MojAndroid

Je tu nová nebezpečná aplikácia, ktorá aktívne cieli na používateľov smartfónov s operačným systémom Android. Objavená bola výskumníkmi zo spoločnosti ESET. Nazýva sa Welcome Chat.

Náš tip
Veľký pozor! Androidom sa šíri nový vírus, môžete prísť o peniaze

Aplikácia sa navonok tvári ako bezpečný nástroj na písanie správ, no pravdou je, že kradne citlivé údaje používateľov, informoval portál latesthackingnews. Aplikácia je podľa ESETu súčasťou väčšej kybernetickej kampane.

Hlbšia analýza aplikácie odhalila prítomnosť špionážnych kódov. Používatelia sa na jej funkčnosť sťažovať nemôžu, funguje bezchybne. Až na to, že zhromažďuje ich citlivé údaje. Jej stiahnutie je možné len prostredníctvom internetovej stránky, v obchode Google Play sa nenachádza.

Aplikácia zbiera citlivé údaje

Stránka ale napriek tomu informuje, že v obchode Google Play sa nachádza. Nie je to pravda. Ďalej tvrdí, že aplikácia je zabezpečená a k údajom sa nedostane nikto. To výskumníci vyvrátili, keďže žiadne bezpečnostné opatrenia v jej kóde nenašli.

Všetky údaje, ktoré o používateľovi aplikácia získa, idú okamžite na internet, kam sa nahrávajú na server prostredníctvom nezabezpečeného protokolu HTTP. Prístup k nim tak môže získať prakticky hocikto.

Výskumníci majú podozrenie na možné prepojenie aplikácie so skupinou hackerov v Gaze. Práve táto skupina má už na svojom konte jednu podobnú kampaň, ktorá bola zameraná najmä na blízky východ.

Na záver odporúčame neinštalovať do smartfónov aplikácie z pochybných zdrojov, ale staviť na overený Google Play. Ani ten však nie je úplne bezpečný, pred inštaláciou neznámej aplikácie či hry by ste si mali pozrieť jej recenzie. Tie dokážu častokrát prezradiť nekalé úmysly.

Náš tip
Využije Huawei pri budúcich vlajkových lodiach čipsety od Qualcommu?
22.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+