MojAndroid

Ak pravidelne sledujete technologické novinky, alebo sa aspoň zaujímate o dianie vo svete, určite vám neuniklo jedno malé-veľké predstavenie spred niekoľkých mesiacov. Spoločnosť HMD predstavila nástupcu azda najlegendárnejšieho mobilného telefónu Nokia 3310. Novinka je zaujímavým prierezom medzi tradíciou, pôvodnými kvalitami a novými technológiami. Už na prvý pohľad je ale zrejmé, že pre mnohých používateľov bude mať telefón najmä nostalgickú hodnotu.

Tradičný dizajn v novom šate

Pôvodná Nokia 3310 bola predstavená 1. septembra 2000. V priebehu veľmi krátkeho času si získala srdcia fanúšikov svojimi kompaktnými rozmermi, jednoduchosťou ovládania a najmä odolnosťou. V tom čase šlo o telefón, ktorý umožnil odobratie prednej aj zadnej časti krytu. V prípade akejkoľvek nehody ste tak doma mohli vymeniť potrebnú časť bez toho, aby ste museli navštíviť servis. Ako sa neskôr ukázalo, kryty ste si nemuseli meniť ani v prípade hrubšieho zaobchádzania, pretože vydržali takmer všetko.

Nová Nokia 3310 v mnohých smeroch pripomína originálneho predchodcu. Plastový odoberateľný kryt nájdeme aj tu a nechýbajú ani ladné zahnuté hrany. Celkovo je ale telefón menší a ľahší, no zachoval si pôvodný dizajnový jazyk. Je naozaj obdivuhodné, že takmer dve desaťročia od pôvodného predstavenia telefónu je tento dizajn stále taký ikonický a ľahko rozpoznateľný.

Okrem dizajnu zariadenia sa ale zmenila aj jeho funkčnosť. Po odobraní zadného krytu si stále môžete aj vlastnoručne vymeniť batériu. Pribudli ale šikovné porty – dole je to 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a hore nájdeme štandardný microUSB port. Vďaka tomu nebude nabíjanie telefónu problém ani s vašou súčasnou nabíjačkou.

Množstvo nových funkcií

Hoci aj menej znalý používateľ pri pohľade na telefón hneď spozná, že ide o Nokiu a možno si aj správne tipne model, noviniek je tu viac než dosť. Vpredu už nenájdeme iba štyri štandardné tlačidlá. Okrem tlačidiel pre zdvihnutie a položenie hovoru tu nájdeme dve bočné výberové tlačidlá, joystick so štyrmi smerovými tlačidlami a stredové potvrdzovacie tlačidlo. Samozrejme, nechýba plnohodnotná numerická hardvérová klávesnica, ktorá sa od originálneho modelu líši skutočne minimálne.

HMD tak použilo modernejší systém navigácie v systéme, s ktorým sme sa v “hlúpych” telefónoch Nokia stretávali aj ku koncu ich najväčšej slávy. Tu ale máme aj jednu výhradu – smerové navigačné tlačidlá sa stláčajú pomerne ťažko a je nutné si na ne zvykať. Najmä používatelia s väčšími prstami budú mať trochu problémy. Prst sa po joysticku nekĺže jednoducho a nie raz sa nám stalo, že sme nestlačili tú šípku, ktorú sme chceli.

Náš tip
Nová Nokia 3310 sa v dropteste postavila proti svojmu predchodcovi | VIDEO

Tlačidlá numerickej klávesnice, ako aj tlačidlá pre potvrdenie a zrušenie hovoru majú veľmi príjemné podsvietenie. Výberové tlačidlá na bokoch zasa disponujú vystúpeným výčnelkom, ktorý jednoducho nahmatáte a tieto tlačidlá si určite nepomýlite ani v tme.

Veľkou novinkou je aj 2,4″ TFT farebný displej. Ten ponúka rozlíšenie 240 x 320 pixelov. Samozrejme, žiadne zázraky sa tu nekonajú, no farebný displej nie je nikdy na škodu. Ponúka 5 úrovni nastavenia podsvietenia a nastaviť si môžete aj časový limit zhasnutia displeja. Nechýba obľúbený šetrič a možnosť prispôsobiť si veľkosť písma zvlášť pre správy, kontakty aj menu. Čitateľnosť na priamom slnku je veľmi zlá. Tu zrejme pôvodná Nokia 3310 svojho nástupcu poráža.

Veľkou novinkou je aj 2MP fotoaparát, ktorý má dokonca prisvetlovaciu LED diódu. Ako ale iste očakávate, kvalita fotografií je extrémne nízka a okrem pár testovacích fotografií s týmto telefónom zrejme viac fotiť nebudete. Dobrou správou je, že LED dióda funguje aj ako baterka, čo bude mať pre používateľov zrejme viac výhod ako samotný fotoaparát.

Nechýba ani Snake

K dispozícii je v systéme aj niekoľko aplikácií a hier. Nechýba nová verzia obľúbeného Snake-a a rôzne ďalšie aplikácie si môžete stiahnuť prostredníctvom Opera Mobile Store. Telefón ale podporuje iba pripojenie EDGE, takže akékoľvek aplikácie budete sťahovať skutočne dlho. Okrem toho v systéme nájdete aj aplikáciu pre počasie a hudbu, ktorú si môžete uložiť na pamäťovú kartu. Poteší prítomnosť Bluetooth pripojenia, ktorým môžete napríklad prenášať fotografie či iné súbory, alebo si pripojiť Bluetooth príslušenstvo.

