MojAndroid

Stále platí, že úniky údajov, vírusy, či podobné nepríjemné informatické záležitosti sú najčastejšie spôsobené tzv. sociálnym inžinierstvom. Metódou, ktorá využíva fakt, že človek robí omyly a je nepozorný. Jedným z veľmi častých spôsobov sú napr. phishingové e-maily. Otvoríte náhodný e-mail a v ňom zistíte, že Netflix údajne pozastavil vaše mesačné predplatné. Na túto tému upozornila polícia SR na svojom Facebooku.

Dočítate sa, že nastali problémy s vašou platobnou kartou a treba, aby ste zadali svoje údaje. Všetko vyzerá veľmi dôveryhodne a ani vám nenapadne, že na druhej strane tejto konverzácie sedí človek s nečistými úmyslami, pripravený ukradnúť vaše platobné údaje. Presne takýto typ podvodu je na Slovensku momentálne veľmi častý.

Ako sa vyvarovať podobným podvodom?

Konkrétne tento falošný e-mail dokážete rozoznať jedine podľa adresy, z ktorej bol e-mail odoslaný. Samozrejme, veľká spoločnosť ako Netflix používa na rôzne účely rôzne e-maily. Preto hneď nepanikárte, keď sa e-mailová adresa z minulého mesiaca nezhoduje s  adresou, ktorú ste od spoločnosti dostali tento mesiac. Netflix všetky svoje oficiálne e-mailové adresy zakončuje “@netflix.com”

Podvodný e-mail odkazuje na stránku, do ktorej máte potrebné údaje zadať. Falošnosť phishingových webov rozoznáte už jednoduchšie. Každá legitímna webová stránka bude mať na začiatku adresy “https” (taktiež ikonu uzatvorenej zámky), čo je certifikát značiaci o jej bezpečnosti. Podvodné stránky replikujúce bezpečnostný certifikát nájdete veľmi zriedkavo (aj keď už predsa čoraz častejšie). Z toho dôvodu sa na začiatku často nachádza iba “http”

Pokiaľ navštívite takúto stránku, určite do nej nikdy nezadávajte akékoľvek svoje údaje. Podvodníci pri replikovaní webov využívajú aj veľmi nenápadne poprehadzované písmená v názve – namiesto “netflix.com” uvidíte “neftlix.com.” Častokrát si však až takú námahu nedajú a web pomenujú náhodne. Kontrolujte vyššie spomínané znaky vždy, keď od vás niekto vyžaduje akékoľvek zadávanie osobných údajov.

Čo robiť, keď dostanem takýto e-mail?

V prípade, že pri čítaní tohto článku zistíte, že ste sa stali obeťou podobného podvodu, treba konať. Ak ste zadali svoje platobné údaje, určite neodkladne kontaktujte vašu banku. V neposlednom rade si samozrejme pre istotu zmeňte aj prihlasovacie údaje. Následne takýto e-mail viete preposlať na adresu “phishing@netflix.com.” Nahlasovanie Netflixu pomáha bojovať proti útokom a tak im môžu v budúcnosti lepšie zabrániť.

Netflix
Netflix
Developer: Netflix, Inc.
Price: Free
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
 • Netflix Screenshot
Náš tip
Vianoce 2022: Veľký výber najlepších smartfónov pod stromček

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+