MojAndroid

Google tento rok urobil veľký krok vpred, keď sa konečne odhodlal vydať svoj prvý Nexus tablet. Zariadenie so 7 palcovou uhlopriečkou a výborným pomerom cena/výkon bolo predstavené 27. júna na vývojárskej konferencii Google I/O. Takmer okamžite sa však začali objavovať dohady o tom, že Google pripravuje aj jeho 10 palcovú verziu. Zatiaľ čo výrobu 7 palcovej verzie si zobrala na starosť spoločnosť Asus, česť vyrábať väčší 10 palcový model dostal Samsung. A tak tri mesiace po Google I/O, 29. októbra, odhalil Google tablet, ktorý sa pýši jedným z najlepších displejov na trhu a najnovšou verziou Androidu 4.2 Jelly Bean.

Podobne ako v prípade Nexusu 7, aj Nexus 10 nastolil pomerne agresívnu cenovú politiku, vďaka ktorej môžeme očakávať ďalšie znižovanie cien tabletov u konkurencie. Cena 10 palcového Google tabletu sa totiž vo Veľkej Británii začína na 406€ za 16GB model a pri 32GB verzii vzrástla cena na príjemných 495€.

Samsung Google Nexus 10

Android 4.2 (Jelly Bean)10,1" (~299 ppi)
Dual-core 1.7 GHz Cortex-A152560x1600
2 GB5 MPx
16/32 GB1080p@30fps

Konštrukcia: Plastom nič nepokazil

Podobne ako iné zariadenia vyrobené spoločnosťou Samsung, aj Nexus 10 je celý vyrobený z plastu. Tie však v prípade tohto tabletu vôbec nepôsobia lacným dojmom a už pri prvom dotyku môžete oproti iným zariadeniam pocítiť rozdiel. Okrem presného lícovania jednotlivých časti konštrukcie je zadná strana pokrytá soft-touch povrchom, ktorý je príjemný na dotyk. Bohužiaľ však nemá protišmykové vlastnosti.

Predná strana ukrýva 10,1-palcový displej chránený odolným sklom Gorilla Glass druhej generácie. Okolo neho je pomerné veľký priestor, ktorý môže na prvý pohľad pôsobiť zbytočne, no pri uchopení tabletu do ruky pochopíte, že má svoje opodstatnenie. Vďaka veľkému rámu okolo displeja môžete totiž tablet pohodlne držať a to zo všetkých strán. Komfort pri držaní tabletu jednou alebo dvoma rukami umocňujú aj oblé krivky zariadenia. Na Nexuse 10 nenájdete žiadne ostré hrany.

Nad displejom nájdete ešte kameru s rozlíšením 1,9 Mpix a niekoľko senzorov. V spodnej časti v strede sa nachádza notifikačná dióda, ktorá podobne ako v prípade Nexusu 4 a Galaxy Nexusu dokáže zobraziť celé spektrum farieb. Po bokoch sa rovnako ako pri tabletoch Galaxy Note 10.1 a Galaxy Tab 2 nachádza dvojica reproduktorov. Vďaka ich umiestneniu na prednej strane ponúkajú skvelé zvukové vlastnosti a to aj pri položení tabletu zadnou stranou na rovné povrchy – čo nie je samozrejmosťou pri všetkých tabletoch.

Boky prístroja sú vybavené sadou konektorov a ovládacích prvkov. Navrchu sa v ľavom rohu nachádza tlačidlo pre zapnutie alebo uspanie tabletu. Hneď vedľa neho nájdete tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Odozva tlačidiel na stlačenie je veľmi dobrá a nemáme k nej žiadne výhrady. Ďalšie konektory nájdete umiestnené na ľavej strane, kde sa nachádza 3,5 mm audio jack a klasický microUSB slot. Tablet má aj vlastný microHDMI výstup, vďaka ktorému ho môžete pripojiť k televízoru alebo kompatibilnému monitoru. V spodnej časti sa nachádza 6-pinový pogo konektor, ktorý poslúži najmä na prepojenie s dockovacou stanicou alebo iným príslušenstvom.

Zadná strana nie je vyrobená z jedného celku a v hornej časti sa okolo fotoaparátu a LED blesku nachádza časť, ktorá pripomína zadnú stranu Nexusu 7. V jej pravej časti môžeme vidieť malú škáru, ktorá bude pravdepodobne slúžiť na rozobranie tabletu (otvárať sme ho však neskúšali).

Nový Nexus 10 v nás nepochybne zanechal pozitívne dojmy. Konštrukcia tabletu je precízne spracovaná a disponuje rozmermi 263.8 x 177.8 x 8.9 mm a hmotnosťou 603 gramov. Pri používaní Nexusu 10 sme nezaznamenali žiadne nepríjemné zvuky. Telo je pevné a neprehýba sa ani pri silnejšom zatlačení. Či už to bolo pri hrách, čítaní kníh alebo prehrávaní filmov, pracovalo sa nám s Nexusom 10 veľmi dobre.

