MojAndroid

Neffos je pomerne nová značka vo svete Android smartfónov. Stojí za ňou známa spoločnosť TP-Link a teraz prináša aj svoj prvý, cenovo dostupný smartfón s názvom Neffos X1. Zaujme najmä kovovou konštrukciou, vlastnou softvérovou nadstavbou Neffos UI či slušným pomerom cena/výkon.

Ide takisto o prístroj pre ovládanie inteligentnej domácnosti. So šikovnými aplikáciami TP-Link z Obchodu Play vyčaríte z tohto smartfónu oveľa viac, a to práve v spolupráci s ďalšími zariadeniami od značky TP-Link ako sú inteligentné zásuvky, kamery alebo žiarovky. Či sa kúpa tohto smartfónu oplatí aj vám sa dozviete v práve začínajúcej recenzii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Obsah balenia: V danej cene nadpriemer

Smartfón prináša v tejto cenovej kategórii skutočný nadpriemer. Balenie tvorí jednoduchá biela krabička, v ktorej nájdeme samotný smartfón, microUSB kábel pre nabíjanie, koncovku nabíjačky s lokálnou koncovkou, slúchadlá do uší s mäkkými koncovkami (+ náhradné koncovky) a dostalo sa aj na rýchlu príručku spolu s ihlou na otvorenie priečinka pre SIM kartu či jednoduchú ochrannú fóliu na displej. Ide tak o skutočne bohatú nádielku od výrobcu aj vzhľadom na cenovú kategóriu tohto smartfónu.

Konštrukcia a dizajn

Neffos X1 ponúkne rozmery 142 x 71 x 7,95 mm a hmotnosť 135 gramov. Ide tak stále o kompaktné rozmery na pomery dnešných prerastených smartfónov. Vyhotovenie tela smartfónu je typu “unibody,” čo značí nevymeniteľnú batériu a štandardný šuflík na SIM / pamäťovú kartu microSD.

Po stránke použitých materiálov pôsobí smartfón trochu lacným dojmom. Faktom ostáva, že tento smartfón skutočne je pomerne lacným zariadením na pomery strednej triedy. Smartfón obsahuje na prednej strane bližšie nešpecifikované ochranné sklo, zadná strana a takisto boky zariadenia sú vyhotovené z kovových materiálov.

Nejde však o typický kov. Je síce pevný, avšak pôsobí lacnejším dojmom resp. dojmom náchylnejším na poškodenie. Horná a dolná hrana smartfónu presahujúca do zadnej steny je plastová. Táto plastová časť by si zaslúžila vylepšenie, pretože pri silnejšom stlačení bolo počuť akési nepríjemné zvuky. Takisto horná a dolná plastová časť nedoliehali úplne plynulo ku kovovej časti zadnej steny.

Rozloženie prvkov je ideálne

Predná stena smartfónu obsahuje 5″ displej, pod ktorým sa nachádza trojica kapacitných tlačidiel pre ovládanie systému Android, ktoré nie sú podsvietené. Tlačidlá nie sú typické v štandardnom tvare systému Android, stredné tlačidlo je v tvare kolieska, ostatné dva majú podobu pomlčky. Nad displejom sa nachádza reproduktor pre telefonovanie, skupina senzorov vrátane automatickej regulácie jasu a predná kamera pre “selfie” fotografie. Celú prednú stenu ponúka nešpecifikované ochranné sklo.

Zadná hliníková stena s plastovými prvkami obsahuje fotoaparát s rozlíšením 13 MPix, duálny LED blesk a čítačku odtlačkov prstov. Nižšie sa nachádzajú potrebné údaje vrátane loga výrobcu a ďalších symbolov. Horná plastová hrana obsahuje 3,5 mm audio konektor a mikrofón pre natáčanie videa. Spodná plastová hrana následne obsahuje microUSB konektor pre nabíjanie a dve mriežky. Reproduktor sa nachádza však len pod jednou z nich. Dizajnové riešenie však funkcionalite neprekáža.

Ľavá hrana ponúka šuflík na SIM kartu / pamäťovú kartu a špecifické posuvné tlačidlo. Toto tlačidlo slúži po potiahnutí na vypnutie zvonenia a stíšenie notifikácií. Táto funkcia je istá inšpirácia od smartfónov značky Apple či iných výrobcov. Pravá hrana ponúka následne tlačidlo pre reguláciou hlasitosti a tlačidlo pre zapnutie zariadenia. Ďalšou slabinou zariadenia sú tlačidlá vyhotovené z plastových materiálov.

Celkovo je konštrukcia zariadenia spracovaná adekvátne cene a svojej prípadnej konkurencii. Slabinou sú práve spomínané plastové tlačidlá či plastové časti zadnej steny, ktoré nie úplne priliehali kovovému zadnému krytu. Ten je subjektívne lacnejší a náchylnejší na poškodenie. Ide však o prvý model danej značky na našom trhu, a tak je potrebné rátať s niektorými kompromismi. Tieto nedostatky by výrobca rozhodne mal zdokonaliť, a to napríklad v ďalšej generácii tohto smartfónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
13.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+