V minulosti malo rýchle nabíjanie vlajkových smartfónov často za následok rýchlejšiu degradáciu batérie. Príkladom je HUAWEI Mate 20 Pro, kde dlhodobé používanie redaktorom portálu AndroidAuthority, ktorý využíval výhradne 40 W nabíjanie, viedlo k výraznému poklesu kapacity batérie. Dnes sa však výrobcovia zameriavajú na efektívnejší teplotný manažment počas nabíjania, čo môže tento problém minimalizovať. Portál sa teraz pozrel na to, ako veľmi sa čitatelia obávajú negatívneho dopadu rýchleho nabíjania na využiteľnú kapacitu batérie.
Spýtali sa 4 300 ľudí
Niektoré nezávislé testy ukázali, že OnePlus 13, OPPO Find X8 Pro a Samsung Galaxy S25 Ultra sa pri nabíjaní neprehrievajú, čo môže pomôcť spomaliť celkovú degradáciu batérie. Navyše, telefóny s väčšími batériami (napr. 6 000 mAh v OnePlus 13) by mohli degradovať pomalšie, keďže majú väčšiu kapacitu na postupný pokles výkonu. Terajšia anketa s viac ako 4 300 hlasmi ukázala, že až 42,5 % používateľov sa síce obáva dlhodobej degradácie batérie, no napriek tomu rýchle nabíjanie využíva. Patríte medzi nich aj vy?

Naopak, 24,4 % respondentov sa rýchlemu nabíjaniu vyhýba práve kvôli obavám o životnosť batérie. Niektoré smartfóny, ako Google Pixel 9 Pro či HONOR Magic 7 Pro, dosahujú pri nabíjaní vyššie teploty, čo môže zvýšiť riziko degradácie. Samotný Google tvrdí, že batérie v jeho smartfónoch vydržia až 1 000 nabíjacích cyklov pred poklesom kapacity na 80 %, zatiaľ čo OnePlus a OPPO garantujú až 1 600 cyklov. To znamená, že u týchto značiek môže byť degradácia batérie menším problémom.
Mohlo by vás zaujímať:
- Realme predstavuje sériu 14 Pro: Nevšedné novinky v strednej triede
- Aktualizácia One UI 7 pre Galaxy Z Flip prináša žiadané novinky pre vonkajší displej
-
Recenzia Nothing Phone (3a): Viacnásobný unikát medzi smartfónmi
Nie je to až tak skvelé, keďže pri 80 % ste stratili už jednu pätinu toho, čo by váš smartfón mal vydržať. Niekedy sa na niečo takéto zvyká veľmi ťažko. Aj tak ale sme už niekde na inej a lepšej úrovni, ako tomu bolo pred cca 5 až 10 rokmi. Rýchle nabíjanie už teda nemusí byť takým strašiakom ako kedysi, no všetko závisí od značky, technológie a spôsobu používania smartfónu. Aj niektorí samotní výrobcovia, a tiež aj špecialisti hovoria, že pokiaľ smartfón nabíjate počas noci, je lepšie použiť kábel aj adaptér na pomalšie nabíjanie, ako ten na rýchle.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.