Displej: V rozlíšení nemá konkurenciu

Displej Nexusu 10 je skutočne výnimočný. Ako prvý tablet s takouto uhlopriečkou ponúka rozlíšenie vyššie ako sme zvyknutí pri televízoroch a prekoná aj iPad s jeho retina displejom. O ostré a detailné zobrazenie sa totiž stará 2560 x 1600 bodov ukrytých v IPS displeji Nexusu 10. Ten ponúka veľmi dobré pozorovacie uhly a výborné farby. Čierna farba sa nám však zdala trochu vyblednutá a jej zobrazenie nie je na tom ani zďaleka tak dobre ako v prípade Super AMOLED. Navyše, v úplnej tme je viditeľný slabý backlight bleeding – teda presvitanie podsvietenia. Ten však spozorujete len pri zobrazovaní čiernej plochy. Kapacitná vrstva dokáže rozpoznať 10 dotykov.

Výborné pozorovacie uhly trochu kazí lesklý povrch, ktorý pri externom osvetlení sťažuje sledovanie displeja z uhlov. Jas displeja nijako nevybočuje z priemeru a je porovnateľný napríklad so Samsung Galaxy Tabom 10.1. Určite sa nedá porovnávať s Asus Transformerom Prime alebo Infinity, ktoré disponujú Super IPS+ displejom s jasom nastaviteľným do 600 nitov. V praxi to znamená toľko, že tablet nebude až tak dobre čitateľný vo vonkajších prostrediach, čo môžeme potvrdiť.

Grafika, text, ako aj hranie hier, je vďaka displeju skutočným zážitkom. V používateľskom prostredí je všetko ostré a všetko vyzerá priam úžasne. Ikony aplikácií predinštalovaných s Androidom 4.2 sú už pre takto vysoké rozlíšenie upravené, no ak si doinštalujete niektoré aplikácie tretích strán, už tak dobre vyzerať nebudú. Vývojári tak budú musieť popracovať aj na grafike svojich ikon, ktoré budú musieť vytvoriť vo vyššom rozlíšení. Problém so zobrazovaním aplikácií či hier sme nezaznamenali. Text a grafika sa automaticky prispôsobili potrebám tabletu.

Ak budete chcieť hneď po dodaní tabletu vyskúšať, aké to je na takomto displeji sledovať videá vo Full HD rozlíšení, tak potom vás určite poteší správa, že v ňom nájdete už dva filmy (Transformers: Dark side of the moon a Ice Age I). Okrem nich si pre vás Google pripravil aj zopár pesničiek a niekoľko e-bookov.

Výkon a úložný priestor: Dve jadrá postačujú

Nový Google tablet vyrobený Samsungom je poháňaný novou generáciou procesora Exynos 5250, ktorý má dve jadrá pracujúce do frekvencie 1,7 GHz a výkonnú grafiku Mali T-604. Nechýba ani dostatočné veľká operačná pamäť RAM, ktorá má v prípade Nexusu 10 kapacitu 2 GB. Tieto špecifikácie maximálne postačujú na to, aby bol operačný systém Android 4.2 Jelly Bean úplne plynulý a reakcie na spustenie aplikácií okamžité. S hrami sme tiež nemali problém a tablet si bezproblémovo poradil so všetkými hernými titulmi, ktoré sme na ňom vyskúšali. Boli to napríklad Asphalt 7, RF 2012 alebo populárny Shadowgun. Ako sa tabletu darilo v porovnaní s konkurenciou môžete vidieť v nasledovnej tabuľke:

Aplikácia Nexus 10 Sony Xperia Tablet S Samsung Galaxy Note 10.1 Transformer Pad 300
Antutu Benchmark 9159  11565 12332 10459
CF bench 17284/6376/10739  22116/6196/12564 24115/6912/13793 21311/5924/12078
SmartBench 2012 3504/2807  3493/2483 4086/1791 3283/2295
Nenamark 2 55,4fps  57,6fps 58,9fps 46,4fps
Vellamo 2410  1410
Vellamo-nový 1763/1203 1264/396

Vnútorná pamäť môže mať podľa zakúpeného modelu 16 alebo 32GB. My sme mali na testovanie 16GB verziu, ktorá má pre používateľa vyhradených 13,05GB. Tie môžete využiť nielen na ukladanie dát rôzneho typu, ale aj pre inštalovanie aplikácií a hier. K tabletu pripojíte aj USB flash disky, z ktorých však nie je bez aplikácie Nexus Media Importer možné kopírovať uložené dáta. K tabletu bezproblémovo pripojíte aj externé príslušenstvo, ako USB myš alebo klávesnicu.

Operačný systém: Android 4.2 Jelly Bean v plnej paráde

Nexus 10 je ako inak vybavený najnovším operačným systémom Android, ktorý sa tu nachádza vo verzii 4.2 Jelly Bean. Ten oproti predchádzajúcej verzii prináša niekoľko významných noviniek. Prvá z nich je badateľná už pri spustení tabletu a je ňou samotné používateľské prostredie, ktoré sa oproti iným 10 palcovým Android tabletom značne odlišuje. Podobne ako 7 palcový Nexus 7, aj Nexus 10 totiž používa hybridné  zobrazenie, pri ktorom sú ovládacie prvky Androidu umiestnené v strede spodnej časti. Nájdete tu tlačidlá pre krok späť, návrat domov a spustenie zoznamu posledných používaných aplikácií.

