MojAndroid

Nokia 8.1 láka na čistý operačný systém Android 9.0 Pie s pravidelnými aktualizáciami, konzervatívny dizajn, fotoaparát s optikou Carl Zeiss a decentný dizajn. Podľa označenia by sa mohlo zdať, že ide o nástupcu minuloročného vlajkového modelu Nokia 8, no nie je to celkom tak. V recenzii sa dozviete, čo sa nám na tomto smartfóne páči, nepáči a aké funkcie ponúka.

Balenie: Nutný základ

Krabica, v ktorej sa smartfón nachádza, podlieha dlhoročným štandardom fínskej značky. Balenie sa podobá na predchodcov ešte z čias Symbianu. Na prednej strane je vyobrazená samotná Nokia 8.1 s pozadím, ktoré je efektne natiahnuté na celú prednú stranu krabice. Po jej otvorení na vás vykukne samotné zariadenie, ktoré je zabalené v ochrannej fólii. Pod ním sa nachádza nástroj na vyberanie SIM karty.

Vedľa miesta, kde bola vložená Nokia 8.1 je ďalšia, menšia krabička. Tá ukrýva nabíjačku, USB-C kábel a slúchadlá s 3,5 mm audio konektorom. Páči sa mi, že príslušenstvo je farebne zladené s farbou zariadenia, takže je pekne čierne. Nič iné sa v balení nenachádza, potešil by napríklad jednoduchý ochranný obal, ktorý tu taktiež nenájdeme.

Konštrukcia a Dizajn: Konzervatívni jedinci sa potešia

Dizajn Nokie 8.1 môže byť jej silnou, ale aj slabou stránkou. Viem si predstaviť, že sa hodí do vrecka manažéra. Dizajn je decentný, nevtieravý, avšak na druhú stranu aj trochu nudný. Páči sa mi však jeho celistvosť, nenachádzajú sa tu žiadne rušivé prvky, ktoré by ho narúšali. Rovnako farebné podanie ocenia skôr tí konzervatívnejší používatelia.

Predná aj zadná strana sa smerom ku kovovému rámu jemne zaobľujú, no skôr by som povedal, že sa hranatia. Zaoblenie nie je až také výrazné. V aktuálnej dobe je toto riešenie trochu netradičné, no na druhú stranu, pridáva to smartfónu na elegancii. Zaoblenie je vyvážené z oboch strán a vyzerá to jednoducho dobre.

Popis strán začnem trochu netradične – od zadu. Najvýraznejším prvkom je duálny fotoaparát, ktorý sa nachádza v strede hornej časti. Dosť výrazne vystupuje nad okolitý povrch zariadenia a narúša tým prakticky rovnú zadnú stranu. Ak si kúpite hrubší ochranný obal, pravdepodobne vám to prekážať nebude, no ak budete zariadenie používať bez alebo len s tenkým obalom, objektívy budú náchylnejšie na poškriabanie. Pod fotoaparátom sa nachádza skener odtlačkov prstov, ktorý funguje veľmi dobre. Pridanie nového odtlačku je otázkou pár sekúnd a následné odblokovanie je bezproblémové. Ani s jeho nahmataním som nemal absolútne žiadny problém.

Na zadnej strane, samozrejme, nesmie chýbať nápis androidone. Nokia si v prípade svojich smartfónov zakladá na pravidelných aktualizáciách a práve zaradenie do programu androidone to má výrobcovi uľahčiť. Predná strana je domovom veľkému displeju, ktorý sa nezaobišiel bez výrezu v hornej časti. Nachádzajú sa v ňom všetky dôležité senzory, selfie fotoaparát a reproduktor, ktorý využijete pri telefonovaní. Tu sa však na chvíľu zastavím.

Po zapnutí som si všimol, že výrez je softvérovo skrytý. Táto funkcia nie je ničím nezvyčajným, no toto je prvé zariadenie, ktoré ju má defaultne zapnutú. Tak si hovorím, že to idem vypnúť. Tu prišiel kameň úrazu. Ono sa to vypnúť nedá. Po 10 minútach prechádzania nastavení displeja a všeličoho iného som to vzdal a začal googliť. Našiel som návody, ako to vypnúť. Najrelevantnejšie boli tie, pre ktoré bolo potrebné ísť do vývojárskych nastavení. Skúsenejší používatelia vedia, o čom píšem. Prekvapenie prišlo vtedy, keď som zistil, že ani tu sa to vypnúť nedá. Výrez mám tak neustále softvérovo skrytý, takže horná časť displeja okolo displeja je stále čierna. Samozrejme, plní funkciu stavového riadku.

Horná strana zariadenia obsahuje 3,5 mm audio konektor, vľavo sa nachádza slot na SIM kartu a pamäťovú kartu, vpravo zase hardvérové ovládacie tlačidlá. Ich používanie je mimochodom veľmi príjemné, stisk je istý a odozva dobrá. Zostala mi už len spodná strana, na ktorej sa nachádza USB-C konektor, dierka mikrofónu a reproduktor.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
22.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+