MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Slušný nadpriemer

Nokia 5 ponúka zabudovanú batériu s kapacitou 3 000 mAh. To pri HD displeji tejto kategórie a úspornom procesore predstavuje nadpriemernú kapacitu, ktorá sa prejavila aj v nadpriemernej výdrži. Nokia 5 je jedným zo zariadení strednej triedy, ktoré svojou výdržou na nabitie skutočne potešia. Ak by si ho do rúk zobral nenáročný používateľ, na jedno nabitie s ním zvládne aj niekoľko dní. V rukách väčšieho nadšenca bude táto hodnota nižšia, no v bežných prípadoch nikdy nebudete musieť Nokiu 5 dobíjať viackrát za deň.

My sme s telefónom zvládli na jedno nabitie každý jeden deň a v jednom prípade aj plnohodnotné dva dni na jedno nabitie. Pri bežnom dni, keď sme mali displej zapnutý 1,5 – 2 hodiny, nám na konci zostávalo okolo 50 % batérie. Telefón sme pritom používali na bežné aktivity ako surfovanie na webe, prácu so sociálnymi sieťami, telefonovanie, SMS-kovanie a využívanie rôznych komunikačných nástrojov, ale aj fotografovanie a približne hodinu denne sme aj počúvali uložené podcasty alebo hudbu cez Spotify.

Nokia 5 mala aj pomerne slušnú výdrž v režime stand-by, čo sme veľmi ocenili. V tejto cenovej kategórii by bola akákoľvek rýchlonabíjačka bonusom, ktorého sme sa tu nedočkali. Nenájdeme tu žiadnu podporu rýchleho nabíjania a nabitie z 0 % na 100 % trvá takmer dve a pol hodiny.

Nokia 5: Záverečné hodnotenie

Nokia 5 patrí do prvej generácie znovuzrodenej línie smartfónov s legendárnou fínskou značkou. Výrobca chce touto rodinou smartfónov deklarovať, ktorým smerom sa bude uberať a na akých pilieroch chce postaviť svoje portfólio. Môžeme preto očakávať, že medzi hlavné poznávacie znaky smartfónov Nokia bude patriť čistý a rýchlo aktualizovaný systém Android a prémiové spracovanie s vysokou odolnosťou. V týchto smeroch Nokia 5 skutočne exceluje a ponúka kvality, ktorými predčí konkurenciu v rovnakej cenovej kategórii. Zároveň chválime použitie samostatného slotu na microSD karty, ako aj veľmi slušný fotoaparát.

Na druhej strane, mrzí nás použitie staršieho procesoru, ktorý sa postaral iba o priemerný výkon. Úplným sklamaním je veľmi nepresný skener odtlačkov prstov, s ktorým sa už pravidelne nestretávame ani v nižšej cenovej kategórii. Telefón je ale skvelým odrazovým mostíkom, na ktorom môže HMD v budúcnosti stavať.

Plusy

+ Konštrukčné spracovanie

+ Plnohodnotný slot na microSD kartu

+ Čistý Android s rýchlymi aktualizáciami

Mínusy

– Slabší výkon

– Lesklý displej

– Veľmi zlý skener odtlačkov

[taq_review]

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+