Novinkou je tiež lišta s aplikáciami, ktorá je pri pohybe medzi plochami vždy statická a obsahuje skratky k ôsmim aplikáciám podľa vlastného výberu. Samozrejme môžete vytvárať aj adresáre a pomocou ikony v strede spustiť zoznam s nainštalovanými aplikáciami. Vylepšeniami prešla aj uzamykacia obrazovka, ktorá okrem prepínania používateľských účtov, umožňuje aj pridávanie widgetov kompatibilných aplikácií.

 

Notifikačná lišta a rýchle nastavenia

Notifikačná lišta sa z pravého dolného rohu presunula do ľavého horného a je rovnaká ako v prípade Androidu 4.2 Jelly Bean na smartfónoch. Upozornenia na rôzne udalosti sú interaktívne a jednoduchým gestom štipnutia ich môžete roztvoriť alebo zatvoriť. Notifikácie odstránite ich posunutím do strán alebo pomocou ikony v pravom rohu.

S novým Androidom 4.2 sme sa tiež dočkali ďalšieho vylepšenia v podobe druhej lišty s rýchlymi nastaveniam. Tá je po stiahnutí dostupná v pravom hornom rohu a umožňuje rýchly prístup k nastaveniam jasu, WiFi, Bluetooth, či k informáciami o batérii. Z tohto miesta môžete tiež jednoducho vypnúť alebo zapnúť automatické otáčanie obrazu, režim lietadla alebo prejsť rýchlo do všeobecných nastavení tabletu. K dispozícii je tiež jednoduché prepínanie medzi jednotlivými používateľskými kontami, čo je jedna z ďalších noviniek Androidu 4.2.

Používateľské kontá

Android konečne podporuje aj možnosť vytvárať používateľské kontá, vďaka čomu môžu tablet používať aj viacerí používatelia bez toho, aby sa báli o narušenie svojho súkromia. Vytváranie nového používateľského účtu je veľmi jednoduché a nijako sa nelíši od nastavení pri prvom spustení tabletu. Nastavenia a dáta jednotlivých aplikácií budú k dispozícii len pre konkrétneho používateľa. Samozrejmosťou je tak možnosť inštalovať vlastné aplikácie, hry, nastaviť pozadie plochy a rozmiestnenie widgetov či aplikácií na nej.

Google myslel aj na to, kto má aké oprávnenia a zatiaľ čo používateľ si môže svoje konto zaheslovať, správca (používateľ vytvorený pri prvom spustení) má právo na jeho odstránenie. Vytvorení používatelia tiež nemôžu vytvárať ďalšie kontá a ani ich mazať. Výhodou je, že už pri vytvorení nového účtu sa vyhradí vlastný ukladací priestor, ku ktorému nemajú ostatní používatelia prístup – ani správca. V tablete alebo po pripojení k počítaču sú tak k dispozícii len súbory práve prihláseného používateľa.

Šetrič obrazovky DayDream

Zaujímavou novinkou je šetrič obrazovky, ktorý Google nazval DayDream. Ten sa môže spustiť vždy po uplynutí času pre prechod displeja do režimu spánku, keď je tablet v dockovacej stanici, na nabíjačke alebo pri oboch možnostiach. Zobraziť sa môžu digitálne alebo analógové hodiny, aktuality z Google Currents, fotografická tabuľa či fotorámček lokálne alebo na Picasse uložených fotografií. Fotky na tabuli môžete jednoducho premiestňovať a tie čo sa vám zapáčia môžete po ťuknutí aj priblížiť. K dispozícii je aj možnosť zobrazenia pomaly sa meniacich farieb, ktoré môžu fungovať ako nočné osvetlenie.

 

 

Android 4.2 vylepšuje aj niektoré aplikácie. Sú to najmä natívne aplikácie pre hodiny, galériu, klávesnicu a fotoaparát, ktoré ponúkajú nový vzhľad a funkcie. Poďme sa na ne pozrieť z bližšia.

Hodiny:

Aplikácia hodín z Androidu 4.2, ponúka svojim používateľom niekoľko noviniek. Okrem nového používateľského prostredia sú to funkcie pre meranie času (stopky), nastavenie budíka a časovač – všetky ich nájdete umiestnené v jednej spoločnej aplikácii. Poďme si popísať jednotlivé funkcie. Časovač robí presne to, čo by ste od neho mohli očakávať. Môžete si teda nastaviť určitý čas, ktorý sa bude odpočítavať po sekundách až do nuly, kedy sa spustí alarm. Nastaviť pritom môžete niekoľko  časovačov, ktorým je možné priradiť aj menovky.

Hodiny okrem toho, že podporujú zobrazenie času v rôznych mestách z celého sveta, ponúkajú aj funkciu budíka, ktorého nastavenie je vďaka intuitívnemu používateľskému prostrediu veľmi jednoduché. Posledná funkcia pre stopovanie času umožňuje používateľovi spustenie časomiery a zaznamenanie niekoľkých medzičasov – namerané časy môžete jednoducho zdieľať pomocou e-mailu alebo iného dostupného prostriedku.

 

 

Galéria:

Galéria sa dočkala niekoľkých zmien v používateľskom prostredí.  Umožňuje synchronizáciu s webovými albumami uloženými na Picasse a Google+ a priamo v nej môžete fotografie usporiadať podľa albumov, miesta kde boli vytvorené, označených ľudí, času alebo iných značiek.

