MojAndroid

Spoločnosť Nokia má vo svete mobilných telefónov dlhoročnú tradíciu. Prešla si rôznymi obdobiami a po ukončení partnerstva s Microsoftom je tu naplno so zariadeniami s operačným systémom Android. Jedným zo základných smartfónov v novej vlne je Nokia 3. Čím môže tento telefón zaujať a či má podľa nás možnosť vôbec uspieť, to sa už dozviete v recenzii.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn

Keď prvýkrát uvidíte smartfón Nokia 3, určite sa nepomýlite. Je tu zachovaný typický dizajn Nokia, ktorý poznáme už niekoľko rokov. Žiadne prehnané zaoblenia či dizajnové výstrelky. Smartfón je priam strohý, no vôbec to však neprekáža. Nokia 3 je určená minimalistom a konzervatívcom. Má unibody konštrukciu s plastovým zadným krytom, ktorý považujeme za naozaj odolný. Počas 2-týždňového nosenia sa nám nepoškriabal, a to sme mu dali v taške medzi vecami poriadne zabrať. Rovnako, aj rámiky ostali nepoškodené. Displej pokrýva 2,5D sklo, ktoré minimalistickému vzhľadu dodáva trochu šmrncu.

Na zadnej strane nájdeme fotoaparát a prisvetľovaciu LED diódu. Na pravom boku je dvojtlačidlo hlasitosti a pod ním tlačidlo napájania, na druhej strane je slot na SIM kartu a microSD kartu. Konštrukciu uzatvára reproduktor, 3,5mm jack a microUSB slot na spodnej strane.

Celkový dojem z konštrukcie je pozitívny – síce neohuruje, no zodpovedá peniazom, ktoré zaň zaplatíte. Je to asi 120 eur. Pri bežnom používaní nič nevŕzga, spoje pekne spolu držia. V rukách sa smartfón drží celkom pohodlne, je tenký a ľahký.

Displej

Nokia 3 je smartfón s veľkosťou “akurát”. Displej má 5-palcovú uhlopriečku a HD rozlíšenie 720p. Bohužiaľ, IPS LCD technológia mu príliš nepomáha a zobrazenie nepatrí zrovna k tým dychberúcim. Nebolo práve najjemnejšie, no zase sa netreba obávať, že by ste počítali pixely o veľkosti kávových zŕn. Od smartfónu v jednej zo základných cenových kategórií nemôžeme čakať v tomto smere zázraky. Oko však mierne trpelo pri zobrazení vo vonkajšom prostredí. Displej bol s použitím automatického jasu dosť tmavý a často sme si museli pomáhať vlastnou úrovňou jasu. Pozorovacie uhly však podľa nášho názoru na tom neboli najhoršie.

Výkon a pamäť

Smartfón poháňa 4-jadrový procesor MediaTek MT6737 s taktom 1.4 GHz, ktorému sekunduje 2 GB pamäte RAM. Hoci počas celého testovania nedošlo k žiadnemu zaseknutiu či nejakému neštandardnému správaniu, musíme uznať, že smartfón mal občas spomalenejšie reakcie. Nešlo všeobecne o “brutálne lagy”, no keď ho chytíte do rúk po používaní smartfónov s lepším výkonom, mierne oneskorenia v reakciách sú viditeľné. Celkovo to môžeme zhrnúť tak, že smartfón mal jednoducho svoj vlastný leňoCHOD.

Viackrát počas testovania sme telefonovali cez WhatsApp a smartfón sa vtedy dosť “varil”. Čo sa týka hrania hier, tu treba byť mierne opatrný. Smartfón sa síce nejak výrazne neprehrieval, no náročné hry zvykli trochu lagovať. Procesor nie je práve najvýkonnejší a treba na to trochu myslieť. Benchmark nás tak v súvislosti s predchádzajúcimi niekoľkodňovými skúsenosťami neprekvapil.

Smartfón má pre používateľa prichystaných 16GB vnútornej pamäte, ktoré sa dajú rozšíriť o spomínanú microSD kartu. Z nášho hľadiska je to dostatočná hodnota, pretože na ukladanie fotografií a videí využívame cloudové úložiská. Je to pre nás jednoduchšie riešenie kvôli častej zmene mobilných zariadení. Súhlasíme však, že pre niekoho to nemusí predstavovať dostatočnú hodnotu.

Operačný systém

Nokia 3 prichádza s predinštalovaným Androidom 7.0, za čo si výrobca rozhodne zaslúži pochvalu. Nie len z hľadiska aktualizácie svojho zariadenia, ale aj kvôli tomu, že Nokia obsahuje čistý Android. Nenachádza sa tu tiež žiaden bloatware. Teda až na jednu aplikáciu Podpora od Nokie, ktorá je však len odkazom, a ak ju chcete využívať, treba si ju stiahnuť. Inak sem výrobca priniesol známe klasické čisté a prehľadné používateľské prostredie.

V nastaveniach nájdete viacero pekných tapiet, ktoré môžete aplikovať na domácu obrazovku, zamknutú obrazovku a v prípade nespokojnosti si, samozrejme, môžete stiahnuť niečo z obchodu Google Play.

