MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Slušný nadpriemer

Nokia 5 ponúka zabudovanú batériu s kapacitou 3 000 mAh. To pri HD displeji tejto kategórie a úspornom procesore predstavuje nadpriemernú kapacitu, ktorá sa prejavila aj v nadpriemernej výdrži. Nokia 5 je jedným zo zariadení strednej triedy, ktoré svojou výdržou na nabitie skutočne potešia. Ak by si ho do rúk zobral nenáročný používateľ, na jedno nabitie s ním zvládne aj niekoľko dní. V rukách väčšieho nadšenca bude táto hodnota nižšia, no v bežných prípadoch nikdy nebudete musieť Nokiu 5 dobíjať viackrát za deň.

My sme s telefónom zvládli na jedno nabitie každý jeden deň a v jednom prípade aj plnohodnotné dva dni na jedno nabitie. Pri bežnom dni, keď sme mali displej zapnutý 1,5 – 2 hodiny, nám na konci zostávalo okolo 50 % batérie. Telefón sme pritom používali na bežné aktivity ako surfovanie na webe, prácu so sociálnymi sieťami, telefonovanie, SMS-kovanie a využívanie rôznych komunikačných nástrojov, ale aj fotografovanie a približne hodinu denne sme aj počúvali uložené podcasty alebo hudbu cez Spotify.

Nokia 5 mala aj pomerne slušnú výdrž v režime stand-by, čo sme veľmi ocenili. V tejto cenovej kategórii by bola akákoľvek rýchlonabíjačka bonusom, ktorého sme sa tu nedočkali. Nenájdeme tu žiadnu podporu rýchleho nabíjania a nabitie z 0 % na 100 % trvá takmer dve a pol hodiny.

Nokia 5: Záverečné hodnotenie

Nokia 5 patrí do prvej generácie znovuzrodenej línie smartfónov s legendárnou fínskou značkou. Výrobca chce touto rodinou smartfónov deklarovať, ktorým smerom sa bude uberať a na akých pilieroch chce postaviť svoje portfólio. Môžeme preto očakávať, že medzi hlavné poznávacie znaky smartfónov Nokia bude patriť čistý a rýchlo aktualizovaný systém Android a prémiové spracovanie s vysokou odolnosťou. V týchto smeroch Nokia 5 skutočne exceluje a ponúka kvality, ktorými predčí konkurenciu v rovnakej cenovej kategórii. Zároveň chválime použitie samostatného slotu na microSD karty, ako aj veľmi slušný fotoaparát.

Na druhej strane, mrzí nás použitie staršieho procesoru, ktorý sa postaral iba o priemerný výkon. Úplným sklamaním je veľmi nepresný skener odtlačkov prstov, s ktorým sa už pravidelne nestretávame ani v nižšej cenovej kategórii. Telefón je ale skvelým odrazovým mostíkom, na ktorom môže HMD v budúcnosti stavať.

Plusy

+ Konštrukčné spracovanie

+ Plnohodnotný slot na microSD kartu

+ Čistý Android s rýchlymi aktualizáciami

Mínusy

– Slabší výkon

– Lesklý displej

– Veľmi zlý skener odtlačkov

[taq_review]

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017
 • Maroš Kuric

  Myslím si že nokia slúžila pre Microsoft ako taká reklama že ich OS pekne pracuje na smartfónoch :) Myslím si že nejaký ten úspech s WP8 a 8.1 predsa len mala aspoň u malej skupine ľudí :) WP8 a 8.1 boli dosť stabilné OS na nokiách :) sám som vlastnil lumiu 625 neskôr 1320 :) bol som veľmi spokojný pretože mi windows nesekal, neblbol ale bohužiaľ tam bol problém s prehrievaním pri hraní hier :/ no ale ako Microsoft spomenul tak smartfóny Lumia nie sú určené na hranie ale na kancelárske činnosti :) neskôr keď Microsoft ukázal ako pekne beží WP 8 a 8.1 tak bol čas na pustenie windows 10 mobile a už s vlastnou značkou Microsoft Lumia :) tam sa bohužiaľ vývoj kokos zastavil :) teraz vlastní nokiu HMD Global a ešte som nemal príležitosť vyskúšať ako funguje Android na nokii no na viacerých zariadeniach som bol dosť sklamaný ako rýchlo začne Android sekať :/ to ma odrádza od kúpi Android zariadenia a zostávam pri (podľa mňa) stabilnejšom windowse :)

 • Peter Valo

  Neviem ale podľa mňa je konkurencia tak veľká,že tento telefón si kúpi iba človek ktorý k značke Nokia má citový vzťah.Inak neviem. Som trochu z Nokie sklamaný aj keď jej fandím. Čakal som, že dajú do svojho portfólia niečo na typ Iphone SE s malým displejom a dobrým výkonom. Nokia 5 to bude mať v tejto cenovej kategórii dosť ťažké.

 • Matka Tereza

  Nokiu 5 používam cca 2 týždne. Zatiaľ jediná vec, ktorá mi vadí sú reakcie skenera odtlačkov prstov – cca 30% času odblokovanie prebehne až na 2-3-krát. Inak sa s ňou pracuje dobre. S výkonom nie je problém. Batéria drží aj 2 dni. Foťák aj displej sú priemerné. Užívateľské prostredie je jednoduché na štýl Pixelov od Google. Bezpečnostné záplaty chodia rýchlejšie než u konkurencie.
  Ja som spokojný. Škoda len, že už to nie je 100% fínska Nokia.

 • ccc01

  Toto tu nema ziadnu spojitost s byvalou Nokiou. Nokia je na tom len ten napis. Pocitaju s nostalgiou. Ale inak v svojej cenovej kategorii tie fony posobia solidnym dojmom…

+