Obrázky v galérii môžete ďalej upravovať  pomocou rôznych efektov alebo nastavenia kontrastu, jasu, sýtosti a k dispozícii je aj krivka úrovní alebo nastavenie ostrosti. Snímky je možné otáčať, orezať, zrkadliť alebo vyrovnať. Pri panorámach využijete aj vytváranie tzv. planét a pridať môžete tiež niektorý zo siedmich rámikov. Ak chcete vidieť ako vyzerala fotografia v originále, tak stačí podržať prst na obrázku.

 

 

 

Klávesnica:

Klávesnica Androidu 4.2 umožňuje písanie pomocou posúvania prsta po displeji, tzv. swypovaním. Posunom prsta z jedného písmenka na druhé v poradí písaného slova, sa po zodvihnutí prstu napíše dané slovo a pridá sa automaticky medzera. Podporovaná je tiež predikcia ďalších slov vo vete, vďaka čomu môžete celé vetné spojenia pridávať ešte jednoduchšie. Nevýhodou je, že pri tomto type zadávanie nie je k dispozícii slovenčina – dobre však funguje s českým jazykom.

Fotoaparát:

Značných zmien, či už po stránke dizajnu alebo funkcií, sa dočkala aplikácia fotoaparátu. Nastavenia sú teraz dostupné vždy pri podržaní prsta na displeji, keď sa zobrazí menu v tvare kruhu, v ktorom sa nachádzajú jednotlivé možnosti. Na vyvolanie nastavení môžete tiež využiť ikonu v pravom hornom rohu.

 

Možnosti fotoaparátu sú oproti iným aplikáciami tretích strán a výrobcov pomerne chudobné. Na výber tu nájdete nastavenia jasu, vyváženia bielej, blesku, niekoľkých scénických režimov alebo veľkosti fotografií. Podobné nastavenia nájdete aj pri videu, ktoré môžete vytvárať v maximálnom rozlíšení 1080p a to aj ako časozberné. K dispozícii je tiež funkcia pre vytváranie panorám a 360 stupňových panorám vo všetkých smeroch – tzv. Photo Sphere.

Použitie poslednej menovanej funkcie je veľmi jednoduché. Stačí ak tablet nasmerujete do smeru kde sa nachádza modrá bodka, na ktorej sa vytvorí fotografia. Podobne postupujete dovtedy, kým nevytvoríte požadovanú panorámu. Tu si následne môžete pozrieť v galérii alebo zdieľať na sociálnej sieti Google+. Ide nepochybne o jednu z najzaujímavejších funkcií Androidu 4.2.

Dojmy z používania:

Android 4.2 Jelly Bean na Nexuse 10 je veľmi rýchly a intuitívny operačný systém. Reakcie aplikácií sú okamžité a ani pri náročnejších operáciách, či súčasnom inštalovaní niekoľkých aplikácií, sme nespozorovali spomalenie. Prepínanie medzi aplikáciami bolo úplne bezproblémové. Tých čo sa boja veľkého rozlíšenia a kompatibility aplikácií môžeme ubezpečiť, že tablet spustí takmer akúkoľvek aplikáciu či hru. Vyskúšali sme ich niekoľko desiatok a všetky fungovali. Ani Android 4.2 na Nexuse 10 ale nie je bez chýb. Všimli sme si to napríklad pri prepínaní požívateľských účtov, pri ktorých nám tablet dvakrát zamrzol a museli sme ho reštartovať.

Multimédiá:

Nexus 10 disponuje výkonným procesorom, ktorý umožňuje bezproblémové prehrávanie filmov aj v rozlíšení 1080p. Pri našom testovaní si tablet pri tomto úkone počínal veľmi dobre a dokázal prehrať všetky video súbory – či už to bolo video vo Full HD, HD alebo menšom rozlíšení. Nie všetky dokázal však prehrávať pomocou hardvérového dekódera, čo mohlo byť spôsobené aj novým typom procesora, pre ktorý aplikácie ešte nie sú prispôsobené. Tablet je vybavený aj micro HDMI výstupom, pomocou ktorého ho môžete prepojiť s televízorom a vychutnávať si tak svoje filmy a videá aj na väčších uhlopriečkách.

My sme vyskúšali Nexus 10 pripojiť k Full HD televízoru s uhlopriečkou 32″, no všimli sme si, že tablet sa pri takomto prepojení citeľne spomalil. Obraz zobrazený na TV navyše nepokrýval celú jeho plochu a zdalo sa, že ani prehrávané videá nie sú až tak plynulé, ako by sme očakávali.

Zvuk:

Vďaka dvom reproduktorom umiestneným na prednej strane na vás s Nexusom 10 čaká jeden z najlepších hudobných zážitkov, ktoré môžu súčasné tablety ponúknuť. Rozloženie a kvalita reproduktorov je porovnateľná aj s inými tabletmi spoločnosti Samsung, ako napríklad Galaxy Tab 2 10.1 alebo Galaxy Note 10.1. Zvuk reproduktorov je dostatočne hlasný a bez skreslenia aj pri vyšších hlasitostiach. Pre prehrávanie hudby môžete využiť aplikáciu Google Music, ktorá ponúka používateľské prostredie prispôsobené pre tablety a ďalšie funkcie vrátane vstavaného ekvalizéra. Zvukový výstup pre externé slúchadlá je dostatočne výkonný a maximálnu hlasitosť sme nemali potrebu nastavovať ani raz. Nexus 10 je tak pre prehrávanie hudby ako stvorený. Jedinou nevýhodou by mohla byť vnútorná pamäť, ktorá môže obmedziť vašu hudobnú kolekciu len na niekoľko gigabajtov.

