MojAndroid

Spoločnosť Nokia oživila ďalšiu legendu, základný mobilný telefón s tlačidlami a špecifickou výsuvnou konštrukciou. Model s podobnou konštrukciou sme mohli spozorovať aj v známej filmovej sérii “Matrix” a práve vďaka nej si vyslúžil aj prezývku “Banana phone.” Nesie názov Nokia 8810 4G a v dnešnom teste sa pozrieme na to, ako je možné tento telefón využiť aj v súčasnosti.

Obsah balenia | Príslušenstvo poteší

Zariadenie k vám dorazí v priehľadnej plastovej krabičke, ktorá je doplnená o klasickú kartónovú krabičku s príslušenstvom. Hneď navrchu tak už zvonku môžete vidieť váš ikonický “Banana phone.” Dá to síce trochu práce celý tento balíček rozbaliť, napriek tomu však ide o pomerne peknú prezentáciu zo strany výrobcu, a to aj vzhľadom na cenu zariadenia.

V útrobách kartónovej krabičky sa následne nachádza pomerne veľa papierových informácií, manuálov a inej dokumentácie. Je tam toho podstatne viac, ako je v súčasnosti obvyklé pri plnohodnotných Android smartfónoch. Nechýba nabíjačka, ktorá je však základná, ponúka microUSB koncovku a jej kábel je pripevnený k samotnej lokálnej koncovke. V balení potešia aj štandardné plastové slúchadlá, aké môžeme nájsť aj pri lacnejších Nokia smartfónoch s Androidom.

Konštrukcia a dizajn | Známy “Banana phone”

Predná časť zariadenia obsahuje na dnešné pomery skromný 2,4” TFT displej, pričom zvyšok tela zariadenia je plastový. Plastová je aj výsuvná časť, ktorá v zavretom stave prekrýva tlačidlá mechanickej klávesnice. Opäť na dnešné pomery jemne netradičným prvkom je možnosť odnímateľnej zadnej steny. Pod ňou sa skrýva vymeniteľná batéria (pomerne praktické), ale aj sloty pre NanoSIM kartu a pamäťovú kartu microSD.

Spracovanie zariadenia nie je zlé, avšak nejde o úplne dokonalé lícovanie plastov, ako sme tomu zvyknutí pri drahších kúskoch. Občas je tak počuť jemné “vŕzganie” jednotlivých súčastí zariadenia. Vzhľadom k cene tohto telefónu to však asi nestojí za vyzdvihnutie vo forme nedostatku. Samotná konštrukcia je vyhotovená z matného, tvrdého plastu, klávesy následne z mäkčeného plastu.

Displej | Základný TFT panel

Kde sú tie časy, keď pre nás rozlíšenie displeja prakticky nehralo žiadnu rolu. Do takých čias sa vracia model 8110, pričom vo svojej výbave ponuke 2,4” TFT panel, ktorý nie je dotykový a jeho rozlíšenie činí 240 x 320 pixelov. Ide o skutočne hrubý panel, a keďže nie je dotykový, na samotné ovládanie zariadenia bude nutné požičať smerové tlačidlá na mechanickej klávesnici.

Rozsvietiť displej je možné aj vysunutím ikonického plastového krytu klávesnice zo spodnej časti. Ak kryt naopak zasuniete späť na miesto, displej zhasne a telefón sa prepne do pohotovostného režimu. Displej je skutočne základný a asi najlepšie sa na ňom používa tmavá téma menu s aplikáciami. Pokiaľ ide o zobrazenie fotografií, asi bude lepšie odoslať ich cez Bluetooth alebo Wi-Fi a pozrieť si ich na o čosi väčšej a jemnejšej obrazovke.

Aké ponúka Nokia funkcie navyše?

Pozrime sa na to, čo hovoria technické špecifikácie. V porovnaní so súčasnými smartfónmi nejde o žiadne dychberúce parametre. V útrobách smartfónu máme k dispozícii 512 MB RAM, dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 205, grafický čip Adreno 304, 4 GB interného úložiska či 1500 mAh batériu. K dispozícii je aj základný 2 MPix fotoaparát, ten však slúži skôr na nevyhnutné “dokumentačné” účely, fotografie trpia množstvo šumu a neostrosťou. Ponúka však blesk, samospúšť či natáčanie videa. Telefón neobsahuje prednú kameru a pamäťové karty microSD akceptuje len do 32 GB. 

Je však potrebné si uvedomiť, že hoci telefón ponúka dobrú konektivitu vrátane 4G a Wi-Fi, a aj nejaké tie smart funkcie navyše, nejde o smartfón. Ide o jednoduchý telefón so známou grafikou a prostredím z dielne spoločnosti Nokia, ktoré sme si mohli vyskúšať už aj na vynovenej verzii modelu 3310. Toto prostredie je dobre optimalizované pre ovládanie na mechanickej klávesnici a zohľadňuje aj o čosi slabší hardvér zariadenia. 

Pozitívnou správou je okrem spomínaných možností pripojenia aj prítomnosť viacerých klientov optimalizovaných pre ovládanie na danom zariadení. Nájdeme tu klienta pre inteligentného Google Asistenta, pre Google Mapy, pre YouTube alebo pre Gmail. Poteší aj vlastný obchod s aplikáciami, kde je možné nainštalovať si napríklad aplikáciu pre predpoveď počasia, Twitter či niekoľko herných titulov ako 2048, Real Football Runner či vybrané hry zo série Nitro Street. Nechýba tiež vstavaný internetový prehliadač či praktické aplikácie ako FM rádio, Kalkulačka alebo Prevod jednotiek.

Galéria fotografií

Aké využitie nájde tento telefón?

Nokia 8110 4G poteší najmä klasikov, ktorí sú fanúšikmi akéhosi “retro” nádychu aj v roku 2018. Telefón je však vo väčšine prípadov oproti svojim inteligentným súrodencom vhodný skôr ako sekundárne alebo rezervné zariadenie. Využitie nájde aj v prípade detí (ako prvý smartfón na volania či SMS správy), pričom poteší najmä možnosťou pripojenia k Wi-Fi, 4G, a tiež integrovanými službami ako Mapy Google alebo YouTube.

To svoje “čarovné” si v tomto tele môžu nájsť ale aj starší používatelia, ktorí napríklad tlačidlový telefón s uzavretým systémom používali doteraz. Za svoju sumu 79 EUR s DPH sa však rozhodne nemusí hanbiť a svojimi funkciami a celkovým spracovaním si ju tento kúsok rozhodne obhájil.

Plusy

+ Pomerne odolná konštrukcia

+ Nízka cena 

Mínusy

– Obmedzenia operačného systému

– Pomalšie reakcie pri prehliadaní webu

– Len základný fotoaparát

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Nokia 5.1: Vylepšená a cenovo dostupná stredná trieda | RECENZIA

Náš tip
Nokia 8 Sirocco | VIDEORECENZIA

4.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+