MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: LTE aj plnohodnotný dual-SIM

Nokia 5 je veľmi dobre vybaveným telefónom aj po stránke konektivity. Ponúka štandardné pripojenie k Wi-Fi, dokonca nechýba ani pripojenie k modernej 5GHz Wi-Fi. Okrem toho tu nájdeme pripojenie k mobilným sieťam GPRS, EDGE, HSPA s rýchlosťami do 42,2 Mbps, ale aj LTE Cat4 s rýchlosťami do 150 Mbps. Nechýbajú štandardné „slovenské“ LTE siete, takže nebudete mať s kartami od slovenských operátorov žiadne problémy.

Po stránke kvality pripojenia nemáme žiadne problémy. Telefón ponúka aj dualSIM možnosti a dokonca samostatný slot na microSD kartu, čo ocenia aj náročnejší používatelia. Všetky druhy pripojenia v našom testovaní fungovali na výbornú a bez akýchkoľvek problémov. Kvalita pripojenia bola za všetkých okolností výborná, nezaregistrovali sme žiadne výpadky spojenia ani žiadne podobné zaváhania. Aj kvalita telefonátov bola bezproblémová, čo nám potvrdila aj druhá strana.

Fotoaparát: Dokáže prekvapiť

Hoci Nokia 5 nie je vlajkovou loďou a ani ňou byť nechce, neznamená to, že si výrobca neuvedomuje dôležitosť dobrého fotoaparátu aj na dostupnejšom zariadení. Nokia 5 ponúka 13 MP fotoaparát so svetelnosťou f/2.0, veľkosťou senzoru 1/3″ a pixelmi veľkými 1,12 µm. Tieto špecifikácie síce na prvý pohľad neohúria, no v tejto cenovej kategórii telefón poteší slušnými výsledkami.

Fotografie z Nokie 5 zaujmú najmä peknými farbami a slušnou reprodukciou detailov. Úplná katastrofa to nie je ani v horšom osvetlení, no samozrejme, neporovnateľne lepšie výsledky sme dosiahli za pekných slnečných dní. V horšom osvetlení, čo platí aj o nadmernom množstve svetla, sa prejavuje najväčší neduh fotoaparátu – slabý dynamický rozsah. Výsledkom sú často prepálené svetlé tóny na fotkách, resp. príliš tmavé tiene.

Na bežné fotografovanie ale telefón určite bude stačiť. Najhoršie na tom nie je ani video, no tu sme sa stretli s trochu nepoddajným automatickým zaostrovaním. Predná selfie kamera má rozlíšenie 8 MP, svetelnosť f/2.0 a rovnako veľké pixely 1,12 µm. Výsledkom sú pomerne slušné selfie fotografie, ktoré nás síce úplne neohúrili, no to je stále prípad aj pri mnohých oveľa drahších zariadeniach. V tejto cenovej kategórii ide ale o veľmi dobré riešenie, ktoré bude schopné produkovať výsledky vhodné na sociálne siete.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá a priamočiara. Chýbajú tu ale nejaké pokročilé režimy fotografovania, čo je jasným dôkazom toho, že Nokia 5 nie je plnokrvný fotografický telefón. Okrem toho, spúšťanie aplikácie fotoaparátu bolo niekedy pomerne zdĺhavé, čo vylučuje použitie telefónu na rýchle momentky. Pre bežného používateľa, ktorý hľadá telefón v tejto cenovej relácii, však tieto drobnosti zrejme nebudú predstavovať obrovské nedostatky a ľahko ich prehliadne. Tiež platí, že v tejto cenovej relácii nejde o žiadne výnimočné chyby a často ich vídame aj na iných zariadeniach.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.9.2017
 • Maroš Kuric

  Myslím si že nokia slúžila pre Microsoft ako taká reklama že ich OS pekne pracuje na smartfónoch :) Myslím si že nejaký ten úspech s WP8 a 8.1 predsa len mala aspoň u malej skupine ľudí :) WP8 a 8.1 boli dosť stabilné OS na nokiách :) sám som vlastnil lumiu 625 neskôr 1320 :) bol som veľmi spokojný pretože mi windows nesekal, neblbol ale bohužiaľ tam bol problém s prehrievaním pri hraní hier :/ no ale ako Microsoft spomenul tak smartfóny Lumia nie sú určené na hranie ale na kancelárske činnosti :) neskôr keď Microsoft ukázal ako pekne beží WP 8 a 8.1 tak bol čas na pustenie windows 10 mobile a už s vlastnou značkou Microsoft Lumia :) tam sa bohužiaľ vývoj kokos zastavil :) teraz vlastní nokiu HMD Global a ešte som nemal príležitosť vyskúšať ako funguje Android na nokii no na viacerých zariadeniach som bol dosť sklamaný ako rýchlo začne Android sekať :/ to ma odrádza od kúpi Android zariadenia a zostávam pri (podľa mňa) stabilnejšom windowse :)

 • Peter Valo

  Neviem ale podľa mňa je konkurencia tak veľká,že tento telefón si kúpi iba človek ktorý k značke Nokia má citový vzťah.Inak neviem. Som trochu z Nokie sklamaný aj keď jej fandím. Čakal som, že dajú do svojho portfólia niečo na typ Iphone SE s malým displejom a dobrým výkonom. Nokia 5 to bude mať v tejto cenovej kategórii dosť ťažké.

 • Matka Tereza

  Nokiu 5 používam cca 2 týždne. Zatiaľ jediná vec, ktorá mi vadí sú reakcie skenera odtlačkov prstov – cca 30% času odblokovanie prebehne až na 2-3-krát. Inak sa s ňou pracuje dobre. S výkonom nie je problém. Batéria drží aj 2 dni. Foťák aj displej sú priemerné. Užívateľské prostredie je jednoduché na štýl Pixelov od Google. Bezpečnostné záplaty chodia rýchlejšie než u konkurencie.
  Ja som spokojný. Škoda len, že už to nie je 100% fínska Nokia.

 • ccc01

  Toto tu nema ziadnu spojitost s byvalou Nokiou. Nokia je na tom len ten napis. Pocitaju s nostalgiou. Ale inak v svojej cenovej kategorii tie fony posobia solidnym dojmom…

+