MojAndroid

Spoločnosť NeuraLink, ktorá bola založená Elonom Muskom zverejnila video deväťročného makaka Pagera, ktorý si zahral Pong len pomocou svojej mysle. O téme informoval portál Teslarati.

Spoločnosť Pagerovi nechala pred šiestimi týždňami implantovať do mozgu NeuraLink čip a následne ho naučili hrať hry pomocou joysticku. Teraz si ich zahrá už aj bez neho iba pomocou svojej mysle. Za svoje úsilie bol samozrejme kompenzovaný banánovými smoothie.

Video ukazuje, ako si Pager postupne zvyká na hranie hry bez joysticku. Je vidieť, že po chvíli si na nový spôsob ovládania zvykol a hru bez problémov ovládal svojou mysľou. Podľa webovej stránky spoločnosti bude aplikácia v budúcnosti používateľov učiť, ako ovládanie hier mysľou zvládnuť rovnako dobre, ako Pager.

Pagerova mozgová aktivita bola monitorovaná pomocou aplikácie NeuraLink, ktorá sa k implantátu pripojila cez Bluetooth. Zhromaždené dáta následne prešli dekódovacím algoritmom, ktorý zistil, aké časti Pagerovho mozgu boli aktívne pri ovládaní joysticku. Po kalibrácii sa výstup z dekodéra použil na pohyb kurzora v hre namiesto joysticku. 

NeuraLink urobil obrovský pokrok. Stále je to však len začiatok

Spoločnosť urobila obrovský pokrok a Elon Musk dúfa, že táto technológia sa na ľuďoch začne testovať do konca roku 2021. Taktiež uviedol, že Neuralink je pripravený začať rokovať o jej využívaní s FDA (Správa potravín a liečiv).

Pre NeuraLink je to však stále iba začiatok. Na konci videa spoločnosť pozvala ľudí, aby sa pripojili k jej tímu.

„Stále máme pred sebou výzvy z mnohých oblastí inžinierstva, takže ak ste dobrí v riešení ťažkých problémov a chcete zmeniť životy ľudí, aj keď ste nikdy predtým nepracovali s mozgom, radi by sme od vás počuli,“ uviedla spoločnosť.

Budeme v budúcnosti ovládať smartfóny mysľou?

Elon Musk má s touto technológiou veľké plány. Na Twitteri uviedol, že prvý produkt od spoločnosti Neuralink umožní paralyzovaným ľuďom používať smartfón rýchlejšie a efektívnejšie, ako keby tak mohli urobiť s rukami. No tam to nekončí. Neuralink by neskôr týmto ľuďom mohol pomôcť napríklad aj znova chodiť.

Neuralink - ovládanie smartfónu pomocou mysle
Foto: Twitter.com
Náš tip
Facebook predstavil odpoveď na Clubhouse. Nazýva sa Hotline
10.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+