Fotoaparát: Na tablet výborný

Fotoaparát má rozlíšenie 5Mpix a doplnený je aj o LED blesk. Jeho používateľské prostredie sme si popísali už vyššie a preto v tejto časti pridáme už len niekoľko testovacích fotografií, ktorých kvalitu hodnotíme na výbornú a dokonca ju môžeme porovnávať so snímkami vytvorenými high-end smartfónmi.

 

 

 

Konektivita: 3G chýba

Google Nexus 10 je až na 3G modul vybavený všetkým, na čo si len spomeniete. Okrem podpory pre Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 3.0 tu nájdete aj dva snímače pre bezkontaktnú technológiu NFC. Jeden sa nachádzav navrchu, v strede prednej strany a druhý na tom istom mieste, ale zo zadnej strany. Takto môžete jednoducho prenášať dáta, či už priložením zariadení spredu alebo zo zadnej strany. Nechýba ani GPS, ktorý pre presnejšie určenie polohy dopĺňa podpora lokalizačného systému GLONASS. Zariadenie v sebe ukrýva senzory akcelerometru, gyroskopu, priblíženia, digitálneho kompasu a barometru.

Prehliadanie internetových stránok je vďaka rýchlemu procesoru a displeju s vysokým rozlíšením skutočným zážitkom. Zobrazené stránky sú na displeji zobrazené s plnými detailami. Text je ostrý a taktiež zobrazenie ostatných prvkov je na vysokej úrovni. Prehliadanie internetových stránok je maximálne plynulé a rovnako plynulé je aj prekresľovanie grafiky pri priblížení, či oddialení pomocou gesta štipnutia.

Batéria: Bežec na dlhé trate

V Nexus 10 sa nachádza batéria s kapacitou 9000mAh, ktorá ho pri našom testovaní dokázala napájať po dobu 9,5 hodiny. Počas tejto doby sme boli s tabletom pripojení do internetu prostredníctvom WiFi a prehrávali sme Full HD film s jasom displeja nastaveným na 50%. Podotýkame, že jas displeja je pri 50% dostatočne silný a vo vnútorných prostrediach vám pre pohodlné sledovanie stačí nastaviť aj menšiu intenzitu podsvietenia. Nexus 10 sa tak môže pohodlne dostať aj cez 10 hodinovú hranicu, čo je na tablet týchto rozmerov a výkonu nadpriemerná hodnota.

Záver:

Nexus 10 je dôstojným zástupcom vlajkovej lode operačného systému Android a spoločnosti Google. Ponúka nekompromisný výkon, ktorý v spojení s najnovším OS Android ponúka rýchle reakcie, prechody či spúšťanie a prácu s aplikáciami. Displej je skutočnou lahôdkou tohto zariadenia a už pri prvom pohľade sa doňho zamilujete. Konštrukcia tabletu je taktiež spracovaná na výbornú. Či už sú to použité materiály, konektorová výbava, alebo samotný dizajn, tak Nexus 10 vás určite nesklame. Pochváliť musíme aj výbornú kvalitu fotografií a tiež dlhú výdrž na batériu, ktorá pri našom testovaní dosahovala nadpriemerné hodnoty. V prospech tabletu hovorí aj jeho cena. Za 16GB verziu zaplatíte na zahraničnom Google Play 400€, 32GB variant stojí 487€. Jediný problém je samotná dostupnosť tabletu. Ten sa totiž na Slovensku oficiálne nemá predávať, takže si ho budete musieť zaobstarať inou cestou. Niekoho by od kúpy mohla odradiť aj nemožnosť rozšíriť vnútornú pamäť pomocou pamäťových kariet.

Samsung Google Nexus 10

Android 4.2 (Jelly Bean)10,1" (~299 ppi)
Dual-core 1.7 GHz Cortex-A152560x1600
2 GB5 MPx
16/32 GB1080p@30fps

Plusy:

 • Dielenské spracovanie
 • Displej
 • Výdrž na batériu
 • Vždy najnovší operačný systém
 • Výkon 
 • Kvalitný fotoaparát
 • Cena
Mínusy
 • Dostupnosť
 • Absencia micro SD slotu
29.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Duri

  Viete porovnat kvality obrazovky a kvalitu prevedenia oproti iPadu?

  • mojandroidsk

   Ešte musíme niekde zohnať ten i-čosi… :-)

   • Martin Sagan

    v kancelarii mate spustu i-cosi veci :P

    • mojandroidsk

     Tie sú Mac-čosi :-)

 • MArtin

  kedy sa ho podarilo objednat? ja uz dva dni stepujem na gplay, len pred par hodinami sa objavila 10ka a furt cakam na 4ku, ta presla z nedostupnem na vypredanu

  • mojandroidsk

   My sme ho objednali v UK tento týždeň, máme Nexus 10 16 GB verzia, lebo 32 GB verzia bola hneď vypredaná..

