MojAndroid

Vlajkové lode sú pre používateľov, ktorí vedia oceniť ich funkcie. Ide o najvybavenejšie a najdrahšie zariadenia každého výrobcu a vždy ponúkajú niečo naviac.  Nedávno vyšla štúdiá, ktorá tvrdí že trh najdrahších mobilov začiatkom tohto roka klesal. Oproti strednej či nižšej triede majú množstvo nesporných výhod. Aké sú ale ich nevýhody?

Rýchlo klesajúca cena

Poznáte to. Dnes predstavená novinka stojí 1000 eur, o rok ju zoženiete bez problémov za polovicu. Je to tak. Technológie sa posúvajú stále dopredu a to, čo bolo trendom teraz, nemusí byť trendom aj o rok.

Faktom ale je, že ak si kúpite aktuálnu vlajkovú loď, za rok stratí na cene viac, ako hociktoré zariadenie strednej triedy. Stále síce bude lepšia, no pri jej predaji “prerobíte” určite viac, ako keby ste mali smartfón strednej triedy a tiež ho predávali o rok.

Drahý, ale krehký

Toto môže byť ďalší problém, ktorý sa však netýka len vlajkových lodí ale smartfónov všeobecne. Poďme ale späť k tým najdrahším. Jedným z hlavných parametrov kvalitného a drahého smartfónu je aj kvalitná konštrukcia. Preto výrobcovia vyrábajú zariadenia, ktoré sú zo skla. Sklo je síce materiál, ktorý výborne vyzerá a dotvára pocit kvality, avšak je krehký.

Jeden pád a môže byť po krásnom a drahom smartfóne. Nejde tu len o prednú stranu, kde sa nachádza displej, ale tiež o zadnú. Možným riešením môže byť použitie kvalitného ochranného obalu, avšak tým už strácate jedinečný dizajn.

Nie sú bez kompromisov

Ideálny smartfón neexistuje. Vlajkové lode majú síce kompromisov najmenej, ale vždy sa nejaký nájde. Povieme si, že za 1000 eur by sme chceli dokonalý telefón. Bohužiaľ, dokonalé nie je nič. Kompromisy tu vždy boli a vždy budú.

Ďalším výrazným faktorom sú subjektívne potreby jednotlivcov. Nejaký smartfón môže byť pre niekoho ideálny, avšak určite nie pre všetkých. Vždy sa nájde niekto, komu na ňom bude niečo chýbať.

Cena prípadnej opravy

Vlajkové lode sú poskladané z tých najdrahších a najkvalitnejších súčiastok, ktoré trh ponúka. A to môže byť v prípade opravy problém. Cena opráv displejov a iných komponentov sa často pohybuje na úrovniach, za ktoré si dokážete kúpiť plnohodnotný a kvalitný smartfón strednej triedy.

Najvyššia cena neznamená najlepšiu výdrž

Toto je možno jeden z najväčších nedostatkov vlajkových lodí. Áno, síce tu už máme zariadenia z radu vlajkových lodí, ktoré ponúkajú výbornú výdrž, najväčšie batérie a najlepšia výdrž vždy partili smartfónom, ktoré sú lacnejšie.

Dôvodom môže byť, že priority sú v najvyššej triede iné, ako v nižších. Zákazníci skôr hľadajú maximálny výkon a krásny tenký dizajn a práve to uprednostnia pred väčšou batériou. Vlajková loď so silnou batériou by bola hrubá a ťažká. A to nechceme. Jedinou svetlou výnimkou je aktuálny Asus ZenFone 6, ktorého batéria ponúka kapacitu až 5000 mAh, čo je medzi vlajkovými loďami nevídané.

Rýchle starnutie

Najnáročnejší používatelia chcú mať stále to najlepšie. A to výrobcovia vedia. Väčšina z nich ročne predstaví až dva vlajkové modely z dvoch rozdielnych radov smartfónov. To znamená, že ak chcete mať vždy najnovšie technológie, musíte svoju vlajkovú loď vymeniť približne raz za polrok.

A to je naozaj často. Menej náročným používateľom kľudne postačí smartfón strednej triedy aj dva roky a budú spokojní. No ak chce byť spokojný aj ten najnáročnejší používateľ, bude smartfóny meniť často.

Novinky síce neponúknu výrazne lepší používateľský zážitok, no vždy je tam niečo, kvôli čomu sú používatelia ochotní zaplatiť nemalé peniaze, aj napriek tomu, že ich aktuálny smartfón tiež zvládne všetko, čo novinka.

Každý si kúpi smartfón, ktorý mu vyhovuje

Týmto článkom nechceme nikoho odradiť od kúpy vlajkovej lode. Náročný používateľ vie, čo potrebuje. Teraz sa to snažíme zobrať len z tej druhej strany. Netvrdíme, že z lepšej, no aj vlajkovlé lode majú rôzne nevýhody, ktoré si mnoho používateľov ani neuvedomuje.

Špičkový smartfón môže stáť 300 eur

Napríklad taká Motorola one vision, ktorú sme si mimochodom v redakcii veľmi obľúbili, dokáže takmer všetko, čo aktuálne vlajkové lode s trojnásobnou cenou. Priame porovnávanie by v tomto prípade síce nemalo zmysel, no to ani nie je cieľom. Používateľ, ktorý si toto zariadenie kúpi, nechce dávať 1000 eur za niečo, čo možno nevie využiť.

28.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+