MojAndroid

Emisie skleníkových plynov spoločnosti Google za posledných 5 rokov podľa portálu Financial Times vzrástli o 48 %. Dôvodom je aj jej umelá inteligencia Gemini, respektíve rozširovanie dátových centier, ktoré podporujú systémy umelej inteligencie.


Mohlo by vás tiež zaujímať:


Googlu sa rúcajú plány na zníženie emisií do roku 2030

Znečistenie amerického softvérového giganta dosiahlo v roku 2023 až 14,3 milióna ton uhlíkového ekvivalentu. Vo svojej výročnej správe o životnom prostredí v utorok uviedol, že ide o 48 % nárast oproti východiskovej hodnote z roku 2019 a 13 % nárast od minulého roka. A samozrejme priznáva, že dôvodom je aj energetická náročnosť Gemini a ďalších AI nástrojov.

Google Gemini
Predstavenie Google Gemini | Zdroj: Google

Už keď technologickí giganti Google, Amazon a Microsoft načrtli plány investovať desiatky miliárd dolárov do AI, tak klimatickí experti vyjadrili obavy z vplyvu energeticky náročných nástrojov a systémov na životné prostredie. V máji napríklad Microsoft priznal, že jeho emisie vzrástli od roku 2020 takmer o tretinu, a to z veľkej časti kvôli výstavbe dátových centier umelej inteligencie.

Aj Google uvádza, že jeho emisie budú v najbližšom období naďalej rásť, v dôsledku vybudovania ďalšej infraštruktúry potrebnej na spustenie systémov AI. Americký gigant sa pritom zaviazal, že do roku 2030 dosiahne čistú nulu v priamych a nepriamych emisiách skleníkových plynov. Napriek prudkému nárastu emisií v dôsledku Gemini však spoločnosť tvrdí, že sa jej to podarí.

Náš tip
Evolúcia skladacieho Samsungu, smartfón pre špiónov, zmeny v Netflixe a stratený telefón | Prehľad týždňa
8.7.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+