 • Jednoduchý Ján

  Ako prehrava webove stranky ktore maju sirku mensiu v pixeloch ako rozlisenie? Nascaluje to? alebo zobrazi velmi male?

 • Luki1505

  chcel by som vidieť porovnanie výkonu s Nexusom 7 alebo iPadom, neaký ten benchmark

  • mojandroidsk

   Benchmark pripravujeme, spravíme neskôr, lebo aktuálne je Nexus 10 v UK, iPad zatiaľ nemáme a Nexus 7 je doma na Slovensku :-)

 • Rasto

  chcel by som sa opytat, ci ho bude mozne “potazkat” a vyskusat na nadchadzajucom Roadshow, ktory sa bude konat v Trnave ?

  • mojandroidsk

   Aktuálne je Nexus 10 v UK a nestihne prísť na Roadshow do TT…

  • A možno to predsa len stihne, no nechceme nič sľubovať zatiaľ :-)

 • Jozef Struňak

  Som zvedavy ci to bude zvladat bez “trania” pri takomto rozliseny…

 • Dá sa ten bar navrátiť do formy ako majú ostatné tablety?

  • Neviem presne ako to myslíš, ale Nexus 10 má Android 4.2 a táto verzia má lištu hore.

   • myslel som dolnú lištu, kde sú “tlačítka” kde je späť …

 • andrej

  Rad by som uvital spustenie viacerych slovenskych stranok a pracu so zalozkami, kedze som videl video kde to pri viacerych zacalo dost sekat trosku ma to odradilo. Tiez by som uvital ako na tom vyzeraju take bezne aplikacie lebo moc ich este optimalizovanych neni. Hlavne netreba hodinu kecat o tom ake to ma porty atd… ide o system a nie o to kde sa nastavuje hlasitost potom je clovek uplne znudeny lebo len vidi ako niekto stale prahadzuje s jeden strany na druhu obrazovku a ukazuje mu zadnu kameru a tlacidla hlasitosti.

 • Tom

  Jestli budeme vytvářet video recenzi, tak přidat (jestli ne, tak prosím jen o odpověď):

  Reakce internetového prohlížeče (s více záložkami, přepínání, náročné stránky, vypnuté mobilní verze, porovnat s prohlížečem třetí strany – Opera,..).

  Přehrávání Full HD / (popřípadě jako zajímavost nějaké v 2560×1600) videa se značným datovým tokem, nejlépe mkv a zapnutými titulky.

  Porovnání například s Asus Infinity Pad (rychlost odezvi, plynulost, etc..)

  Samozřejmě spustit dva, tři benchmarky, i když se na internetu už nějaké objevily.

  Bezdrátový přenost obrazu. Jestli to podporuje DLNA, Miracast.. Popřípadě vyzkoušet WiDi, jestli jím tablet disponuje (přiznám se, že nevím, kterými bezdrátovými technologiemi tablet disponuje – zmínit).

  Celkový dojem, osobní názor, zkušenosti,..

  Děkuji za odpověď

  • Tom

   Budete nám na otázky odpovídat tady nebo je shrnete do recenze?

 • norbert

  Odkial a zakolko sa dá zohnať mimo SK čiže z google play ? najlepšie z nemecka. Ďakujem

  • mojandroidsk

   Nám sa podarilo zohnať z UK – 16 GB verzia za cca 400 EUR

   • Juraj

    Mozete dat radu ako na to? Chcel by som ho kupit na firmu a neviem ci registrovat nejake nove konto v play alebo ako.

    • V tomto prípade to je komplikovanejšie, pretože je potrebné mať účet v UK. My v UK máme redaktora Martina, ktorý tam žije a si ho objednal :-)

 • terarmot

  zajímá me hlavne miracast

 • Viktor

  mňa by veľmi potešil test výkonu, ako zvláda nexus 10 náročné grafické
  operácie/aplikácie/hry pri tak veľkom rozlíšení, prípadne možno nejaké
  porovnanie s nexus 7, osobne neviem sa rozhodnúť tiež medzi 7 a 10, 10
  ma priťahuje hlavne kvôli rozlíšeniu, väčšiemu displeju, to aj očakávam
  od tabletu…

 • hdche

  zaujima ma ako to bude s kreslenim na tomto tablete, ako by to vyzeralo s dostupnymi stylusmi.. (zaujimaju ma hlavne tenke ciary, pritlak a podobne detaily) pripadne celkove porovnanie s Galaxy Note 10.1 … co sa tyka – cena, vykon a moznosti

 • mocco

  ZAaujimalo by ma kde zmizla moja otazka .. no nic opytam sa znova…
  Ako zvlada pracu s fotkami v raw viac ako (16mpix ) ? display ma velke rozlisenie napr na pracu v terene pre fotografov.

  • mojandroidsk

   mocco, nic sme nemazali, asi to disqus nezvladol – co sa tyka otazky, vyskusame to aj s tymi RAW subormi a napiseme do recenzie

   • mocco

    Super .vdaka.

 • ako je to s prostredim 4.2 a viacej userov

 • Martin Sagan

  Jednoducha otazka .. nezda sa vam po dizajnovej stranke, ze je to hnus? :) tie meter siroke okraje, ach, skoda slov :)

  • Robo R

   nikto ti to nekáže kupovať tak neviem prečo máš výhrady proti tomu…navyše design je relatívny.

