MojAndroid

Prienik elektromobilov do našej spoločnosti bol možno spočiatku pomalý, no teraz je už v plnom prúde a zrejme ho tak skoro ani nič nezastaví. Okrem samotných používateľov to podporujú aj mnohé svetové vlády a tá nórska to teraz posunula na novú úroveň. Aj napriek tomu, že Nórsko má obrovské zásoby ropy, svojim občanom zrejme znemožní kúpu tradičných automobilov na benzín a naftu.

Stať by sa tak malo už v roku 2025, čím by sa krajina zaradila medzi priekopníkov v tejto oblasti. Informoval o tom nórsky denník, no zatiaľ nie je zrejmé, aké kontúry bude mať toto nariadenie a či pôjde o úplný zákaz, alebo iba rapídne zvýšenie cien, ktoré by malo používateľov odradiť od kúpy automobilu na benzín či naftu. V súčasnosti ide iba o stavebný pilier energetického plánu krajiny, takže sa ešte môže čo-to zmeniť.

Nórsko ale jasne deklarovalo svoj postoj voči znečisťovaniu ovzdušia výfukovými plynmi z automobilov už pred nejakým časom, keď sa objavili informácie o tom, že už v roku 2019 by mali zmiznúť z centra mesta Oslo všetky súkromné automobily. V tomto prípade ale nejde iba o znečisťovanie, ale skôr o sprístupnenie a spríjemnenie mesta. Pre Nórov by ale ani takáto nová legislatíva nemala spôsobiť až také veľké nepríjemnosti. Už teraz tvoria elektromobily približne 24 % všetkých predaných automobilov, čo je skutočne veľmi veľa. Uvidíme, kam sa až tento nórsky plán dostane a či pôjdu v šľapajách severskej krajiny aj ďalšie svetové vlády. Viete si predstaviť, že o 10 rokov by ste si už u nás nemohli kúpiť auto na benzín? Je to asi až príliš revolučná myšlienka na to, aby sa v tej dobe uplatnila aj u nás.

Zdroj: CNBC, Elecktrek via Gizmodo

4.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+