Keď v októbri roku 2017 uviedla na trh spoločnosť HMD Global smartfón Nokia 2, pre mnohých mohlo byť sklamaním, že jeho systém bol vo verzii Android 7.1.1 Nougat. Dlhšiu dobu sa očakávalo, že tento lacný model dostane Android 8.0 Oreo, ale výrobca nakoniec oznámil, že túto verziu preskočí a prejde rovno na verziu Android 8.1 Oreo. Tú v rámci beta programu dostal model už v júni 2018, ale až teraz po trištvrte roku prichádza jej stabilná verzia.
Android 8.1 Oreo je vo verzii Android Go, pretože Nokia 2 obsahuje iba 1 GB RAM. Android Go poskytuje lepší manažment pamäte menej výkonným zariadeniam. Zdroje z komunity XDA-developers tvrdia, že spoločnosť HMD Global chce v spolupráci s Google a Qualcomm neskôr priniesť pre Nokiu 2 aj plnohodnotnú verziu Android 8.1 Oreo, ktorá ale nemusí poskytnúť úplne plynulé prostredie. Stabilnú verziu Android 8.1 Oreo (Android Go) by mali formou OTA updatu dostať všetci majitelia Nokie 2, ktorí boli zaregistrovaní do beta programu. Bohužiaľ, kvôli problémom so sieťovou autorizáciou nebude na nešpecifikovanú dobu OTA update k dispozícii pre nových registrovaných v nasledujúcich krajinách a mobilných operátoroch. Medzi tieto krajiny patrí aj Slovensko.
Prečo bohužiaľ??? Ta šunka môže byť rada ze aspoň to dostala
to je zasa super clanok, kolko mobilov percentualne ma aktualne najnovsi Pie? a kolko lowendov z roku 2017 ma stale pouzitelny 8.1?
Je uplne beznou zalezitostou, ze po tom, ako vyjde aktualizacia na novsi Android (a odvtedy uplynie pol roka), upozornime na to, ked telefon dostane update na starsi Android. Nie je to vobec bezna prax a to, ze je ten system pouzitelny, neznamena, ze vyrobca by nemal pouzit najnovsi system, ktory je navyse uz tak dlho dostupny.
Asi tak tlačia predaj vyšších modelov. Ja mám Nokiu 5 a Android 9.0 sa mi aktualizoval už ani neviem kedy. Teraz sa tu riešia iné značky, ktoré k tomu mohli tiež pristúiť skôr, či je to vec nejakej licencie?
Je to hlavne vec výrobcu, musí sa rozhodnúť ktoré telefóny chce aktualizovať, následne musí prispôsobiť celý softvér novému systému. To nie je až také jednoduché. Najviac času však zaberie samotné testovanie (zákazník musí dostať plne funkčný produkt). To , že niektorým to trvá aj rok, je zase iná téma :)