MojAndroid

Pri nákupe elektroniky sa nie vždy vyplatí šetriť. Zo všetkého najmenej sa to však vyplatí pri kúpe neoriginálneho príslušenstva k smartfónom, a to najmä pri nabíjačkách. Tie totiž často spôsobujú rôzne problémy, ktoré neraz môžu viesť aj k ublíženiu na vašom zdraví. Podľa informácií TV Nova to najbližšie potvrdila aj Česká obchodná inšpekcia.

Predávajú sa aj na Slovensku

V priebehu minulého roka testovala kvalitu neoriginálnych nabíjačiek smartfónov, ktoré sa v Česku predávajú v rôznych obchodoch s elektronikou. Zistila pritom, že z celkového počtu 57 nabíjačiek, disponuje viacerými nedostatkami až 37 z nich. Až pätica nabíjačiek však predstavovala vysoké bezpečnostné riziko. Hrozil pri nich zásah používateľov elektrickým prúdom. Z tohto dôvodu ČOI nariadila ich okamžité stiahnutie z trhu. Okrem toho ale zaradila tieto kusy neoriginálneho príslušenstva aj do medzinárodného systému RAPEX.

Ten združuje nebezpečné nepotravinárske výrobky predávané v európskych krajinách. Všetky štáty, v ktorých sa tieto nebezpečné nabíjačky predávajú, by tak vďaka tomu mali byť pred ich rizikovosťou varované. Nie je pritom prekvapením, že sa zmienené kusy príslušenstva predávajú aj u nás. Obchodná inšpekcia síce zatiaľ nezverejnila konkrétne modely, ktoré z trhu stiahla, no na svojej internetovej stránke zverejnila fotografiu trojice z nich.

Zbavte sa ich čo najskôr

Nachádzali sa na nej nabíjačky značiek Caliber a 4-OK, pričom tretia nabíjačka zrejme žiadnou značkou nedisponuje. Na fotografii sú však všetky tri kusy nebezpečného príslušenstva dobre viditeľné aj spolu s ich predajným balením. Ak teda náhodou jeden z nich spoznáte a viete, že ho máte u seba doma, rozhodne ho nepoužívajte. Detailné označenia jednotlivých modelov zverejní česká obchodná inšpekcia v najbližších dňoch. Zarážajúce na tom celom je, že z 57 preverovaných nabíjačiek bola plne vyhovujúca len jedna jediná.

16.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+