  • keby neboli tie okraje take siroke a pri drzani tabletu by si sa dotykal stale displeja to by bolo lepsie ?

   • Existuje predsa softw.riešenie, vďaka ktorému tablet rozpozná nechcený dotyk dlane. Alebo jej “relaxačné” položenie na zariadení.
    Súhlasím s M.Saganom- škoda nevyužitej plochy. Škoda, že originalita pri navrhovaní dizajnu tabletov tak absentuje

    • Robo

     to je uplna blbost, pri tablete POTREBUJES plochu na pohodlne drzanie v jedneho alebo dvoch rukach, siroke okraje su tam presne z tohto dovodu a je to maximalne rozumne

  • asfyx

   presneee…vystizneee

 • Max

  Keď dáme do Nexusu 10 adaptér a dáme tam myšku ide to alebo si musíme sťiahnut aplikáciu?

 • tomas

  z tych 16GB je kolko volnych na aplikacie hry a podobne veci??

 • radek

  Jdou schovat pri surfovani ty spodni 3 tlacitka?

 • Jakub

  Funguje na nom Miracast? V 4.2 JB ma byt nativne podporovany..

  • túto technológiu žiaľ zatiaľ nemáme ako vyskúšať, ale najnovším Androidom 4.2 je už natívne podporovaná.

 • MilanSK

  No mna zaujima ten multi user mod velmi. Ak dvaja uzivatelia maju nahodeny google plus, je vyriesenie prijimanie hangout hovoru? Tzn. tablet dokaze “zazvonit” aj pre jedneho aj pre druheho usera, pricom po “prekonani” login screenu sa moze uskutocnit hovor userom ktoremu to zvonu? Ono je to vseobecna otazka, ze ako ten multi user mod riesi taketo veci, gmail notifikacie, skype hovory, teda ci dokaze notifikovat jedneho usera z viacerych. Dakujem

 • jancici

  Nechapem, spravia tomu velku reklamu, vsetci o tom pisu ze neuveritelna cena za tak dobry hardware. Hovorim si, tak to si s manzelkov kupime na vianoce.
  Lenze smola, velky brat ma len nalakal. Na Slovenesku sa to neda kupit.
  Nechapem naco sa robi taka velka reklama, vytesujete sa ze ho mate KED sa neda kupit.

  OKAY, je tu moznost objednat to z anglicka, nemecka … lenze co, vypredaju to za 30 minut. Tak som iba tak pozrel na ebay, a nasiel som tam sikovnych co predavaju este nerozbalene kusy. Cena, cca 400 libier a viac, co je 500 euro a viac + postovne. Na nemeckom ebay je to obdobne.

  otazky:
  a) mozete tu napisat navod ako to kupit cez ten anglicky play store? furt mi to pise ze v mojej krajine to nefunguje. respektive, aky je rozdiel ked to kupim cez nemecky? bude tam nemcina?

  b) co si myslite, bude este nejaky oficialny predaj pred vianocami, oplati sa mi cakat?

  c) tablet chceme naviac pouzivat na browsovanie po webe, citanie a hlavne pisanie mailov. Pouzit to ako foto album {fotky generujem len fotakom, nahram si ich do tabletu}. Sem tam budu deti pozerat rozpravoky bud z youtubu alebo z lokalnej pameti.
  Hlavne ma zaujima pohodlnost pisania mailu tak ze tablet drzim dvoma rukami a palcami pisem, pravdepodobne bude treba tablet otocit na stojaka. A porovnat to trebars s nexus 7, ze ci je ta pohodlnost pisania lepsia.

  dik za odpovede :-)

  • Cez anglický playstore sa nedá kupovať. Musel by si mať bydlisko v Anglicku a tiež bankový účet. Ak kúpiš v Nemecku v Androide je vždy dostupná aj Slovenčina. Pohodlnejšie bude písanie na menšom Nexuse 7, kde je dostupnosť tlačidiel pri držaní tabletu predsa len lepšia, ale existujú aj klávesnice, ktoré rozdelia klávesnicu po stranách, vďaka čomu sa dá rýchlo písať aj na väčších uhlopriečkách. Na prehliadanie webu by som ja osobne odporučal väčší 10 palcový tablet, predsa len je to pohodlnejšie a pri takto vysokom rozlíšení to je proste pecka.

   Čo sa týka tej dostupnosti, tak už som videl aj e-shop, ktorý ponúka Nexus 10 na predobjednávku aj tu na Slovensku.

   • spigot

    Ahoj. vies nejako povedat ktory e-shop to ponuka?
    Dakujem.

    • Napíš mi na e-mail fero[zavináč]mojandroid.sk

     • spigott

      Dakujem za info :)

      • rasto

       myslim, ze to nuka sunnysoft.sk .. preco z toho robit tajnosti

 • Volk

  Dobrý deň, chcel by sa spýtať, či Nexus 10 podobne ako Nexus 7 podporuje funkciu USB on the Go (OTG), umožňujúcu zapojiť klasické USB ako pamäťovú kartu. Ďakujem za odpoveď.

  • Robo R

   Ahoj,
   toto samozrejme budú podporovať.

 • virtual_P3X

  Vlajkova lod android tabletov a bez slotu na micro SD?? Trapas!!