Nechýbajú štandardné nástroje ako Poznámky, Kalendár a Kalkulačka. Pod záložkou Extra zasa nájdete nástroje ako Odpočítavanie, Stopky, Baterka a Konvertor. Veľmi šikovnou funkciou je možnosť nahrávania zvuku prostredníctvom diktafónu. Vďaka tomu je Nokia 3310 vhodná aj ako záložné zariadenie pre žurnalistov a iných používateľov, ktorí často používajú funkcie diktafónu.

Celkovo Nokia 3310 ponúka systém, ktorý sa ovláda veľmi jednoducho a bývalým majiteľom zariadení Nokia bude určite podvedomý. V niektorých prípadoch sme sa prichytili pri tom, ako sa intuitívne pohybujeme v nastaveniach, pretože mnohé položky sú presne tam, kde bývali pred 10 rokmi. Skrátka, je to Nokia v pravom zmysle slova.

Reálne použitie

Bežná práca s telefónom je veľmi jednoduchá. Práve fakt, že sa Nokia 3310 nesnaží podobať na moderné smartfóny, tomu výrazne pomáha. Akonáhle telefón chytíte do ruky, váš mozog sa prepne do módu, v ktorom fungoval pred 10 rokmi. To znamená, že od telefónu neočakávate zázraky, ale iba tie funkcie, ktoré skutočne ponúka. V takomto prípade je práca s telefónom skutočne jednoduchá.

Vyskúšali sme si aj písanie SMS správa a s radosťou môžeme skonštatovať, že sme to úplne nezabudli :-) Samozrejme, v rýchlosti písania sa nemôžeme porovnávať s plnohodnotnou softvérovou klávesnicou, no presnosť písania a schopnosť navigovať po klávesnici s pohľadom upretým niekde úplne inde má svoje čaro.

Jednou z najväčších výhod telefónu je fantastická výdrž na jedno nabitie. Výrobca udáva výdrž až 22,1 hodiny pri telefonátoch a 25,3 dňa v pohotovostnom režime. Ak by ste telefón používali ako váš hlavný komunikačný nástroj a ešte by ste náhodou využívali niektoré z ponúkaných multimediálnych funkcií, vydržíte s ním tak 3-4 dni. To je na dnešnú dobu tiež veľmi slušné a táto výdrž je podobná ako v čase pôvodnej Nokie 3310. Aj tá mala vynikajúci pohotovostný čas, no ak ste veľa SMS-kovali, volali a hrali hry, výdrž sa pohybovala na úrovni niekoľkých dní.

Ak ale telefón budete mať iba niekde v ruksaku a auto ako zálohu, tešiť sa môžete na skutočne fantastickú výdrž. Okrem toho, batériu s kapacitou 1 200 mAh nabijete extrémne rýchlo. Pribalenou nabíjačkou netrvá nabíjanie ani hodinu a výkonnejším adaptérom sa dostanete aj na hodnoty blížiace sa k pol hodine. Vďaka podpore microUSB tak nebude robiť problém ani nabíjanie z auta a ani takýto typ nabíjania nebude trvať extrémne dlho.

Pri používaní tiež oceníte možnosť použitia dvoch SIM kariet, ktoré sú vo formáte micro SIM. Telefón tiež podporuje použitie microSD karty s kapacitou do 32 GB, pričom túto pamäť využijete pravdepodobne najmä na hudbu, ale aj na prípadné fotografie. Do vnútornej pamäte telefónu sa ich totiž zmestí nanajvýš päť-šesť, a tak akákoľvek microSD karta bude zrejme pri aktívnejšom používaní vítaná.

Pre koho je Nokia 3310 určená?

Toto je veľmi dobrá otázka a odpoveď na ňu je veľmi neurčitá. Opýtal sme sa ju aj Davida Pavliniča, regionálneho manažéra značky Nokia pre strednú Európu. “Mnohí ľudia sa nás pýtajú, na ktorý segment trhu sa ním orientujeme. Odpoveď je – na všetky. Telefón zaujíma mladých ľudí, je to retro zariadenie, takže má aj nostalgickú hodnotu. Zároveň je ale skutočne užitočný – vezmete si ho na koncert a nebojíte sa, že ho stratíte alebo že sa vám vybije. Tiež si ho môžete vziať do hôr a nemusíte si brať žiadnu nabíjačku. Má skutočne veľa rôznych použití pre veľa rôznych skupín ľudí,” povedal Pavlinič v rozhovore v Prahe.

S jeho tvrdením musíme súhlasiť. Nokia 3310 je telefón, ktorý môže byť pre niekoho nostalgickou hračkou, pre iného esenciálnou súčasťou každodennej výbavy a pre niekoho ďalšieho užitočné zariadenie s občasným využitím. So skvelou cenou na úrovni 59 EUR však ide o zariadenie, ktoré pre väčšinu ľudí nebude plniť tie isté úlohy ako moderný smartfón. Zároveň ale ide o zariadenie, ktoré toho ponúka v tejto kategórii skutočne dosť veľa a ak jednoducho niekomu potrebujete kúpiť telefón na telefonovanie, chybu ním určite nespravíte. Či už je vhodný aj prevás musíte vedieť vy sami. Ak ale táto Nokia 3310 vydrží toľko čo jej legendárny predchodca a vy ju aj reálne využijete, môže ísť o najlepšie investovaných 59 EUR vo vašom živote.

Plusy

+ Cena

+ Výdrž batérie

+ Flexibilita použitia

+ Snake

Mínusy

– Fotoaparát iba na okrasu

– Labilnejšia konštrukcia

– Príliš poddajné tlačidlá navigácie

5.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+