V rámci režimov je tu možnosť nastaviť šetrenie batérie, ktoré je určené (nie len) pre hodnotu nižšiu ako 15 %. Inak sa tu nenachádza nič výrazné. Čo nás na smartfóne trochu mrzelo je fakt, že má nepodsvietené tlačidlá a na tmavom podklade je sivé náznaky pre Späť a Multitasking vidieť len veľmi ťažko. Rovnako nám tu chýbala aj notifikačná diódka, indikátor pripojenia do elektrickej siete a nastavenie úrovne vibrovania.

Fotoaparát

Fotoaparát veľa vody nenamúti. Hneď na začiatok však treba povedať, že sme v základnej cenovej kategórii smartfónov a tu sa príliš veľa zázrakov nedeje. Netreba očakávať bookeh či sýte farby. A je tomu skutočne tak. Fotografie sú nevýrazné, prevažuje v nich chladný odtieň. Ak chcete urobiť ostrú fotografiu, musíte sa skutočne sústrediť a nepohnúť sa. Veľmi náročne sa s ním fotia veci čo i len v malom pohybe. Fotografie stačia na bežné účely a nie sú to zrovna albumové skvosty. S použitím HDR však bola fotka o niečo lepšia. Nočné fotografie nie sú ničím výnimočné a ponúkali mierne rozmazanie.

Selfie kamera s rozlíšením 8 MP tiež nevynikala. Autoportréty boli trošku rozostrené a pri použití HDR sa fotografia “rozdvojila”, ako si môžete všimnúť na okrajoch tváre.

Videozáznam je v pomerne nízkej kvalite, čo pocítite najmä pri chôdzi. To je však problém viacerých smartfónov, ktoré sú dokonca drahšie, preto sa tým nebudeme špeciálne zaoberať. Problémom je skôr celkový priemerný dojem z videa, pre ktorý by sme ho fajnšmekrom neodporúčali.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Aplikácia fotoaparátu je pomerne čistá a neponúka kopec filtrov či ďalších “čačiek”. To nám však neprekážalo. Koniec koncov, úpravu fotografií na Instagrame zvládne každý a v prípade potreby si môžete stiahnuť z obchodu Google Play niektorú z aplikácií na úpravu fotiek.

Multimédia a konektivita

Ako viacero zariadení z poslednej doby, tak aj Nokia 3 má reproduktory v hrane naspodu zariadenia. Je to klasicky poloha, keď si ho zakryjete pri hraní hier. Pri počúvaní hudby cez reproduktor zariadenia nebudete obdarovaní práve najvyšším zvukovým zážitkom. Reproduktor má slabší a nevýrazný zvukový prejav. Inak pri počúvaní hudby odporúčame použiť skôr slúchadlá. Nie však tie, ktoré sa nachádzajú v balení. Sú to práve také, ktoré potešia nenáročných používateľov a obsahujú umelé štuple do uší, ktoré tam príliš nedržia.

Smartfón disponuje pripojením v podobe známych rozhraní ako Bluetooth verzie 4.0, WiFi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, A-GPS, FM rádio. Dokonca však obsahuje aj NFC a v systéme máte špeciálnu funkciu pre pridanie platby mobilom. Pripojíte k nemu kábel cez microUSB konektor a smartfón obsahoval jeden slot na microSIM a microSD kartu. Telefonovanie prebiehalo bez väčších problémov, no v niektorých miestach v byte sme mali občas akoby signálový tieň, čo sa nám pri iných smartfónoch nestávalo. Volajúci nás vtedy chvíľu nepočul. Smartfón inak ponúka dobrú hlasitosť hovorov.

Batéria

Vo vnútri sa nachádza vstavaná batéria s kapacitou 2630 mAh. V kombinácii s menej náročným procesorom a HD displejom ponúkala veľmi dobrú výdrž. Aby bolo testovanie úplné, využívali sme dokonca aj počas celých troch týždňov Bluetooth prepojenie s inteligentnými hodinkami. Bežne sme mali ešte okolo desiatej večer po náročnom dni tak 25 % kapacity.

Pri zariadení Nokia 3 môžete len ťažko očakávať rýchlonabíjanie. Na komplet nabitie batérie si tak musíte počkať okolo celých troch hodín.

Záverečné hodnotenie Nokia 3

Nokia 3 nie je zlý smartfón. Má spomalenejšie reakcie najmä pri multitaskingu, nefotí práve najkvalitnejšie fotografie. Na druhej strane, cena mu tak trochu naznačuje vlastnosti. Netreba si od neho veľa sľubovať. Ak si ho však kúpite, poďakuje sa vám vo forme pomerne stabilného fungovania, príjemnej výdrže, odolnejšej konštrukcie a veľmi pekného simple dizajnu. Ak sa vám však nezdá veľa priplatiť si cca 50 eur, potom by sme siahli v rámci značky už po vyššom modeli Nokia 5, ktorého recenziu vám prinesieme už onedlho. Nokia 3 je určená skutočným začiatočníkom alebo veľmi nenáročným používateľom, ktorým bude dobre slúžiť.

Plusy:

  • + odolná konštrukcia
  • + dizajn
  • + batéria

Mínusy:

  • – spomalené reakcie
  • – fotoaparát

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+