MojAndroid

Aktuálny ošiaľ okolo novej filmovej adaptácie postavičky Barbie môže byť zneužívaný aj na nekalé úmysly. Predtým, než podľahnete novému trendu a svoju fotografiu preženiete niektorou z aplikácií s tematikou Barbie, by ste si mali overiť, čo všetko je v pozadí. Aktuálne vzniká množstvo služieb a aplikácií, ktoré sa snažia zviezť na virálnej vlne a nemusí to dopadnúť vždy podľa očakávaní.

Na potenciálne riziká, trochu nešťastne, upozornil už aj Národný bezpečnostný úrad prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Facebook. V príspevku vystríha pred neuváženým používaním aplikácií, ktoré z vašej fotky spravia Barbie alebo Kena.

Zhromažďuje údaje

Úrad v tomto prípade upozorňuje hlavne na to, že aplikácia bairbie.me nespĺňa požiadavky na ochranu osobných údajov podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (GDPR). Nie je preto jasné, ako budú jej tvorcovia narábať s dátami, ktoré zhromaždia.” Do povedomia dáva konkrétne nástroj BaiRBIE.me, s ktorým spoločnosť Mattel nemá žiadne oficiálne prepojenie. Aj tá upozornila, že neoficiálne nemusia podliehať kontrole a môžu byť tak byť zneužité proti používateľom.

NBS v príspevku spomína, že používatelia konajú impulzívne, ale čo je hlavné, masovo využívajú aplikáciu, ktorú v skutočnosti nepotrebujú a neprekáža im ani to, že jej udelia prístup napríklad k histórii platieb. Úrad preto ľuďom v rámci všeobecnej prevedenie odporúča, aby sa vyhli používaniu podobných aplikácií, nakoľko nevinná zábava môže slúžiť ako možná vstupná brána k vašim informáciám alebo peniazom.

V tomto konkrétnom prípade okolo služby BaiRBIE.me sú možno prezentované riziká trochu prehnané. Nejde o žiadnu aplikáciu, ktorú by ste si inštalovali a navyše vyžaduje len jednoduché nahranie existujúcej fotky, nie jej zachytenie v reálnom čase pomocou fotoaparátu smartfónu.

Teoreticky tu môže dochádzať k vytváraniu databázy e-mailových adries, aj to je ale dosť otázne. Preto otvorené označovanie, že BaiRBIE.me je podvodnou aplikáciu tak celkom nesedí a nie je celkom jasné, o čo presne sa opiera informácia o prístupe k histórii platieb. Pravdepodobne ide o hyperbolu, ktorá má ľudí motivovať k zvýšeniu pozornosti.

Riziká existujú

Napriek tomu všetkému, nosná myšlienka v pozadí varovania od NBS samozrejme platí a podobné nástroje vznikajú ako huby po daždi. Riziko, že niektorý z nich bude skutočne vykonávať nejaký formu záškodníckej činnosti preto existuje. Predtým, než sa pustíte do používania podobných aplikácií by ste si mali poriadne zistiť, k čomu všetkému v rámci vášho zariadenia získavajú prístup.

Zdroj: Národný bezpečnostný úrad
3.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+