MojAndroid

Prejavy nenávisti, rasizmu, intolerancie, nezriedka aj prejavy podporujúce fašizmus a podobné ideológie. To je obraz časti prispievateľov na sociálnych sieťach, pričom najmä na Facebooku a Twitteri je to najviac viditeľné, keďže v Európe sú zastúpené najvyšším počtom používateľov. Nemecká vláda však ide do boja, a to s nástrojom pokút. Dokáže vôbec tento mechanizmus dosiahnuť to, čo sa doteraz nedarí?

Nemecký zákon za 50 miliónov EUR

Ak má byť výška pokuty odstrašujúca a motivačná, potom sa Nemecko rozhodlo ísť touto cestou. Tamojšie Ministerstvo spravodlivosti pripravilo návrh zákonnej úpravy, ktorá bude postihovať tie sociálne siete, ktoré nebudú rýchlo a efektívne reagovať na žiadosti ohľadne odstraňovania zakázaných statusov, vyhlásení a komentárov. A pokuta sa môže dostať na hranicu 50 miliónov EUR. Bude sa to týkať aj falošných správ, ktoré najmä počas posledných mesiacov minulého roka zdvihli vlnu záujmu v USA, kde sa mali veľkým percentom podieľať na úspechu nového amerického prezidenta vo voľbách. Iste, skutočné čísla a reálny vplyv sa nikdy nedozvieme, no príkladom takejto správy bola vyslovená podpora pre Donalda Trumpa od pápeža. Bola to však falošná správa, ktorej uverili mnohí, veď preto aj vznikla.

Nemecký model bude teda v rámci európskeho priestoru takým testom, do akej miery dokáže vysoká pokuta motivovať veľkých sociálnych hráčov, aby zasahovali proti určeným vyjadreniam rýchlo a bez kompromisu ich mazali. Ide to však ešte ďalej, každý takýto priestor a jeho zástupca alebo prevádzkovateľ má určiť zodpovednú osobu, ktorá bude sťažnosti a žiadosti vybavovať. A to nie len od štátu, ale aj súkromných osôb. Aby to však malo aj dávku rizika, ak zodpovedná osoba poruší svoju povinnosť a napríklad nenávistný alebo inak zakázaný status neodstráni, bude okrem samotnej spoločnosti a jej pokuty (50 miliónov EUR), zodpovedná osoba znášať vlastnú pokutu do 5 miliónov EUR. Čiže ak máte radi adrenalín, je dobré už teraz sa napríklad Facebooku ohlásiť, že by ste túto prácu brali. Záujemcov veľa nebude.

Nemecko proti Facebooku

Nízke percento odstráneného nelegálneho obsahu

Nemecká aktivita má základ v jednej zo štúdií, ktorá počas prvých dvoch mesiacov roku 2017 vznikla. Ak sa pozrieme na štatistiku, ktorá z nej plynie, potom najhoršie z pohľadu odstraňovania zakázaného obsahu je Twitter, ktorý to robí iba v 1% prípadov. Nasleduje Facebook so svojimi 39%. Napríklad YouTube má údajne až 90%, čo je vysoké číslo. Teda v 90% prípadoch odstráni nahlásený komentár alebo obsah. A nemecký zákon bude hodnotiť aj rýchlosť odstraňovania, kde opäť je najhorší  Twitter, ktorý nedokáže ani to 1%, kde nakoniec príde k zmazaniu, vyriešiť do 24 hodín. Facebook je na tom už lepšie a z celkového nahláseného obsahu, je v 33% prípadoch vykonaná blokácia do jedného dňa. Práve hranica definovaná 24 hodinami je tá, s ktorou nový zákon počíta, teda bude nutné reagovať a odstraňovať nahlásené podnety (ak budú oprávnené) v tomto časovom horizonte. Je však jasné, že posúdenie nelegálnosti alebo nepravdivosti je ťažké a preto si myslím, že z opatrnosti sa bude mazať väčšina podnetov (ak to robí YouTube), aby sa predišlo konfliktu so štátom a jeho represiou.

Dôvod, prečo sa teraz tieto aktivity vynorili súvisí aj s nemeckými národnými voľbami. Obava, že by sa odohral scenár z USA (aj keď nie je presne určené, ako vlastne mal a mohol ovplyvniť voľby) je tu a zrejme aj ovplyvňuje jednanie politikov. Samotný Facebook už uviedol, že pre nemecké voľby má pripravený nový nástroj, ktorý bude odhaľovať a mazať falošné správy počas volieb a počas kampane. A tiež má pripravený tím 700 ľudí, ktorý sa bude venovať iba tejto téme a bude sledovať voľby na Facebooku.

Nedávny slovenský príklad

Ak by sme mali analyzovať a porovnávať slovenské príklady, sú ich tisíce. Myslím tým rôzne komentáre a statusy, kde sa už hranica prekročila, no nikto ich nerieši. Ostatný známy prípad, ktorý však vyvolal už aj reakciu polície, bol pri pálení koránu, ktorý vykonala jedna Slovenka a zverejnila priamo na Facebooku. Teraz jej hrozí vezenie tri až šesť rokov. Za povšimnutie však stoja reakcie mnohých ďalších ľudí na tejto sociálnej sieti, ktorý ju podporujú, video ďalej zdieľali alebo nabádali na pokračovanie. Ak sa nemecký model osvedčí, vidím reálne, že Európska únia sa pohne práve týmto smerom a jednotná regulácia pre toto sociálne prostredie nás neminie. Jej výsledkom budú povinnosti, lehoty a pokuty. Len aby to nedopadlo, ako pri daňovom zvýhodnení pre Google, Apple a spol., ktoré v jednej z členských krajín našli doslova daňový raj. Stačí iba ponúknuť benefity pre ochrancu (členskú krajinu) a potom sa dajú prelamovať aj spoločné pravidlá, a to jedným z členov, ktorý ich sám prijal.

19.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+