MojAndroid

Counterpoint zverejnil štúdiu, ktorá porovnáva výrobcov a ich zariadenia v oblasti kvality konštrukcie a prístupu k softvérovým a bezpečnostným aktualizáciám. Counterpoint zobral do úvahy všetky modely výrobcov a rozdelil ich podľa cenových tried. Nakoniec z toho vyšlo, že Nokia je najspoľahlivejším výrobcom Android zariadení.

Pozrime sa, prečo je Nokia najspoľahlivejším výrobcom?

Counterpoint postavil štúdiu na štyroch základných pilieroch: aktuálnosť softvérových aktualizácií, aktuálnosť bezpečnostných záplat, kvalita konštrukcie a zapojenia do programu Android Enterprise Recommended. Prvým trom bola udelená váha 30 % a poslednému 10 %.

Dôležité je tiež spomenúť, že pod značkou Lenovo sa skrýva aj Motorola. Do prieskumu boli vzaté všetky zariadenia výrobcov, ktoré vyšli v posledných 3 rokoch. Prieskum prebiehal od 3. štvrťroka 2019 do 2. štvrťroka tohto roka. Zariadenia s Android Go boli z prieskumu vynechané.

Nokia je najspoľahlivejším výrobcom

Nižšie nájdete rebríček umiestnenia jednotlivých výrobcov z pohľadu celkového skóre. Nokia získala náskok v oblastiach kvality konštrukcie a v aktuálnosti bezpečnostných záplat, ale aj v oblasti odporúčaných zariadení pre podniky, pred OnePlusom. Za nimi je s väčším odstupom Samsung a Xiaomi, ktoré však produkujú významne vyššie počty smartfónov, než výrobcovia na prvých dvoch priečkach.

Štúdia od Counterpointu taktiež tvrdí, že len Nokia dodáva na všetky svoje zariadenia mesačné bezpečnostné záplaty pravidelne, každý mesiac. OnePlus ju nasleduje s 90 % podielom. Po nich by malo ísť Lenovo/Motorola, ale keďže majú vysoký podiel zariadení, ktoré neaktualizovali vôbec, majú horšie umiestnenie.

Nokie vedú vo všetkých cenových kategóriách. Nižšie nájdete rozdelenie výrobcov a znázornenie ich úsilia, udržať aktuálne modely jednotlivých cenových tried. Pri lacnejších modeloch sa veľmi dobre darilo aj Lenove/Motorole, spolu s Realme.

Aktualizácie OS

Rovnaké grafy tu máme aj pre aktualizácie operačného systému. Tu sa o prvé miesto delí Nokia s OnePlusom, ale technicky je Nokia prvá, pretože má viac zariadení. Nasleduje ich Samsung, ktorému sa vzhľadom na vysoký počet modelov darí veľmi dobre.

Graf nižšie ide ešte viac do detailov a spomína, ktorý výrobcovia to doslova odflákli s Androidom 10 v daných cenových triedach. Tu je najzaujímavejšia kategória zariadení pod 200 dolárov.

Odolnosť

Pozrime sa teraz na graf odolnosti zariadenia od Nokie. Counterpoint spomína, že ich zariadenia sú najspoľahlivejšie a odolnejšie, než je priemer odvetvia. Counterpoint vyskúšal odolnosť pomocou rôznych testov. Zariadenia od Nokie najlepšie obstáli v testoch skúmajúcich tlak na zariadenia a testy pádom. Podpriemerne dopadli modely Nokie len v testoch stláčania a v kategórii únavy materiálov.

Záver štúdie

Nakoniec tu máme ešte graf odporúčania pre podniky, teda počet modelov zaradených do programu Android Enterprise Recommended. Nokia má niečo cez polovicu modelov a nasleduje ju Lenovo/Motorola so 44 %. Najhoršie je na tom Huawei, Realme a Vivo, ktoré nemajú ani jedno percento.

Na záver uvádza Counterpoint ešte zopár zistení:

  • Súčasná pandémia zdôrazňuje potrebu dobre chránených a pravidelne aktualizovaných zariadení.
  • Cyklus obmeny smartfónov dosiahol obdobie 30 mesiacov, takže 3 roky aktualizácií začínajú byť nutnosť.
  • Okrem Nokie a OnePlus majú ostatní výrobcovia vážne nedostatky v aktualizovaní zariadení.
  • Nokia pravdepodobne bude viesť tento segment aj naďalej.
  • Portfólio OnePlus sa rozrastá, ale naďalej vedie. Portfólio Samsungu je obrovské, ale vynakladá snahy na zlepšenie aktuálnosti aktualizácií pre svoje zariadenia. Veľmi dobre sa darí aj Xiaomi, aj napriek tomu, že väčšina jeho portfólia tvorí nižšia a stredná trieda. Novým značkám sa darí držať tempo (príklad Realme). Kým HMD (Nokia) si udržuje náskok, rozdiely medzi nimi a ostatnými výrobcami sa zmenšujú.
Náš tip
Takto v teste odolnosti dopadol Samsung Galaxy Note 20 Ultra
29.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+