MojAndroid

HMD (výrobca zariadení Nokia) potvrdilo, že Nokia 9 nedostane aktualizáciu na Android 11. Tým pádom dostala Nokia 9 len jednu systémovú aktualizáciu a už je prakticky odpísaná. Avšak ešte nejakú chvíľu bude dostávať bezpečnostné záplaty. HMD však navrhlo kompenzáciu – zľavu na novšiu Nokiu. Správu prináša portál Android Authority.

Nokia 9 nedostane Android 11, sklamaní majitelia dostanú zľavu na nový model

Pôvodný prísľub v roku 2019 však znel, že Nokia 9 dostane tri veľké aktualizácie – nakoniec dostala len jednu. HMD Global to odôvodňuje tým, že jej špeciálne funkcie fotoaparátov (Nokia 9 má vzadu 5 snímačov) nie sú kompatibilné s novším Androidom a že nechce robiť kompromisy v podobe znižovania kvality funkcií.

Môže to byť aj tým, že firma Light, ktorá stojí za týmto unikátnym riešením, vycúvala zo spoluprác s výrobcami mobilov. Okrem Nokie totiž mala podpísané spolupráce so Sony a Xiaomi. Firma HMD teda zrejme zostala na túto aktualizáciu sama a zrejme ju nezvládla.

Spoločnosť HMD Global sa mohla na svoj prísľúb vykašľať, ale miesto toho sa používateľom ospravedlnila a ponúka im zľavový kód na smartfón Nokia XR20. Zľava je vo výške 50 % a získate ju tak, že zamierite na stránku Nokie, kde zadáte informácie o vašej Nokii 9.

Nokia XR20
Zdroj: Nokia.com

Avšak zľava na Nokiu XR20 nie je práve najvhodnejšie riešenie. Nokia XR20 predsa nie je vlajková loď. Čo ak sa aj tejto Nokii XR20 stane podobný osud?

Nokia by si mala vziať inšpiráciu od konkurencie

Taký Samsung sľubuje aj pre zariadenia strednej triedy tri veľké aktualizácie. Bezpečnostné aktualizácie sľubuje tiež aspoň na tri roky. Plus má nadprácu v podobne svojej nadstavby One UI, kde taká Nokia nemusí žiadnu nadstavbu riešiť, nakoľko ponúka čistý Android.

Xiaomi a OnePlus sa tiež polepšili a po novom núkajú aspoň pre vlajkové lode tri veľké aktualizácie. Teda u OnePlus to nebola novinka, ale u Xiaomi to novinka je – od radu 11T to takto bude robiť.

Náš tip
Najvýkonnejší čipset pre Android je na svete. 4 nm Snapdragon 8 Gen 1 prichádza s množstvom vylepšení

2.12.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+