MojAndroid

Podľa vyhlásenia Bieleho domu, prezident Trump zablokoval návrh spoločnosti Broadcom na odkúpenie spoločnosti Qualcomm vo výške 117 miliárd dolárov kvôli bezpečnostným problémom.

Akvizícia spoločnosti Broadcom bola riskantnou do pondelkového rozhodnutia Bieleho domu. Nie je prvýkrát, čo prezident zablokoval dohodu. Navrhovaná dohoda medzi dvomi výrobcami čipov by mala široké dôsledky pre celý technologický priemysel a dôsledky rozhodnutia prezidenta budú obrovské.
Akvizícia dvoch výrobcov čipov by bola potencionálne najväčším technologickým zlúčením všetkých čias a spojila by dve najväčšie spoločnosti, ktoré vyrábajú procesory, ktoré sú dodávané pre mnohé mobilné zariadenia, počítače a takmer celý rad pripojiteľných zariadení.

Spoločnosti Qualcomm už niekoľko mesiacov odmietala podpísať dohodu. No nedávno aj výboru pre zahraničné investície v Spojených štátoch (CFIUS) vyhlásil, že vyšetruje dohodu na základe národnej bezpečnosti. Pôvodne sa analytici domnievali, že CFIUS reaguje na tlak Kongresu jednostranne konať v súvislosti s navrhovanou dohodou. Rada spoločnosti Qualcomm však tajne požiadala spoločnosť CFIUS, aby preskúmala transakciu 29. januára tohto roka. Inými slovami, spoločnosť Qualcomm využíva CFIUS ako potenciálnu zbraň a tým sa chráni od ponuky spoločnosti Broadcom. Je to skvelý manéver a tiež bezprecedentný. CFIUS sa zvyčajne angažuje až vtedy, keď obidve strany uzavreli dohodu a predložili ju na posúdenie.

Najväčší výrobca čipov Intel má trhovú hodnotu väčšiu ako spoločnosť Broadcom a Qualcomm dohromady.

Napriek rozhodnutiu prezidenta Trumpa zachrániť spoločnosť Qualcomm od spojenia so spoločnosťou Broadcom stále čelí niektorým výzvam.

Qualcomm stojí pred hroziacou žalobou od spoločnosti Apple v súvislosti s údajne nespravodlivými obchodnými praktikami a ešte úplne nedokončila akvizíciu spoločnosti NXP. Práve v dôsledku týchto ťažkostí bola spoločnosť nútená reštrukturalizovať svoju radu. Minulý týždeň spoločnosť uviedla, že Dr. Paul E. Jacobs už nebude výkonným predsedom predstavenstva spoločnosti. Tento krok bol známkou od rady spoločnosti Qualcomm, že nie je všetko v poriadku. Zároveň Qualcomm si nemyslí, že Broadcom oceňuje hodnotu získanú od nedávnej akvizície, tiež sa domnieva, že spoločnosť Broadcom podceňuje potenciálnu bezdrôtovú technológiu spoločnosti Qualcomm 5G. Najnovšia technológia 5G sľubuje super rýchle pripojenie, ktoré umožní autonómne a automatizované riadenie a výrobu. Je to jeden z dôvodov, prečo spoločnosti ako Google a Microsoft vyjadrili svoj nesúhlas s akvizíciou spoločnosti Broadcom.

Článok z Wall Street Jurnal informuje, že Intel pozorne sleduje boj o prevzatie a očakáva, že spoločnosť Broadcom neuspeje. Akvizícia spoločnosti by predstavovala jeho vážnu konkurenčnú hrozbu. Intel by mohol vstúpiť s vlastnou ponukou pre spoločnosť Broadcom, no je to však viac nepravdepodobné. Intel je aspoň podľa trhovej kapitalizácie na konci uplynulého týždňa približne tak veľký ako Broadcom a Qualcomm spolu, počítajúc aj s NXP Semiconductors, ktorého akvizícia Qualcommom ešte stále len prebieha. Konkrétne akcie Intelu mali v piatok trhovú hodnotu cca 244.2 miliárd dolárov, Broadcomu 104.2, Qualcommu 93.3 a NXP 42.5 miliárd dolárov.

15.3.2018
Zdroj: TechCrunch

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+