MojAndroid

Nexus 7 nepochybne rozprúdil vody aj v segmente Android tabletov, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšími. Naznačuje to štúdia spoločnosti Pew v USA ešte zo začiatku októbra, kedy sa dostal podiel predaných tabletov s operačným systémom Android na hodnotu až 48%. Vysoký podiel tabletov s týmto OS má na svedomí aj spoločnosť Amazon a jej tablety radu Kindle Fire. No veľkú rolu zohral určite aj Google tablet Nexus 7, ktorý sa predáva doslova ako horúce rožky aj na Slovensku. Obchodný reťazec Carphone Warehouse v USA dokonca označil Nexus 7, ako najlepšie predávajúcim sa Android tabletom všetkých čias.

Google s novým tabletom nastolil cenovú revolúciu, ktorej sa musí konkurencia prispôsobiť. Nie je divu, že už po niekoľkých týždňoch či mesiacoch od predstavenia sa objavila konkurencia s vlastnými “Nexus 7” tabletmi. Výrazným konkurentom je najmä nová rodina Kindle Fire tabletov, ktoré Amazon predstavil začiatkom septembra. Ich cena sa pohybuje na úrovni od 200 do 300€ a drahšie modely sú dokonca vybavené už 8,9 palcovým displejom s Full HD rozlíšením. Amazon v tabletoch ponúka celý rad vlastných služieb a tiež vlastný obchod s aplikáciami – Google Play tu tak nenájdete.

Zatiaľ, čo Adroidu sa na poli smartfónov darí, pri tabletoch stále dominuje spoločnosť Apple so svojim iPadom. Google vyplnil medzeru na trhu a ponúkol 7 palcové zariadenie so skvelými parametrami, najnovším OS Android a najmä s výhodným pomerom cena/výkon. Apple však nehodlá nechať túto situáciu len tak a rozhodol sa vytvoriť vlastné  zariadenie s menšou uhlopriečkou (pravdepodobne do veľkosti 8 palcov), tablet iPad mini. iPad mini bude podľa dostupných informácií k dispozícii v 8GB, 16GB, 32GB a 64 GB verziách. Základný 8GB WiFi model sa má predávať už od 249 €. Verzia s 32GB vnútornou pamäťou má byť dostupná od 349 €. Tablet má byť predstavený už 23. októbra.

Apple tak už v najbližšej dobe bude bojovať o zákazníka aj v segmente trhu s menšími tabletmi. Za následok by to mohlo mať výrazný pokles predaja Nexusu 7 práve vo vianočnom období. Google aj Amazon išli s cenou svojich zariadení na úplne minimum a náklady na ich výrobu sa vyrovnajú príjmom pri predaji. Rozdiel medzi Apple a Google či Amazonom je v spôsobe zarábania. Zatiaľ čo Google a Amazon vykazujú príjmy najmä vďaka ponuke svojich služieb, vyhľadávaniu, predaju kníh, hudby či filmov, tak Apple sa spolieha na príjmy z predaja samotného zariadenia. Zmrazí nový iPad mini predaj tabletov spoločností Google a Amazon? To je otázka na ktorú budeme vedieť odpoveď o niekoľko týždňov, keď sa rozbehne predaj nového mini tabletu spoločnosti Apple. Je však viac než isté, že Apple si nájde svojich verných zákazníkov aj v tomto segmente.

16.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+