MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

VÝKON A PAMÄŤ: Procesor strednej triedy, pocit vyššej triedy

Tak ako pri počítači, aj pri smartfónoch je jednou z najdôležitejších položiek zariadenia procesor. HMD vložilo do Nokie 6 procesor strednej triedy Snapdragon 430, ktorý má síce 8-jadrovú architektúru, no čipy pracujú na nižšej frekvencii 1,4 GHz. Pre bežného Slováka, ktorý používa Facebook, Chrome, dialer a SMS správy ide o postačujúce riešenie. Mladší klienti by sa však mohli sťažovať. Najmä na grafickú jednotku Adreno 505. Tá si ale dokáže poradiť so stredne náročnejšími hrami, a tak nad ňou tiež prižmúrime jedno oko.

HMD sa snaží slabší procesor vyvážiť až 3 GB RAM, respektíve 4 GB RAM v čiernej, prémiovej verzii Nokie 6 so 64 GB pamäťou. My sme testovali 3 GB verziu s 32 GB úložiskom. Pre používateľa bolo dostupných približne 22 GB, ktoré je však možné rozšíriť o kapacitu pamäťovej karty do veľkosti 256 GB. Avšak, iba na úkor druhej SIM karty.

Celkovo sme sa so spomalením zariadenia stretávali len minimálne, a tak ho môžeme považovať za plynulé a čo sa výkonu týka, aj bezproblémové. Ako sme však spomínali, jeho slabosťou je procesor nižšej triedy, ktorý nie je vhodný na hranie príliš náročných hier alebo na náročný multitasking.

OPERAČNÝ SYSTÉM: More aktualizácií

Veľmi sa nám páči, že HMD pri svojom Androidovom debute nesiahlo po nejakej vlastnej nadstavbe plnej hlúpostí, ale pochopilo, že ľudia chcú natívny Android. A tak sa aj stalo. Nokia 6 ponúka natívny Android 7.1.1, ktorý je obohatený len o niekoľko rozširujúcich funkcií. Čo však hneď na začiatku musíme pochváliť je množstvo aktualizácií. Za niekoľko dní, čo zariadenie používame, sme dostali už 3 aktualizácie systému, ktoré vylepšovali jeho stabilitu alebo bezpečnosť. Aktuálne je začiatok októbra a Nokia 6 ponúka septembrový bezpečnostný patch, ktorý nemáme ani na dvoj, či trojnásobne drahších zariadeniach.

Samotný systém je vo svojom jadre naozaj čistým Androidom. Poháňa ho akýsi “Launcher3”, ktorý je derivátom spúšťača od Googlu. Okrem funkcií natívneho Androidu prináša používateľom aj niekoľko extra funkcionalít. Je to napríklad možnosť ovládania pohybmi a gestami, už spomínané možnosti displeja, či niektoré detaily, ktoré si na prvý pohľad nemusíte všimnúť. Bohužiaľ, počas testovania sme sa stretli aj s nedokonalým prekladom textu do slovenčiny a s niekoľkými nezmyselnými označeniami, no to je detail, ktorý dokáže vyriešiť menšia softvérová aktualizácia.

Systém funguje naozaj svižne a príjemne nás prekvapila aj dobre pracujúca čítačka odtlačkov prstov. Pochvalu si zaslúži aj menu s aplikáciami, kde nenájdete žiadny bloatware alebo nepotrebné aplikácie. Okrem titulov Googlu je jedinou aplikáciou naviac titul Support, ktorý slúži na vzdialenú pomoc v prípade nejakého problému. A fanúšikovia starej školy sa potešia aj prítomnosti FM rádia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+