MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Plná výbava

Už tradične platí, že medzi jednotlivými cenovými kategóriami nenájdeme veľa rozdielov z hľadiska konektivity. Aj Nokia 7 Plus napriek svojej nižšej cenovke ponúka plnú výbavu s minimom kompromisov. Základom je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou dual-band pripojenia. Nechýba NFC či Bluetooth v5.0, takže výrobca tu vôbec nešetril.

Nokia 7 Plus

Samozrejmosťou je rýchle LTE pripojenie kategórie 6 s rýchlosťami 300/50 Mbps. Nechýba HSDPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps. Veľmi nás teší, že výrobca aj v dostupnejšom modeli ponúka konektor USB-C a svoje miesto si tu našiel aj postupne vymierajúci 3,5mm jack pre slúchadlá.

Po stránke konektivity tak telefónu nemáme čo vytknúť. Počas celého testovania sme telefón používali s dvomi SIM kartami, pričom ich nastavenie je už tradične veľmi jednoduché. Nezaznamenali sme žiadne problémy s akýmkoľvek druhom pripojenia od klasického mobilného signálu, cez Wi-Fi a Bluetooth až po GPS, ktoré fungovalo presne a spoľahlivo.

Fotoaparát: Nanajvýš priemerný

Nokia 7 Plus ponúka zaujímavú kombináciu 12+13MP zadných fotoaparátov. Primárny 12MP snímač s veľkými 1.4µm pixelmi je doplnený o 13MP snímač s 2x optickým priblížením, tzv. gyro-EIS, dual-pixel technológiou s fázovou detekciou zaostrovania a s dual-tone LED bleskom. Na papieri tak fotoaparát pôsobí viac než dobre a mal by byť schopný produkovať skutočne kvalitné fotografie. Toho aj schopný je, no problémom je veľký rozptyl kvality výsledných snímkov.

Platí to najmä v horších svetelných podmienkach. Tu dochádza k strate detailov a dramatickému nárastu šumu. To si na displeji telefónu ani nemusíte všimnúť, no akonáhle si fotografiu pozriete na väčšej obrazovke, uvidíte, že výsledky jednoducho nie sú tak kvalitné, ako ste si mysleli. Nepomáhajú ani veľké pixely hlavného fotoaparátu a ani pokročilá elektronická stabilizácia.

Zároveň dvojnásobný zoom funguje tak, ako má, no aj tu sú výsledky príliš mäkké a chýba im detail. Platí to aj pri fotografiách za priemerného osvetlenia. V horších svetelných podmienkach môžeme pochváliť aspoň reprodukciu farieb, pri jasnom počasí sa nám zdali fotografie trochu tmavé a príliš saturované. To je ale niečo, čo znovu na displeji telefónu či sociálnych sieťach vyzerá pomerne dobre.

Pochváliť ale môžeme pomerne jednoduchú a rýchlu aplikáciu fotoaparátu, ktorá bola stabilná a spoľahlivá. Výborné hardvérové špecifikácie fotoaparátu sa prejavili aj v rýchlosti zaostrovania. To je naozaj expresné a fotoaparát na telefóne vám tak nebude prekážkou pri fotení momentiek.

Vpredu nájdeme 16MP selfie kameru, ktorá je pomerne kvalitná, a to najmä za dobrých svetelných podmienok. Telefón je tiež schopný zaznamenávať 4K video, no stabilizácia tu úplne absentuje. Video tiež malo problém s vyvážením expozície, no ponúka aspoň dobrú úroveň detailov, typickú pre toto jemné rozlíšenie. K dispozícii je aspoň možnosť natáčania spomaleného videa, no nejde o super-spomalené zábery s extrémnou frekvenciou snímok.

Nokia 7 Plus

Nokia 7 plus tak očakávania náročnejšieho fotografa nenaplní. Ak ale fotíte iba príležitostne a neprekáža vám spraviť pre istotu aj niekoľko rovnakých záberov, z výsledkov si určite vyberiete. Telefón má v tomto smere značný potenciál a podľa výsledkov to vyzerá tak, že je tu nedostatočná optimalizácia na strane softvéru. Práve tu robia výrobcovia v poslednej dobe najväčšie pokroky, no HMD tu zatiaľ zaostáva. Fotoaparát na Nokia 7 plus síce má Zeiss optiku, no ešte tu treba doladiť práve spomínaný softvér a aj v tejto triede zariadení môže byť výrobca skvelým konkurentom pre ostatné značky.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
30.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+