MojAndroid

Slováci opäť naleteli. Tisíce ľudí na sociálnej sieti zdieľalo podvodnú súťaž v domnienke, že vyhrajú bazén. O podvode informoval facebookový profil Polície SR.

Stránka s názvom “Záhrady snov” organizuje falošnú súťaž o bazény. Polícia píše, že po jej preskúmaní spĺňa všetky atribúty podvodných stránok, o ktorých pravidelne informuje. A informujeme o nich aj my.

podvod
Takto vyzerá podvodná stránka | Foto: Redakcia

Stále sa nájde mnoho ľudí, ktorí aj napriek neustálemu bombardovaniu zo všetkých strán na takýto jasný podvod naletia. Komentujú a zdieľajú bez toho, aby si overili či je stránka pravdivá. A pritom to vôbec nie je také náročné.

Stránka je falošná už na prvý pohľad

Aj napriek niekoľkým komentárom, ktoré vysvetľujú, že ide o podvod, ľudia komentujú a zdieľajú naďalej. Už pri prvom pohľade na stránku je jasné, že je falošná. Medzi základné znaky falošných stránok patrí to, že vznikli len nedávno.

podvodna sutaz
Podvodnú súťaž zdieľalo 4600 ľudí | Foto: Redakcia

Na stránke nie sú uvedené žiadne informácie, štatút súťaže či kontakt. Po kliknutí na odkaz “zahradysnov.sk sa nezobrazí web spoločnosti. A hlavne… Zdieľanie statusov ako podmienka súťaže na Facebooku je v rozpore s pravidlami sociálnej siete. Je to zakázané. A snáď si nemyslíte, že vám nejaká neznáma firma len tak dá nový bazén, v niektorých prípadoch dokonca auto.

Podvodníci môžu mať viacero cieľov. Môže im napríklad ísť o získanie čo najviac sledovateľov s cieľom následného predaja stránky, ktorá sa následne premenuje. Avšak v prípade tohto konkrétneho podvodu to môže byť nebezpečnejšie.

podvod zahrady snov
Foto: Polícia SR / Facebook

Stránka postupne kontaktuje “účastnníkov súžaže”, ktorí príspevok komentovali s tým, že vyhrali. Na základe toho sa od nich snaží vylákať rôzne zálohy vo forme nižších súm. Presne takto chcú podvodníci zarobiť. Obeť v domnienke, že vyhrala bazén v hodnote niekoľko tisíc eur, obetuje pár eur a podvod je dokonaný.

Náš tip
Pozor na podvodné SMS správy od poisťovne, môžete prísť o peniaze
24.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+