MojAndroid

Nokia je medzi výrobcami mobilov naozaj legendou. Ikonického ťažkoodenca Nokia 3310 zrejme už nikdy neprekoná žiadny mobil ani smartfón, no renesancia tejto fínskej značky by mohla byť odpoveďou na niekoľkoročné podnety jej verných fanúšikov. A tak sme radi, že môžeme otestovať jeden z prvých Nokia smartfónov na Slovensku – Nokia 6.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

KONŠTRUKCIA: Si to ty, Nokia?

Zariadenia Nokia sa vždy vyznačovali plastovou konštrukciou, ktorá síce jednoduchšie trpela malými škrabancami, no pre svoju pružnosť bola takmer nezničiteľná. To však nie je prípad Nokie “Made in China” od HMD. Tá totižto prináša naozaj solídnu kovovú konštrukciu, ktorá zariadeniu dodáva prémiový pocit.

Päť-a-pol-palcový displej ponúka primerané Full HD rozlíšenie. Pre zariadenie tejto cenovej relácie to je naozaj postačujúce. Dizajn je pomerne jednoduchý, no to výrobcovi nevyčítame. Pod displejom sa nachádza kapacitné tlačidlo Domov, ktoré slúži aj ako čítačka odtlačkov. Spoločnosť mu robí dvojica (opäť kapacitných) tlačidiel Späť a Spustené aplikácie. Škoda, že ich výrobca neumiestnil radšej priamo do systému.

Hoci sú brady pod a nad displejom pomerne veľké, displej zaberá až 70,7% prednej strany. Aj napriek väčším rozmerom sa zariadenie drží dobre v rukách a jeho ovládanie sme zvládli (s menšími ťažkosťami) aj jednou rukou. Ikonický nápis Nokia nechýba nielen v zadnom kryte, ale aj nad displejom, kde dopĺňa 8 Mpix prednú kameru.

Typickým prvkom tohto zariadenia je výčnelok zadného fotoaparátu a duálneho LED blesku. Je oválny a z konštrukcie zadného hliníkového krytu vytŕča približne 1-1,5 mm. Okrem dizajnovej funkcie má aj praktický dopad na používanie zariadenia – bohužiaľ, negatívny. Nokia 6 sa totižto pri položení na zadný kryt “hojdá” zo strany na stranu, čo na niekoho môže pôsobiť iritujúco.

Zadný kryt sa nedá odobrať, a tak musíte SIM kartu aj pamäťovku (alebo druhú SIM) vložiť do slotu, ktorý sa nachádza na boku zariadenia. 3,5-milimetrový audio jack nájdete hore, hlasný reproduktor zas v spodnej hrane. Vedľa neho si svoje miesto už tradične našiel aj nabíjací slot, tentokrát ešte v staršej microUSB verzii. Áno, aj nás mrzí absencia USB-C konektora…

DISPLEJ: Vieme si to predstaviť aj lepšie

Nokia, teda pardón, HMD sa rozhodlo, že do tohto zariadenia vloží 5,5″ IPS LCD displej s Full HD rozlíšením. Budeme úprimní a povieme, že toto je miesto, kde sa pri výrobe šetrilo. Hoci displej vyzerá pomerne dobre, jeho farby nemožno označiť za najvernejšie a šetrením trochu trpia aj nekonzistentné pozorovacie uhly. Biela je trochu žltá, no na oplátku výrobca ponúka Sunlight mode pre vylepšenie čitateľnosti na priamom slnku.

O ochranu displeja sa v tomto prípade stará 2,5D sklo Corning Gorilla Glass 3. Keďže mierne vystupuje z prednej strany zariadenia, bude naozaj náchylné na rozbitie v prípade priameho pádu na tvrdý povrch. S nástrahami každodenného používania by si ale malo dať rady. Celkovo nemôžeme povedať, že displej na tomto zariadení je vyslovene zlý, len má značné medzery. Všetko mu ale odpustíte, lebo ide o Nokiu. A za pomerne dobrú cenu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+