MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém a nadstavba od výrobcu

Smartfón po prvom zapnutí ponúkal starší operačný systém Android 6.0 Marshmallow. Po pripojení na internet sa však okamžite ponúkla aktualizácia na novšiu verziu systému. Konkrétne na verziu Android 7.0 Nougat. Táto verzia však nie je v telefóne predinštalovaná, a tak vám zaberie nejakú tu hodinku vášho času. Bezpečnostná aktualizácia bola k dátumu 5. júl 2017. Výrobca tak zatiaľ nesprístupnil augustovú bezpečnostnú aktualizáciu.

Okrem operačného systému je k dispozícii tiež nadstavba Neffos UI 2.0.0 od výrobcu. Nadstavba ponúka dizajn prevažne čínskych prístrojov. Všetky ikonky aplikácií sú uložené na domácich obrazovkách a nenájdete tu teda žiadne menu s aplikáciami. Dizajnovou zmenou si prešla takisto aj horná lišta či ponuka “Nastavenia.”

V rámci predinštalovaných aplikácií dostávate tradičnú sadu od spoločnosti Google, vrátane aplikácií ako Disk Google či Hlasové vyhľadávanie. K dispozícii sú tiež aplikácie z dielne výrobcu pre budíky, hodiny či zmenu témy. Potiahnutím zdola po domovskej obrazovke spustíte vyhľadávanie Google Now.

Dizajnové zmeny na viacerých frontoch

Dobrou správou je tiež funkcia, ktorá zabezpečuje stiahnutie hornej lišty pohybom nadol v ľubovoľnej časti na domácich obrazovkách. Nemusíte sa tak pre upozornenia či skratky naťahovať až navrch displeja. Prvé potiahnutie zobrazí základné informácie ako čas a dátum, prechod do nastavení systému, reguláciu jasu a 4 základné skratky. Druhé potiahnutie ponúkne ďalšie skratky (celkovo 12) s možnosťou úpravy.

Notifikácie sa nachádzajú pod tabuľkou skratiek a celý dizajnový jazyk hornej lišty je jasne prispôsobení oproti štandardu systému Android. V tomto prípade dostala táto sekcia biele a šedé odtiene farieb. Nastavenia ponúkajú okrem tradičného zoznamu aj vyhľadávanie. Veľmi dobrou funkciou je ponuka podkategórií, ktorá sa zobrazí potiahnutím zľava v ľubovoľnej časti v rámci nastavení. Prostredie a nadstavba od výrobcu sú tak pomerne prehľadné a jednoducho svojské. Reakcie prostredia však boli občas chaotické a na úkony jednoducho bolo potrebné nejaký ten okamih čakať.

Horšie je to po stránke prichádzajúcich notifikácií, s ktorými mal smartfón občas problém. Predpokladáme, že ide o softvérový problém a bude vyriešený v niektorej z ďalších početných aktualizácií. Opravu chýb totiž výrobca zvláda príkladne. Nateraz sme však vyskúšali alternatívny Nova Launcher, pri ktorom notifikácie fungovali bezchybne. Išlo o bezplatnú alternatívu dostupnú na stiahnutie v Obchode Play. Rozhodnutie, ktorému prostrediu dáte prednosť, je samozrejme individuálne pri každom používateľovi.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
13.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+