MojAndroid

Táto nepríjemná, no kuriózna vec sa stala v Singapure. Starší 70-ročný muž podľa portálu mothersthip.sg údajne klikol na falošnú aplikáciu Google Play, čo ho stálo v prepočte takmer 50-tisíc eur. Stiahnutie a nainštalovanie aplikácie by na okradnutie samozrejme nestačilo, podvod musí byť sofistikovanejší.

Takmer 50-tisíc eur je nenávratne fuč

Na druhý deň mužovi volali zamestnanci banky, ktorej je klientom, že medzi 3 a 5 hodinou ráno došlo k viacerým prevodom z jeho účtu, pričom peniaze boli prevedené na zahraničné účty. Celková suma bola vo výške 71-tisíc singapurských dolárov, čo je približne 48 600 eur. Na jeho účte zostali už len posledné dve tisícky, čiže bol prakticky kompletne vybielený. Muž samozrejme zamestnancom povedal, aby účet zmrazili, no peniaze už boli preč.

Eurá
Zdroj: Pexels.com

Smartfón, na ktorom bola nainštalovaná nebezpečná aplikácia, sa dostal do rúk polície, ktorá začala vyšetrovanie. Prvou dôležitou informáciou bolo, že peniaze už nie je možné získať späť, boli prevedené na účet v inej krajine. Muž tiež spomína, že neklikol na žiadny podozrivý odkaz a žiadnu transakciu nepotvrdzoval. Čo konkrétne sa stalo s jeho účtom a prečo z neho odišla taká veľká suma peňazí, zostáva záhadou.

Polícia zistila, že jeho telefón bol napadnutý hackermi, ktorí využili práve falošnú aplikáciu obchodu Google Play, ktorá bola stiahnutá z neoficiálnych zdrojov, takže vírus sa do telefónu dostal bez väčších problémov.

Nemali by ste prehliadnuť:

Tento prípad je ďalším z mnohých, ktoré sú čoraz častejšie a len dokazuje, že sťahovať aplikácie z neoverených zdrojov sa neoplatí. Pokiaľ vlastníte smartfón s operačným systémom Android, aplikácie sťahujte vždy len z Google Play. Sem-tam sa síce tiež stane, že do obchodu prekĺzne nejaká škodlivá aplikácia, no Google v tomto smere reaguje rýchlo. Často je problémom samotná aktualizácia aplikácie, ktorú by ste tiež mali vykonávať len prostredníctvom Google Play a nie priamo v aplikácii. Práve toto zvykne byť spôsobom, ako sa malvér dostane do pôvodne bezpečnej aplikácie.

Náš tip
Slovákov opäť zaplavili podvodné telefonáty. Pozor na nebezepčný podvod
17.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+