľadom na počet obyvateľov, viac ako kdekoľvek inde na svete. Nórsko si je vedomé problémov spojených s globálnym otepľovaním a jedným z riešení, ako ich vyriešiť, je znížiť emisie na minimum. Až 63% emisií sú v segmente dopravy vyprodukované práve osobnými a nákladnými automobilmi. Ak chceme teda niečo zmeniť, je prechod na elektrinou poháňané dopravné prostriedky nevyhnutnosťou. O tom, ako sa to v Nórsku darí je aj nasledovné krátke video, ktoré vzniklo v spolupráci s automobilkou Mercedes.

Náš tip
Nórsko predbieha dobu: Od roku 2025 tu už nekúpite autá na benzín a naftu

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
12.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Vlado

    Ľahko sa im machruje že zastavia predaj vozidiel poháňaných fosílnymi palivami, keď majú také zdroje elektrickej energie :-/
    Citát z Wikipédie o Nórsku: “V Nórsku sa 99,6 % elektrickej energie vyrába vo vodných elektrárňach, ktoré majú ideálne podmienky kvôli rýchlotečúcim a strmým riekam.”

  • Parki

    Pozrite si daňové zaťaženie klasických áut v Nórsku (najvyššie v Európe) a porovnajte to s cenami elektroáut, ktoré tam majú nulovú daň + dotácie.

    Nečudo že si toľko nórov kupuje elektroautá; tiež by som si kúpil Teslu, keby stála ako bežné autá strednej triedy ;-)

+