MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Nenadchne, ale ani nesklame

Nokia 8.1 stavila na 6,18″ IPS LCD panel s rozlíšením 2280 x 1080 pixelov, čo činí hustotu 408 ppi. V ruke sa zariadenie aj napriek väčšiemu displeju drží celkom dobre. Poďme ale na jeho vlastnosti. Na slnku som s ním nemal problém, maximálny jas je veľmi dobrý, rovnako aj minimálny. V noci si môžete nastaviť nočný režim, ktorý eliminuje modrú farbu, za čo vám vaše oči určite poďakujú. Režim je možné aj načasovať, takže jednoducho si zvolíte čas, keď sa aktivuje a deaktivuje. Následne sa už nemusíte o nič starať.

Automatická regulácia jasu funguje spoľahlivo, no mám pocit, že až príliš agresívne. Jas sa mení takmer okamžite pri každej zmene svetla, čo môže pôsobiť veľmi rušivo. Niekomu to môže takto vyhovovať, mne to prekáža. Čo sa pozorovacích uhlov týka, sú štandardne výborné. Nič iné by som od IPS displeja nečakal. Kvalitu displeja môžem porovnať napríklad so smartfónom Pocophone F1, ktorý mám momentálne na stole. Príde mi, že práve Poco ho má o niečo krajší. Biela je belšia, farby sú jemne sýtejšie. To ale nič nemení na fakte, že na displej Nokie sa pozerá dobre a musím povedať, že sa vydaril. Nie je nič, čo by mi na ňom vyslovene vadilo. Čo by ale mohlo niekomu prekážať je fakt, ktorý som už spomínal vyššie. Nenašiel som spôsob, ako zrušiť softvérové skrytie výrezu v displeji. Ja nie som fanúšik výrezov, mne to takto vyhovuje, no určite je veľa používateľov, ktorí to takto mať nechcú.

Nastavenia displeja nie sú nijako bohaté, no všetky základné úkony upraviť môžete. Okrem spomínaného jasu a nočného režimu môžete nastaviť čas, za ktorý sa automaticky vypne. Rozmedzie je celkom štedré – od 15 sekúnd až po pol hodinu. Automatické otáčanie obrazovky snáď ani spomínať nemusím, poteší nastavenie režimu zobrazenia farieb. Na výber sú 4 možnosti:

  1. Dynamické – Automaticky upravuje farbu, kontrast a jas podľa spôsobu používania
  2. Žiarivé – Displej je ladený do studenších farieb, odporúčam najmä cez deň za dobrého osvetlenia
  3. Kino – Ideálne na pozeranie videí, farby sú trochu teplejšie a tým chránia vaše oči
  4. Základné – Akýsi mix možností Žiarivé a Kino

Displej podporuje aj ambientné zobrazenie, ktoré funguje tak, že keď vám príde notifikácia, zobrazí ju v strede, zatiaľ čo pozadie bude čierne. Nie je to síce také efektívne, ako v prípade AMOLED displejov u Samsungu, ktoré informáciu zobrazujú neustále pri minimálnej spotrebe energie, no táto funkcia určite poteší. Vždy tak viem, kto mi píše, stačí pozrieť na obrazovku bez nutnosti odomykania. Jednoduchým zdvihnutím telefónu si môžete skontrolovať notifikácie, nabitie batérie a aktuálny čas.

Výkon a Pamäť: Vyššia stredná trieda v pravom slova zmysle

Nokia 8.1 sa na nič nehrá. Decentný vzhľad ju priam predurčuje do rúk konzervatívnejších jedincov, mladá generácia nad ňou pravdepodobne len mávne rukou. Nejedná sa o vlajkový model s najvyšším výkonom a tomu sú prispôsobené aj jej funkcie. Určite sa však nemá za čo hanbiť a ponúka dostatok výkonu na bežnú prácu so systémom, zvládne aj náročnejšie hry.

Výrobca použil procesor Qualcomm Snapdragon 710. Jedná sa o vyššiu strednú triedu od renomovaného výrobcu čipov. Čo to znamená v praxi? Pripraviť sa môžete na svižný systém bez sekania, v prípade, že by ste si chceli skrátiť dlhú chvíľu nejakou tou hrou, s Nokiou 8.1 to nebude žiadny problém. Menej náročné tituly zvládne hravo, v prípade náročnejších hier sa už budete musieť zmieriť s nejakými obmedzeniami, no stále budú hrateľné.

Ja som, samozrejme, nainštaloval obľúbenú hru PUBG, ktorá je poriadne náročná na výkon. Hra bežala vcelku plynule približne na stredných detailoch, čo je vzhľadom na strednú triedu smartfónu, do ktorej patrí, veľmi slušné. Nižšie si môžete pozrieť screenshoty z benchmarkov, aby ste si mohli lepšie predstaviť hrubý výkon zariadenia.

Testoval som verziu so 4 GB operačnej pamäte, k dispozícii by malo byť aj 6 GB. Pri normálnom používaní som mal približne 1,4 MB RAM voľnej. 4 GB by sa na prvý pohľad mohlo zdať ako nedostatočné, no opak je pravdou. Keď si spomeniem na to, že aj najnovšie Pixely od Googlu disponujú rovnakou operačnou pamäťou, som pokojnejší. :) Ale teraz vážne, so zbytočným zatváraním aplikácií alebo nedostatočným multitaskingom som sa počas testovania nestretol. Smartfón si operačnú pamäť koriguje veľmi dobre, všetko funguje bez problémov.

Kapacita úložiska je 64 GB, čo je akýmsi minimálnym štandardom v roku 2019. Po spustení a nainštalovaní aplikácií, ktoré používam, mi zostalo voľných približne 49 GB. To je dostatočný priestor na rôzne multimédiá a iné dáta, ktoré do smartfónu dáte. Pokiaľ by vám nestačilo, k dispozícii je slot na pamäťovú kartu microSD. Nokia 8.1 si dokáže poradiť so 400 GB kartou. Musíte sa však pripraviť, že v tomto prípade prídete od Dual SIM funkcionalitu, pretože slot na druhú SIM kartu je zdieľaný s tým na pamäťovú kartu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+