MojAndroid

S týmto vyjadrením budeme radšej opatrní. Pokiaľ ide o dáta, v susednom Česku ich operátori s veľkou slávou uvádzajú ako neobmedzené, no nie je to tak úplne pravdou. Na Slovensku sme zatiaľ pri zemi a je otázka, či sa vôbec inšpirovať?

České (ne)obmedzené dáta

V Čechách sa pred letom a počas neho diali veľké veci. Aspoň taký by mal byť prvý pocit, keď si prečítame, že operátor ide na trh s neobmedzenými dátami. To je predsa skoro ako sen, hlavne v dnešnej dobe, keď je kvalita siete na Slovensku výborná a pripojenie LTE alebo minimálne v kvalite 3G je rozšírené na väčšine územia.

Český model by však mal slúžiť ako určité ponaučenie aj pre nás. Aj keď biznis nastavenie neobmedzených dát vždy bude vychádzať z princípu operátora, ten musí najskôr zarobiť. Dnes nie je problém mať na bežnom paušále za 30 € 10 GB balík dát, ktorý zrejme väčšine zákazníkov postačuje. V tomto sa segment a ponuka výrazne zmenila, ak ju porovnáme s celkom krátkym, napríklad dvojročným obdobím v minulosti. Dá sa teda získať viac?

Ako pristúpili k dátam Vodafone, T-mobile a O2

V Čechách sa vytiahol tamojší Vodafone, T-Mobile a nakoniec aj O2. Ich predstava o neobmedzených dátach však narazila na tú, ktorú si pod týmto slovným spojením domyslí zákazník. Prví dvaja išli na to cez fígle, podmienky a obmedzenia. Tie samozrejme, ak si zákazník začal ukladať vedľa seba, nakoniec žiadne dáta bez obmedzenia objemu nedostal. Vodafone, ale aj T-Mobile dlho pracovali na svojich fintách, ktoré nakoniec slovo neobmedzené vyškrtli a ostali iba dáta.

Jediný, ktorý ako tak ustál situáciu je O2. U operátora skutočne nie je prekážka, ktorá by limitovala celkový objem dát, sú teda neobmedzené. Avšak pri ich nadmernom používaní sa dostane na FUP, kedy sa síce nekončí objem dát, avšak klesne kvalita pripojenia.

Teda pozerať video vo FULL HD kvalite síce nebudete môcť, respektíve môžete, ale s obmedzenou kvalitou. Avšak bežné surfovanie, e-mailová komunikácia a podobné aplikácie bez nároku na plnú rýchlosť LTE, pôjdu ďalej. A budú bez limitu sťahovaných alebo odosielaných dát. Čiže toto je zrejme budúcnosť, ktorú sú operátori v našich končinách schopní alebo skôr ochotní dať zákazníkovi. Treba dodať, že pokles rýchlosti nesmie byť na úroveň EDGE.

A čo Slovensko?

Teraz je otázka, či O2 alebo Slovak Telekom budú zavádzať svoje neobmedzené dáta aj u nás, keď už to majú vyskúšané cez svoje dvojičky v Čechách. Osobne som so svojimi 10 GB plne stotožnený a nemám potrebu byť na mobilnom zariadení vyťažený viac ako teraz, čiže pre mňa to napríklad potrebné nie je. No viem si predstaviť balík dát s objemom 4 GB v plnej rýchlosti LTE a následne jej zníženie (nie samozrejme na úroveň EDGE) pre potreby surfovania a využívania aplikácií. Odpadlo by tak sledovanie prenesených objemov a ich prípadné navyšovanie, aspoň pre väčšinu používateľov.

Na Slovenku podľa štatistiky z roku 2018 je v mobilnej LTE sieti napojený necelý milión zákazníkov, ktorí ju aj aktívne používajú. Na mobilné surfovanie a všetky mobilné prenosy potom pripadá približne 5 000 TB dát, ktoré títo používatelia mobilnej LTE siete preniesli. Tento objem sa bude zvyšovať, LTE postupne bude nahrádzať 3G, ktorá však stále ostáva aktívna.

Nateraz zostáva teda otázka, či je Slovensko pripravené na neobmedzené dáta a či ich vôbec niekto chce u nás poskytovať. Zároveň, či budú skutočne neobmedzené, aspoň ako to definoval český O2. A to podstatné, chce ich slovenský zákazník? Aký balík dát máte vy a stačia vám? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

30.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+