  • Odkedy slot micro SD rozhoduje o vlajkovej lodi? :-)

  • Robo

   Napis mi 3 REALNE dovody a vyhody pritomnosti SD karty v tablete..ja ti napisem preco je to sprostost.. vsetci tu zeru najnovsie vychytavky ale ostavaju pri zastaranych nazoroch stylu micro SD, vyberatelna baterka a podobny shit z minulosti.

   • dix

    ok akych shitoch z min to rozpravas ma pravdu nema micro sd pre mna nepouzitelny a hlavne pri dnesným cenach a kapacitach sd kariet. mne urcite nebude stacit interna pamet 32 gb mozno tak na web a zopar hier a to vsetko, hoci pri nom to asi aj tak nebude problem ma usb tak staci dat citacku kariet ale naco ked to mohlo byt vnom. len sa zamysli kolko gb bude mat jeden film pri max rozliseni displeja co ponuka.

 • Dotaz: Viem, ze tato A15ka je vykonajsie nez tegra 3, kazdopadne chci se zeptat jestli ma treba u shadowgunu pridane taky tie efekty jako vodu na zemi atd… diky

 • Tomas

  Mohli by ste prosim napisat ci je vykonnejsi ako
  Asus Transformer Pad TF300 alebo Sam Galaxy Note 10,1 myslim teraz okrem displaju. Lebo ja sa v tich tabulkach s tim vykonom vobec neviznam.

 • naivko

  Dokedy budu vyrobcovia tabletov robit z 3G luxus? koli tomuto si radsej kupim cinu

 • Marek

  rád by som vedel čím si zaslúžil to pomenovanie Kráľ 10 palcových android tabletov … ten displej je vážne pecka ale ostatný hardware maju konkurenčné tablety lepší

  • Nie je všetko len o hardvérových špecifikáciách, tablet proste zvláda všetko čo ostatné zariadenia a kráľ v podstate aj preto, že je to referenčné zariadenie od Google.

   • To čo je za odpoveď ? Sám hovoríš že zvládne to isté čo ostatnè zariadenia takže kvôli tomu ze to je google ? :D och bože podľa mňa sú lepšie tabletyako tento …

 • rastioeu

  2 ks objednané (21.11) :) dodávka 2-3 týždne… ale vianoce stíham takže v pohode. Dnes prišiel email, že to už odoslali :)

  • spigott

   Ako si objednaval?

   • rastioeu

    mám niekoho v Anglicku.

    • spigott

     Sakra :D
     Asi mi nezostane nic ine len pockat kym sa Google uraci aj v nasej malej provincii

     • Rasto

      u nas sa to oficialne asi ani predavat nebude, zbytocne budes cakat

      • spigott

       Stale dufam ze to bude predavat nejako Samsung. Ak nie tak ma Google smolu (a samozrejme aj ja) a budem musiet pozriet nieco ine.

       • Robo

        samsung to predavat nebude, ohrozili by tym svoje predaje Note .. radsej zhanaj niekoho v UK :)

        • spigott

         Skusal som zhanat, zial ani ja ani nikto v mojom okoli nepozna ani v UK ani DE. :(
         Pozeral som Samsung Note 10.1. Zatial kandidat.

 • janko

  Realna vydrz ?? Potesilo by aspon 8 hodin :)

 • Juraj

  dal by sa uz niekde kupit? doviest albo inym sposobom?

 • lepki

  poprosím váš názor odborníkov.
  odporučte jedno z týchto dvoch:
  galaxy note 10.1 alebo nexus10
  ďakujem pekne

 • jan3

  Môj Asus transformer tf300 AnTuTu-12222

 • alin

  …dnes mi ho kamos kupil v play store UK za 319 L … juchuuu … do vianoc je doma – uz sa nan tesim ;)

 • Robo R

  Bolo by možné sa zastaviť u vás(v ba) a pozrieť si ho ?

 • m4rt1nez

  fuj tak nenormalne skaredy dizaj sa len malo kde da vidiet…

 • alin

  Od vcera som vlastnikom tohto super tabletu … a veruze nesklamal – je to skutocne kus podareneho HW !

 • Jozef

  “omylom” :( som si Google Now (zobrazovanie kariet) vypol … neviem najst ten prepinac kde som to predtym vypol – chcem poprosit o radu … ako si na Nexuse 10 zobrazovanie Google now kariet opat zapnem ? dakujem

 • capricorn7

  Hm neviem ci nemate nahodou chybu v cene lebo vsade je uvadzane od 399dolarov co je cca 300euro (vid napr.: http://hothardware.com/Reviews/Google-Nexus-10-Review/). 400euro za nexus 10 je prehnane a pevne verim ze by ich to potopilo lebo za taku cenu si uz kazdy doplati par “centov” a vyberie nieco ine…

 • Zsolt Süll

  Ponukam na predaj uplne novy Nexus 10, dovozeny z UK. Viac info a cena cez mail:
  zsolt89s@gmail.com

 • Jozef

  Mal by som otazku, ze moj novy Nexus 10 preco ukazuje len 1 GB RAM-u? Hladal som na nete o tom nieco, ale nasiel som iba tolko, ze mozno to ma rezervovana graficka karta pre seba. To by bolo Ok, ale preco to nikde nie je vidiet?
  Dakujem za odpoved.
  Jozef

+