MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: LTE aj plnohodnotný dual-SIM

Nokia 5 je veľmi dobre vybaveným telefónom aj po stránke konektivity. Ponúka štandardné pripojenie k Wi-Fi, dokonca nechýba ani pripojenie k modernej 5GHz Wi-Fi. Okrem toho tu nájdeme pripojenie k mobilným sieťam GPRS, EDGE, HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps, ale aj LTE Cat4 s rýchlosťami do 150 Mbps. Nechýbajú štandardné “slovenské” LTE siete, takže nebudete mať s kartami od slovenských operátorov žiadne problémy.

Po stránke kvality pripojenia nemáme žiadne problémy. Telefón ponúka aj dualSIM možnosti a dokonca samostatný slot na microSD kartu, čo ocenia aj náročnejší používatelia. Všetky druhy pripojenia v našom testovaní fungovali na výbornú a bez akýchkoľvek problémov. Kvalita pripojenia bola za všetkých okolností výborná, nezaregistrovali sme žiadne výpadky spojenia ani žiadne podobné zaváhania. Aj kvalita telefonátov bola bezproblémová, čo nám potvrdila aj druhá strana.

Fotoaparát: Dokáže prekvapiť

Hoci Nokia 5 nie je vlajkovou loďou a ani ňou byť nechce, neznamená to, že si výrobca neuvedomuje dôležitosť dobrého fotoaparátu aj na dostupnejšom zariadení. Nokia 5 ponúka 13 MP fotoaparát so svetelnosťou f/2.0, veľkosťou senzoru 1/3″ a pixelmi veľkými 1,12 µm. Tieto špecifikácie síce na prvý pohľad neohúria, no v tejto cenovej kategórii telefón poteší slušnými výsledkami.

Fotografie z Nokie 5 zaujmú najmä peknými farbami a slušnou reprodukciou detailov. Úplná katastrofa to nie je ani v horšom osvetlení, no samozrejme, neporovnateľne lepšie výsledky sme dosiahli za pekných slnečných dní. V horšom osvetlení, čo platí aj o nadmernom množstve svetla, sa prejavuje najväčší neduh fotoaparátu – slabý dynamický rozsah. Výsledkom sú často prepálené svetlé tóny na fotkách, resp. príliš tmavé tiene.

Na bežné fotografovanie ale telefón určite bude stačiť. Najhoršie na tom nie je ani video, no tu sme sa stretli s trochu nepoddajným automatickým zaostrovaním. Predná selfie kamera má rozlíšenie 8 MP, svetelnosť f/2.0 a rovnako veľké pixely 1,12 µm. Výsledkom sú pomerne slušné selfie fotografie, ktoré nás síce úplne neohúrili, no to je stále prípad aj pri mnohých oveľa drahších zariadeniach. V tejto cenovej kategórii ide ale o veľmi dobré riešenie, ktoré bude schopné produkovať výsledky vhodné na sociálne siete.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá a priamočiara. Chýbajú tu ale nejaké pokročilé režimy fotografovania, čo je jasným dôkazom toho, že Nokia 5 nie je plnokrvný fotografický telefón. Okrem toho, spúšťanie aplikácie fotoaparátu bolo niekedy pomerne zdĺhavé, čo vylučuje použitie telefónu na rýchle momentky. Pre bežného používateľa, ktorý hľadá telefón v tejto cenovej relácii, však tieto drobnosti zrejme nebudú predstavovať obrovské nedostatky a ľahko ich prehliadne. Tiež platí, že v tejto cenovej relácii nejde o žiadne výnimočné chyby a často ich vídame aj na iných zariadeniach.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+